چهارشنبه، 13 مهر 1401 - 5:38

گروه های سیاسی باید از مدافعان حرم دفاع کنند

شماره: 19199
Aa Aa

گروه های سیاسی باید  مواضع خود را روشن کنند| یک عده می‌خواهند از تجمعات صنفی سوءاستفاده کنند| وجود مکان‌هایی برای تجمع لازم است‌.

 احمد وحیدی، وزیر کشور ایران؛
گروه های سیاسی باید از مدافعان حرم دفاع کنند

 احمد وحیدی، وزیر کشور ایران در یک نشست خبری درباره لایحه جامع انتخابات گفت:

یک لایحه دولت قبل به مجلس فرستاده و طرحی هم در مجلس وجود داشته که آن لایحه به تکمیل نیاز دارد. مبنای ما سیاست‌های کلی انتخابات است و لایحه باید با آن تطبیق داشته باشد. لایحه انتخابات شامل انتخابات ریاست جمهوری، شوراها و مجلس شورای اسلامی می‌شود و انتخابات خبرگان رهبری در این لایحه ممکن است خیلی پررنگ نباشد. تلاش می کنیم تا با سرعت این لایحه آماده و به مجلس ارسال شود.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، او در پاسخ به سوالی درباره درگیری های مرزی با طالبان اظهارکرد:

تا حالا ۵ یا ۶ مورد تیراندازی های مرزی از سوی مرزبانان طالبان داشته‌ایم چون آنها نسبت به مسایل مرزی آشنایی ندارند که با تماس با مرکز طالبان قضیه حل شد و کار به جای جدی نکشید. موضوع انسداد مرزی در دستور کار است و ستادکل نیروهای مسلح موظف شده تا این مسئله را دنبال کند. بعضی فنس‌ها یا دیوارکشی ها با نقطه صفر مرزی تفاوت دارد و طرف مقابل فکر می کند دیوار یا فنس آن نقطه صفر مرزی است که البته به آنها به آنها گفته شده است. به طالبان هم تذکر داده‌ایم این مسایل، حقوقی است‌ و دیوار با نقطه صفر مرزی تفاوت دارد.

وحیدی درباره لزوم موضع گیری جریان های سیاسی درباره مواضع برخی افراد سیاسی گفت:

موضوع جدی است. گروه های سیاسی مجوزدار باید در چارچوب های قانونی و براساس اساسنامه خود عمل کنند. حفظ و التزام به ارزش های نظام مسئله مهمی است ولی هستند افرادی که این ارزش ها را رعایت نمی‌کنند. گروه های سیاسی باید در این موارد مواضع خود را روشن کنند. غالب گروه های سیاسی اینگونه هستند ولی برخی افراد ناآگاهانه یا از دشمن خط گرفته و مسایلی را مطرح می‌کنند. گروه های سیاسی باید مراقبت کنند تا با آنها همراهی نکنند حتی نباید در مقابل آنها سکوت داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون ماده۱۰  می‌تواند به موضوع موضع گیری احزاب نسبت به اظهارات درباره مدافعان حرم ورود کند بیان کرد:

کمیسیون ماده۱۰ احزاب یک‌ کمیسیون مستقل است که می تواند به موضوعات مختلف درباره احزاب ورود کند ولی این موضوع مدافعان حرم پیش از اینکه موضوع قانونی باشد می‌تواند موضوع اجتماعی ، گفتمانی و سیاسی باشد. گروه های سیاسی باید از موضوعات مهمی همچون مدافعان حرم دفاع کنند. مدافعان حرم زیر علم شهید سلیمانی بودند. انتظار این است گروه های سیاسی موضع خود را روشن کنند. 

وحیدی در پاسخ به سوالی درباره موضع وزارت کشور درموضوع مشخص کردن مکانی برای برگزاری تجمعات صنفی گفت: 

در این مدت تجمعاتی در کشور انجام شده است و صنوف مختلف خواسته‌هایی دارند. با اخذ مجوز مشکلی نیست مشکل آنجا است که یک عده می‌خواهند از این تجمعات سوءاستفاده کنند البته این تعداد اندک هستند اما می‌خواهند خواسته‌های صنوف و اصناف را تغییر جهت دهند. بعضا تجمعات در مکان‌هایی برگزار می‌شود که موجب کندی عبور و مرور می‌شود بنابراین منطقی است تجمعات در جایی برگزار شود که مخل دیگر کارهای روزانه نشود. تاکنون به صورت جدی به موضوع ورود نکردیم ولی باید بررسی شود. مکان‌های در نظر گرفته شده باید به گونه‌ای باشد که بتوانند پاسخگوی نیازها باشد. بعضی از شهرها بزرگ نیازمند ۲ الی ۳ مکان‌اند که باید بررسی شود. وجود چنین مکان‌هایی برای جلوگیری از بروز مشکلات برای سایر مردم لازم است‌.

احمد وحیدی در مورد بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نیز اظهار داشت:

هر جایی که بتوانیم ورزشگاه را برای حضور بانوان آماده کنیم این موضوع مانعی ندارد اما شرط آن این است که ورزشگاه‌ها آماده باشند. طبیعتا تا این آمادگی‌ها به وجود بیاید زمان می‌برد. ورزشگاه‌هایی که مانند استادیوم آزادی آمادگی دارند اگر مواردی پیش بیاید تا حدی که بتوانند این بحث را پوشش بدهند منعی برای حضور بانوان ندارند.

وزیر کشور در مورد نامه اخیر فیفا به فدراسیون فوتبال و اینکه به نظر می‌رسد برخی افراد از داخل به فیفا خط می‌دهند تا فوتبال ایران آسیب ببیند عنوان کرد:

این کارها با مسوولیت ملی تطابق ندارد یعنی اگر کسی حتی با دستگاه داخلی مشکلی دارد این موضوع را به مرجعی بین‌المللی بگوید حتما با مسوولیت‌های ملی تناقض دارد. اگر حرفی هم دارند باید در داخل بزنند. ضمن اینکه فدراسیون‌ها تقریبا یک استقلالی دارند و باید موضوعات را به آن‌ها انتقال دهند. تلاش برای انعکاس و به میدان آوردن دستگاه‌های غیر ملی اصولا کار خوبی نیست.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان