چهارشنبه، 13 مهر 1401 - 5:45

گزارش‌های حقوق بشری از ایران مملو از ادعاهای جعلی است

شماره: 19485
Aa Aa

او گفته ارزیابی ویژه آثار مخرب تحریم‌های یکجانبه بر بهره‌مندی از حقوق بشر به بهانه‌های واهی از سوی گزارشگر ویژه و دبیرکل مورد بی‌اعتنایی قرار می‌گیرند.

غریب‌آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی در ژنو؛
گزارش‌های حقوق بشری از ایران مملو از ادعاهای جعلی است

کاظم غریب‌آبادی، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در اجلاس ۵۱ شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل در ژنو با رئیس شورای حقوق بشر دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایلنا، او ضمن اشاره به همکاری‌ها و تعاملات سازنده جمهوری اسلامی ایران با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر و همچنین گزارشگران ویژه موضوعی گفت:

رفتارهای تبعیض‌آمیز و غیرمنصفانه سازوکارهای حقوق بشری با وجود دستاوردها و اقدامات فراوانی که ایران علیرغم فشار تحریم‌های یکجانبه آمریکا و چالش‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا در حوزه حقوق بشر داشته است به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی ضمن اشاره به اعتقاد و رویکرد اصولی ایران مبنی بر حمایت و ارتقای حقوق بشر اظهار داشت:

صدور قطعنامه و ارائه گزارش‌های موازی و تکراری درخصوص وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران به نام دبیرکل سازمان ملل و گزارشگر به‌اصطلاح ویژه که مملو از ادعاهای بی‌اساس و جعلی است مانع جدی در پیشبرد و توسعه روند همکاری‌هاست.

او با اشاره به انتظار جدی ایران در زمینه انعکاس واقعیت‌ها و پیشرفت‌های وضعیت حقوق بشر در کشور، ارزیابی ویژه آثار مخرب تحریم‌های یکجانبه بر بهره‌مندی از حقوق بشر را از مهم‌ترین وظایف گزارشگران برشمرد که به بهانه‌های واهی از سوی گزارشگر ویژه و دبیرکل مورد بی‌اعتنایی قرار می‌گیرند.

غریب‌آبادی، رویکرد گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران را سراسر خصمانه و سیاسی توصیف کرد:

وی اخیرا در کنار اشکالات متودولوژیک از قبیل استفاده از منابع غیررسمی، استفاده گزینشی از اطلاعات، عدم اشاره به منابع و مستندات مورد استفاده، توجه ناکافی به پیشرفت‌های حقوق بشری ایران و اشاره ناکافی و ضعیف به پاسخ‌های ایران و درج مطالب توهین‌آمیز در گزارش رسمی خود به زیر سؤال بردن قانون اساسی ایران و ساختار سیاسی برخلاف ماموریت خود مبادرت ورزیده است. این اقدامات هیچ راهی را برای تعامل با وی باز نمی‌گذارد.

معاون امور بین‌الملل قوه قضاییه ایران از رئیس شورای حقوق‌بشر خواست تا موضوع آزادی خدمه ایرانی هواپیمای ونزوئلایی که چند ماه قبل به طور بی‌گناه و خودسرانه در آرژانتین بازداشت شده‌اند را از منظر حقوق بشری با مقامات مربوطه آرژانتین مطرح کرده و توجه آنها را به این موضوع مهم و انسانی جلب کند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان