واردات خودرو به مانور تجمل در جامعه دامن می‌زند | اسپادانا خبر
 
 
پنجشنبه، 3 خرداد 1403 - 10:03

واردات خودرو به مانور تجمل در جامعه دامن می‌زند

شماره: 17449
Aa Aa

او گفته در شرایطی که ایران با محدودیت منابع ارزی روبرو است این منابع ارزی باید برای تامین کالاهای ضروری مردم تامین شود نه برای یک پدیده لوکس.

مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام؛
واردات خودرو به مانور تجمل در جامعه دامن می‌زند

مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص واردات خودرو برای ایجاد رقابت و بالا بردن کیفیت گفت:

بهبود کیفیت خودروهای داخلی به آن است که خودروسازان متعهد و مکلف به بالا بردن کیفیت خودرو و رساندن آن به حد استانداردهای جهانی شوند و این امر فارغ از مسئله واردات خودرو معنی پیدا می‌کند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از برنا، او ادامه داد:

چند سال پیش مجلس مصوبه‌ای برای کاهش تعرفه واردات خودرو داشت تا قیمت خودرو پایین بیاید. حضرت آقا دیداری از ایران خودرو داشتند آنجا فرمودند راه بهبود کیفیت خودرو لزوما واردات خودرو نیست و آن حرف زمانی بیان شد که ما مشکلی از نظر تامین ارز نداشتیم. برای ما اولویت در تامین ارز کالاهای اساسی است. اینکه مجلس به دنبال این است که راهی را برای واردات خودرو باز کند با این تصور که خودروهای خارجی وارد و موجب رقابت داخلی و کاهش قیمت می‌شود به نظر من دور از آبادی است و هدف را تامین نمی‌کند چرا که خودروهایی که وارد می شوند در کلاس عمومی نیست بلکه خودروهای با کلاس بالا است و این خودروهای با کلاس بالا در رقابت با خودروهای کلاس عمومی برای مردم ما نیست. واردات خودرو نوعی مانور تجمل را در جامعه ما دامن می‌زند به هر حال ارزی که می‌تواند اختصاص پیدا کند به کالاهای اساسی حرکت می‌کند به سمت واردات خودرو ولو اینکه کسی بگوید این ارز از صادرات خودرو و قطعات خودرویی به دست آمده و امثال اینها. حقیقت این است که راه‌های توجیه فراوان است اینکه در شرایطی که با محدودیت منابع ارزی روبرو هستیم این منابع ارزی برای تامین کالاهای ضروری مردم تامین شود نه برای یک پدیده لوکس که مصرف کننده‌اش ثروتمندان جامعه هستند نه توده و عامه مردم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان