کنترل تورم نیاز به زمان دارد | اسپادانا خبر
 
 
سه شنبه، 26 تير 1403 - 19:44

کنترل تورم نیاز به زمان دارد

شماره: 18328
Aa Aa

تورم مزمن شده و به خصوص در چهار سال اخیر بالای ۳۰ درصد تورم داشته ایم. تورم ۵۰ ساله ایران مانند یک باتلاق اقتصاد ایران را در بر گرفته است.

آرام آرام عوامل تورم را به کنترل در می آوریم؛
کنترل تورم نیاز به زمان دارد

محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیس جمهور ایران در حاشیه افتتاح اولین استودیو تخصصی حوزه دفاع مقدس خوزستان در اهواز گفت:

کنترل تورم نیاز به زمان دارد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، او گفت:

این تورم مزمن شده است و به خصوص در چهار سال اخیر بالای ۳۰ درصد تورم داشتیم که نیاز به زمان دارد. نگرانی های مردم دغدغه های ما نیز است اما چند اشکال در کار وجود داشت که همگی در حال برطرف شدن هستند. یکی از مشکلات مسئله نظارت ها بود به‌طوری که سازمان تعزیرات در برخی از شهرستان ها نیرو برای نظارت نداشت. میزان مجازات محتکرین و گران فروشان مربوط به ۲۰ سال گذشته بود به عنوان مثال برای فردی که ۱۰ میلیارد تومان احتکار کرده، ١٠ میلیون جریمه اثر چندانی ندارد لذا مجازات ها جدی تر شد و ابزار کافی به تعزیرات تعلق گرفت.

وی بیان کرد:

با توجه به گرانی های بین المللی در کالاها اکنون میزان واردات روند بهتری پیدا کرده و گندم و ذرت به میزان کافی وجود دارد. همچنین کمبودهایی در کُنجانه و دانه های روغنی وجود داشت که باعث شد روغن گران فروشی شود اما با بسیجی که صورت گرفت این کمبودها در حال برطرف شدن بوده و خوشبختانه وضعیت کالاها بهتر از یک ماه قبل است. بزرگترین تحولات اقتصادی اگر روی یک بستر ناآرامی انجام شود آثار مثبت کار شما دیده نمی شود زیرا در یک فضای غیرمناسب صورت می گیرد لذا تورم ۵۰ ساله ایران مانند یک باتلاقی اقتصاد ایران را در بر گرفته است. ما از سال گذشته شروع کردیم و آرام آرام عوامل این تورم را به کنترل در می آوریم ولی این تورم مزمن شده است و به خصوص در چهار سال اخیر بالای ۳۰ درصد تورم داشتیم که نیاز به زمان دارد. تورم ایران در سال های ۹۷ ۹۸، ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۳۰، بیش از ۳۰، ۴۰ و ۴۰ درصد بود که این موضوع قدرت خرید مردم را کاهش داده است لذا این تورم و این باتلاق ۵۰ ساله اقتصاد ایران را باید حل کرد که کار را شروع کرده و امیدواریم با بسیج مردمی بتوانیم این موضوع را جمع کنیم.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان