آشوب و تحریم دو روی یک سکه اند | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 2 فروردين 1402 - 4:27

آشوب و تحریم دو روی یک سکه اند

شماره: 21129
Aa Aa

حجاب دستور اسلام و قانون کشور است| دولت قیمت اقلام سفره مردم را به ثبات می رساند| اغتشاشات کسب‌وکار مردم را دچار مشکل کرد و در بالارفتن قیمت دلار تاثیر داشت| اتاق‌های گفتگو تشکیل و فعال می‌شود| پلتفرم ها  نباید در کشور ناامنی ایجاد کنند.

سید ابراهیم رییسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران؛
آشوب و تحریم دو روی یک سکه اند

سید ابراهیم رییسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در یک گفت و گوی تلویزیونی اظهار داشت:

ما موظفیم گفتمان امام(ره) و رهبری را اجرا کنیم یعنی پیشرفت با عدالت اجتماعی و اقتصادی. ما گفتمان انقلاب را برش نمی زنیم و قسمتی از آن را انتخاب نمی کنیم.

به گزارش اسپادانا خبر، او گفت:

معیشت یکی از مسایل محوری و مهم دولت است. در آغاز دولت ۷۰۰ خانوار به خاطر کرونا داغدار می شدند، با کسری بودجه مواجه بودیم و نزدیک۶۰ درصد تورم داشتیم. در زمینه کنترل تورم ما با مشکلات جهانی و منطقه ای مواجه شدیم ولی در شش ماه اول دولت تورم کنترل شد.با توجه به الزام قانونی برای عادلانه ساری یارانه ها و حذف ارز۴۲۰۰ تومانی وضعیت تورمی ناشی از اصلاح اقتصادی مشکلاتی درست کرد که تلاش شد با پرداخت یارانه های دولت این وضعیت تا حدودی جبران شود و ثبات اقتصاددی ایجاد شود. تلاش دولت برای حذف فقر مطلق و کاهش فاصله طبقاتی است اما شرایط فعلی برای مردم و دولت قابل قبول نیست. گرانی مواد غذایی دلایلی دارد که شناسایی شده و پیگیری می شود. بسیاری از اقلام سفره مردم به قیمت دلار بستگی دارد که نباید اینگونه باشد. در حال تلاشیم این وضعیت تغییر کند و تغییر قیمت دلار روی سفره مردم تاثیری نداشته باشد. سیاست دولت این است که قیمت آنچه در سفره مردم است به ثبات برسد که با تغییر قیمت دلار اقلام دچار نوسان نشود. افزایش قیمت ها مثلا در گوشت قرمز به خاطر قاچاق کالا به کشورهای همجوار هم هست و بخشی از آن به خاطر عدم عرضه است

رییسی اظهار کرد:

قیمت۲۸۵۰۰ دلار ملاک همه خواهد بود.

رییسی با بیان اینکه من روزانه برای ایجاد ثبات در قیمت ها را دنبال می کنم اظهار کرد: 

ما قبل از همه از افزایش قیمت ها رنج می بریم. ما بی اطلاع نیستیم و آنچه موجب رنجش مردم مستضعف می وزد حتما موجب رنجش ما هم می شود. هر روزی که می گذرد برای ایجاد ثبات اقلام سفره مردم دیر می شود. ما دنبال ایجاد ثبات در سفره مردم هستیم.

رییسی درباره افزایش قیمت دلار گفت:

این افزایش قیمت دلایل متفاوتی دارد که یک دلیل انتظارات تورمی است. همانطور که اغتشاشات کسب مردم را دچار مشکل کرد علایم بدی هم به بازار داد که حتما بر قیمت دلار تاثیر گذاشت. این عامل فقط یک دلیل گرانی است. چطور تا تیر ماه قیمت کنترل شد اما یکباره قیمت دلار افزایش یافت؟ باید به نحوی اقدام شود که قیمت بازار آزاد مدیریت شود تا به قیمت سامانه نیمایی برسد که در همین راستا اقدامات در حال انجام است.

وی گفت:

روزی که من در اولین جلسه دولت شرکت کردم دولت من هنوز رای اعتماد نگرفته بود و با کابینه قبلی من جلسه داشتم. آنجا بحث این بود که حقوق مرداد را از کجا تامین کنیم؟ یک روز حقوق و دستمزد و پرداخت یارانه عقب نیفتاده است. رتبه بندی معلمان پس از یازده سال اجرا شد. معوقات بازنشستگان اجرا شد. تعرفه گذاری پرستان اجرا شد. دو میلیون مودی مالیاتی افزوده شده است. امسال به نحوی مدیریت شده است که تعارضی بین مصارف و منابع وجود نداشته باشد و کسری بودجه نباشد. بودجه مشکل دارد و باید در ساختار آن تغییر ایجاد شود. تلاش ما بر این است که با کسری بودجه مواجه نشویم‌. در واقع از درآمد های دولت کسری بودجه جبران می شود. قبل از این دولت رشد اقتصادی چهاردهم درصد بود در اسفند سال قبل به رشد نزدیک به پنج درصد رسیدیم. پاییز امسال رشد اقتصادی بیش از سه درصد است. رشد اقتصادی یعنی رشد تولید در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و معدن. سرمایه ثابت ما نزدیک به چهار درصد است. رشد تولید بیش از شش درصد است. رشد ابزار تولید بیش از پنج درصد است. نرخ بیکاری از اول دولت که۸/۹ درصد بود به ۸/۲ درصد رسیده است. در ۱۱ استان نرخ بیکاری کاهش داشته است.

رییسی ادامه داد:

ریل گذاری در خنثی سازی تحریم ها به نتیجه رسیده است. هدف‌گذاری ما درست بوده است. هدف گیری ما برای رشد هشت درصدی است و در بودجه سال و برنامه هفتم بعد رشد ما همین عدد گنجانده شده است. کشور با وجود تهدیدها و تحریم ها زمینه رشد اقتصادی دارد. اگر دولت به منویات رهبری و برنامه توسعه پایبند باشد رشد اقتصادی هشت درصدی برای ما امکان‌پذیر است. از آنچه وعده دادیم در ایجاد یک میلیون شغل عقب نیستیم و قریب این عدد شغل را ایجاد کرده‌ایم‌ ما می‌خواهیم دولت صادق الوعد باشیم. ما تهدیدها را می‌دانیم.

رییسی گفت:

آشوب های اخیر کشور به این دلیل است که دشمن می بیند تحریم های او خنثی شده است. شاخص ها نشان می دهد کشور در حال رشد اقتصادی است پس تهدید می کند. آشوب و تحریم دو روی یک سکه است. فرمایشات رهبری برای ما مسئولیت آفرین است. ما فرمایشات ایشان را قابل تحقق می‌دانیم.

او با بیان اینکه ارز حاصل از فروش نفت به کالای اساسی، تامین هزینه های کشور و رشد تولید تبدیل می شود گفت:

همه از آن بهره‌مند می شوند و این حرف درستی است که دولت باید به همه جمهور خدمت کند نه فقط کارمندان یا پرستاران. هرچه تولید بیشتر شود به نفع همه مردم کشور است. تاثیر اقدامات دولت باید در سفره همه مردم دیده شود.

رییسی گفت:

برخی واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل است که تاکنون بیش از سه هزار از این واحدها را فعال کرده ایم. در همه استان ها مجموعه ای زیر نظر معاون اول برای احیای این واحدها ایجاد شده است. برخی فسادها هم ایجاد شده است که من هم متعهد به فسادستیزی هستم و فساد هیچ جا تحمل نمی شود.

رییسی درباره برنامه های دولت برای ساخت مسکن و اظهارات معاون اول برای ساخت مسکن توسط مردم گفت:

چند جمله از من و معاون اول و وزیر مسکن را کنار هم گذاشتند. دولت در زمینه ساخت مسکن نقش مباشر و تسهیل‌گر را دارد. ما جایی هم زمین و تسهیلات داده و هم می سازیم. جایی فقط زمین و تسهیلات می دهیم و خود افراد در قالب تعاونی می سازند. گاهی هم دولت تسهیلات به افراد می دهد تا خودشان مسکن بسازند. در قانون جهش تولید مسکن دولت مکلف شده است که ساخت۱ میلیون مسکن را دنبال کند که البته این از وعده های من هم بوده است که این وعده به قوت خود باقی است. با کمک مردم و تعاونی ها این کار دنبال می شود مثلا  در شهرهای زیر بیست هزار نفر امکان واگذاری زمین داریم اما در مراکز استان ها امکان مجتمع سازی وجود دارد.برنامه های دولت با قوت دنبال می شود با امکانات دولت و با کمک خود مردم ، مسکن سازان و تعاونی ها ، دولت می تواند ساخت۱ میلیون مسکن را محقق کند.

او درباره تدوین برنامه برای شنیدن صدای مردم گفت:

در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد که کانون های گفت و گو داشته باشیم. باید سخن همه را شنید. من با دانشجویان و دانش آموزان نشسته ام و حرف های آنها را می شنوم. بین بازاریان نشسته ام به همه دولتی ها گفته ام با مردم در ارتباط باشند. به وزارت کشور اعلام شده است که اتاق های گفت و گو فعال شود.

وی درباره اجرای قانون عفاف و حجاب گفت:

حجاب یک ضرورت دین و همچنین قانون است. کسانی ضعف حجاب دارند که راهکار آن فرهنگی و اجتماعی است نه سیاسی. نهادهای فرهنگی و اجتماعی و خود مردم باید فعال باشند. رهبری هم اشاره داشتند که کسانی که ضعف حجاب دارند در دهان بدخواهان زدند. همه باید توجه کنند که توجه به قانون می تواند امنیت و آسایش را تامین کند. نگاه به حجاب باید فرهنگی و اجتماعی باشد. مطابق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال۸۴ وزارت کشور موظف به اجرای قانون حجاب است اما من معتقدم که به فرهنگی و اجتماعی هم باید فعال شود چون این مسئله از جنس فرهنگی است.

رییسی با بیان اینکه دنبال کاهش هزینه های مردم در بخش سلامت هستیم گفت:

باید هزینه بستری را از دوش بیمار برداریم. بیمه های تکمیلی را فراگیر کنیم. این کار از شهرهای کوچک آغاز شده است ظرف چند ماه آینده یعنی اردیبهشت و خرداد این طرح با فعال شدن پزشک خانواده و نظام ارجاع این طرح کاملا قابل اجرایی شدن است. مسئله دارو و هزینه بیمارستان از اولویت های دولت است.

رئیس دولت سیزدهم درباره انتقادات به سرعت و دسترسی اینترنت گفت:

نظر ما در زمینه اینترنت عوض نشده است. زندگی، کسب و کار و ارتباطات مردم در بستر فضای مجازی انجام می شود. این محیط باید آرامش بخش باشد و دسترسی با راحتی باشد. به وزیر ارتباطات گفتم نباید در اینترنت اختلال باشد و مردم باید راحت از آن استفاده کنند. اخلال در اینترنت موجب گله ما هم هست. کاری که در ارتباط با فیبرنوری و شبکه ملی اطلاعات در این دولت انجام شده قابل تقدیر است. وزارت ارتباطات شبانه روز کار می کند تا خطوط ارتباطی را برقرار کند و اینترنت در روستا و شهر مشکلی نداشته باشند. قبل اغتشاشات که محدودیتی برای برخی پلتفرم های خارجی ایجاد نشده بود. این پلتفرم ها بستری برای ایجاد ناامنی شد. کجا اجازه می هدند یک پلتفرم خارجی بستری برای ایجاد ناامنی باشد؟ مخاطب موضوع اینترنت فقط وزارت ارتباطات نیست بلکه در جلسات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با حضور همه قوا بررسی شده است که اگر پلتفرم ها همچنان بستر ناامنی باشند نمی‌توان به آنها اجازه فعالیت داد. اروپایی ها چرا دو استاندارد دارند؟ برای خودشان می پسندند که دفتر خدمات هر پلتفرمی که در داخل کشور آنها فعالیت می کند، در داخل آن کشورها وجود داشته باشد، شورای عالی امنیت ملی هم همین را خواسته که آنها پاسخگوی فعالیت خود باشند و در کشور ما ناامنی ایجاد نکنند. تصمیم این است که هر پلتفرمی باید پاسخگو باشد زیرا وقتی پاسخگو نباشد، مشکل ایجاد می شود چون بستر ناامنی می شوند. وزارت ارتباطات هم تلاش کرد تا پلتفرم های داخلی ایجاد کند تا مردم از این پلتفرم ها استفاده کنند که این کار شده است تا مردم در کسب و کار دچار مشکل نشوند. من معتقدم اخلالی در اینترنت نباید باشد و ما حتما موافق اخلال در اینترنت نیستیم اما هر پلتفرمی بخواهد در کشور فعالیت کند نباید در کشور ناامنی ایجاد کند.

وی گفت:

آنچه وظیفه دولت است را دنبال می کنم اگر در مسئله ای نتوانسته ایم وظیفه خود را اجرا کنیم حتما با مردم صحبت کرده و صادقانه با مردم سخن می گوییم که چرا نتوانستیم وعده خود را محقق کنیم.از همه کسانی که دولت را نقد می کنند تقدیر می کنم و از آنها خرده نمی گیرم، ولی آنها هم شرایط و وضعیت را در نظر بگیرند و درست رصد کنند و با انصاف داوری کنند. دولت از نقد منصفانه استقبال و حمایت می کند و آن را برای خود نعمت می‌داند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان