۸۸.۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 9 اسفند 1402 - 18:27

۸۸.۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند

شماره: 19251
Aa Aa

۶۰٫۶ درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند که مهمترین دلیل آن افزایش قیمت کالاهای دیگری است که قرار نبوده گران شوند.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی آمد؛
۸۸.۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی تصمیم دولت منبی بر اصلاح پرداخت ارز تخصیصی به کالاهای اساسی را بررسی کرده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از فارس، در این گزارش آمده است:

تصمیم دولت برای حذف ارز تخصیصی به کالاهای اساسی یکی از مهمترین تصمیمات اقتصادی دولت طی دهه‌های اخیر به شمار می‌آید. برای جبران پیامدهای اقتصادی این تصمیم، مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ دولت را مکلف به ارائه کالابرگ الکترونیکی کرده است. پس از واریز چند مرحله یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار دهک‌های اول تا نه این پرسش در مجلس مطرح شد که مردم بین دریافت یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیکی کدام یک را ترجیح می‌دهند؟

 باتوجه به اهمیت این موضوع، مراجعه به افکارعمومی می‌تواند برخی ابهام‌ها در این خصوص را برطرف نماید. در این راستا موسسه افکارسنجی ملت وابسته به مرکز پژوهش‌های مجلس به اجرای یک پروژه با عنوان «افکارسنجی درباره نگرش مردم به طرح اصلاح یارانه‌ها و توزیع کالابرگ» در کل کشور اقدام نموده است.

نتایج این افکارسنجی نشان می‌دهد ۶۰٫۶ درصد مردم نسبت به کلیت طرح اصلاح یارانه‌ها نظر منفی دارند که مهمترین دلیل آن افزایش قیمت کالاهای دیگری است که قرار نبود براساس اجرای این طرح گران شوند. با توجه به همین موضوع می‌توان فهمید که چرا ۸۸٫۶ درصد مردم میزان یارانه واریزی را کافی نمی‌دانند. بالطبع خانواده‌های پرجمعیت بیشتر تحت تأثیر فشار اقتصادی ناشی از افزایش قیمت‌ها قرار می‌گیرند که نتایج این افکارسنجی نیز مؤید آن است.

یافته‌های دیگر این نظرسنجی حاکی از آن است که قدرت خرید کالاهای اساسی از سوی خانوارها‌ نسبت به قبل از اجرای طرح (ابتدای سال) کاهش یافته است.

بنابراین نظرسنجی و مطابق نظر مردم ۵۸٫۵ درصد از مردم ترجیح می‌دهند دولت هفت قلم کالای اساسی را به قیمت سال قبل و از طریق کالابرگ عرضه کند و در مقابل ۲۸٫۶ درصد ترجیح می‌دهند به ازای هر فرد ماهانه مبلغ ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزارتومان یارانه نقدی اختصاص یابد.

براساس نظرسنجی موسسه افکارسنجی ملت در بین افرادی که کالابرگ را به یارانه نقدی ترجیح داده‌اند، ۵۶٫۲ درصد اظهار کرده‌اند که حتی اگر کالابرگ فقط در فروشگاه‌های مشخصی قابل استفاده باشد آن را به یارانه نقدی ترجیح می‌دهند.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان