چهارشنبه، 18 تير 1399 - 10:05

" آبه " برای میانجیگری میان ایران و آمریکا به ایران سفر می کند

شماره: 7839
Aa Aa

یک مقام بلندپایه ایرانی گفته: آمریکا باید به عنوان حسن نیت یا تحریم‌های ناعادلانه نفتی را رفع کند یا معافیت‌ها را تمدید کند یا اینکه آن‌ها را تعلیق کند.

درخواست ایران از نخست‌‎وزیر ژاپن چیست؟
" آبه " برای میانجیگری میان ایران و آمریکا به ایران سفر می کند

یک خبرگزاری انگلیسی از قول مقامات ایران مدعی شد که در جریان سفر شینزو آبه، نخست‌‎وزیر ژاپن، به تهران، ایران از او درخواست خواهد کرد که برای کاهش تحریم‌های نفتی آمریکا، میان تهران و واشنگتن وساطت کند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از فرارو، این نخستین بار پس از انقلاب اسلامی است که یک نخست‌وزیر ژاپنی به ایران سفر می‌کند.

دیدار با رئیس‌جمهور حسن روحانی و آیت الله سید علی خامنه‌ای، رهبری انقلاب اسلامی، بخش اصلی برنامه سفر شینزو آبه به ایران است.

برخی محافل رسانه‌ای ژاپنی و غربی ادعا می‌کنند که هدف اصلی سفر آبه، میانجیگری میان ایران و آمریکاست اما مقامات ژاپنی تاکید می‌کنند که ژاپن صرفا یک واسطه نیست. بلکه تلاش می‌کند تنش‌ها را در منطقه خلیج فارس کمتر کند تا تامین انرژی از این منطقه مختل نشود.

یک مقام بلندپایه ایرانی به رویترز گفته: «ژاپن می‌تواند به کاهش تنش‌های فعلی میان ایران و آمریکا کمک کند. آمریکا باید به عنوان حسن نیت یا تحریم‌های ناعادلانه نفتی را رفع کند یا معافیت‌ها را تمدید کند یا اینکه آن‌ها را تعلیق کند.» یک مقام دیگر نیز گفت: «ژاپن می‌تواند برای تسهیل این امر، میانجیگر بزرگی باشد.»

آمریکا معافیت‌های موقت فروش نفت ایران به هشت کشور را لغو و به همه کشور‌ها اعلام کرده که هرگونه خرید نفت از ایران، نقض تحریم تلقی خواهد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان