چهارشنبه، 13 اسفند 1399 - 9:58

یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت شاغلان ایران کاهش یافت

شماره: 10595
Aa Aa

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت اشتغال و بیکاری از مشهود بودن اثر کرونا بر بازار کار نسبت به فصل مشابه سال قبل حکایت می کند.

در تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران آمد؛
یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت شاغلان ایران کاهش یافت

در بهار سال جاری و با شیوع ویروس کرونا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت شاغلان کاهش یافته است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت اشتغال و بیکاری در فصل بهار از مشهود بودن اثر کرونا بر بازار کار نسبت به فصل مشابه سال قبل حکایت می کند.

طبق آمار اعلام شده جمعیت غیرفعال، افزایش و جمعیت شاغل و بیکار (جمعیت فعال) با کاهش همراه بوده است. ۹.۸ درصد از جمعیت فعال بیکار بوده‌اند و نرخ بیکاری نسبت به بهار سال گذشته ۱.۱ درصد کاهش دارد.

جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیشتر در این فصل ٢٢ میلیون و ٩٦٣ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریبا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کاهش داشته است.

در بهار امسال ۴۱ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر از لحاظ اقتصادی فعال بوده‌اند یعنی در گروه شاغلان و بیکاران قرار گرفته‌اند و نرخ مشارکت اقتصادی آن کاهش ۳.۷ درصدی دارد.

پیش تر، پژوهشکده آمار ایران در گزارشی اعلام کرده بود که در دوران ابتدایی شیوع ویروس کرونا که با کاهش فعالیت‌ کسب و کار و افزایش هزینه‌ها همراه بود ۳۰ درصد مشاغل در اسفند و فروردین‌ حداقل یک نفر را اخراج کرده اند.

 

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان