چهارشنبه، 13 مهر 1401 - 6:46

٣۴ میلیون هکتار از اراضی ایران به کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده اند

شماره: 19454
Aa Aa

وارد تنش آبی شده ایم و وضعیت آب‌های زیرزمینی بحرانی است| ۵۲ میلیون هکتار از اراضی ایران قابلیت تبدیل شدن به کانون‌های گرد و غبار را دارند.

فرونشست در استان اصفهان بسیار نگران کننده است؛
٣۴ میلیون هکتار از اراضی ایران به کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده اند

 لاهیجان‌زاده، مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت:

۵۲ میلیون هکتار از اراضی کشور قابلیت تبدیل شدن به کانون‌های گرد و غبار را دارند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مسئول پیگیری و اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب در حوزه محیط زیست گفت:

بر اساس بندهای ١۵ گانه سیاست‌های ابلاغی قرار است در سال ١۴٠۴ از محیط زیست مطلوب بهره‌مند باشیم اما آمار‌ها نشان می‌دهند به وضعیت مطلوب نرسیده‌ایم. در ٢٠ سال گذشته به جز یک یا دو سال کشور با خشکسالی مواجه بوده و باعث ایجاد کانون‌های گرد و غبار بسیاری شده است. از این رو تمام برنامه‌های توسعه‌ای باید منطبق با شرایط کشور باشد.

او گفت:

۵۲ میلیون هکتار از اراضی کشور قابلیت تبدیل شدن به کانون‌های گرد و غبار را دارند که از این میزان ٣۴ میلیون هکتار تبدیل شده اند. همچنین از ١٣٠ میلیارد مترمکعب آب تجدیدشونده به ١٠٠ میلیارد متر مکعب رسیده ایم. این نشان می‌دهد اگر سرانه مصرف از ١٧٠٠ متر مکعب کمتر شود یعنی وارد تنش آبی شده ایم که البته الان بیشتر استان‌های کشور وارد این مرحله شده اند. وضعیت آب‌های زیرزمینی کشور بحرانی است و آبخوان‌های کشور در سال به طور متوسط ۵۵ سانتیمتر افت می کنند.

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بحران فرونشست زمین نیز به یکی از چالش‌های بزرگ تبدیل شده است، این مسئله در استان اصفهان بسیار نگران کننده است. در تهران، البرز و دامغان هم وضعیت بهتر نیست.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان