آمار کرونا در ایران دستکاری می شود | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 1 تير 1403 - 18:26

آمار کرونا در ایران دستکاری می شود

شماره: 13438
Aa Aa

او با بیان این که اتفاقات زیادی در راه است گفته از روز اول گفتم عدالت و آزادی الان هم همان را می‌گویم منتها فهم من با 16سال قبل متفاوت است.

رئیس دولت‌های نهم و دهم ایران ادعا کرد؛
آمار کرونا در ایران دستکاری می شود

محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم ایران گفت:

بیش از نیمی از جهان ویروس کرونا را کنترل کرده‌اند و به صورت عادی زندگی می‌کنند به خصوص در شرق و آفریقا اما یک تعداد از کشورها هم نتوانستند کنترل کنند و ایران هم جزو آنهاست. این ویروسی بود که ساخته شد حالا یا برای آزمایش یا اهداف سیاسی و بعدها عده‌ای از این برای اهداف سیاسی گسترده‌تر و تسلط بر ملت‌ها استفاده کردند. کشورهایی که از سیاست‌های سازمان بهداشت جهانی تبعیت کردند مثل ما هنوز دچار مشکل هستند و مسائل‌شان حل نشده است اما کشورهایی که به طور مستقل تصمیم گرفتند و از روش‌های بومی و دانش پزشکی خودشان استفاده کردند در مدیریت کرونا موفق‌تر بودند. در ایران هم سیاست‌ها روشن نیست. یک حرف روشنی گفته نمی‌شود. یک پروتکل واضحی که عموم بپذیرند که منطقی است ارائه نمی‌شود. در حالیکه می‌گویند به مسافرت نروید در اتوبوس و مترو جمعیت کاملا به هم فشرده است یعنی دستورالعمل‌های متناقضی داده می‌شود. منع تردد شبانه اعلام می‌کنند و معنایش این است که تراکم رفت و آمد در روز بالا می‌رود. به نظرم ستاد قوی و مدبری کرونا را در ایران مدیریت نمی‌کند و از ظرفیت پزشکی در ایران استفاده نمی‌شود البته تا حدی هم سیاسی است و گاهی آمارها را دستکاری می‌کنند. خودشان هم گفته‌اند آماری که می‌دهیم واقعیتش دو برابر است. بعضی اوقات گفتند نصف است. انگیزه‌های دیگری با موضوع مدیریت کرونا درهم آمیخته شده است. الان وضعیت مطلوبی نداریم. همچنین وحشت آفرینی عجیبی اتفاق می‌افتد. راه روشنی پیش پای مردم نیست تا مردم اطمینان داشته باشند. من احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند. نمی‌دانیم واقعا موضوع چیست. بحث مرغ و خوراک دام و موضوعات دیگر هم هست. اتفاقاتی می‌افتد و بعدا مطلع می‌شویم آنجور که گفته می‌شده موضوع نبوده است. به همین خاطر خیلی نمی‌شود قضاوت صحیحی کرد. به نظرم وارد کردن واکسن اینقدر مشکل نیست. بالاخره برای دو طرف قضیه کرونا در انتخابات مهم است. آنکه جانب دولت است علاقه‌مند است در این گفت‌وگوها دستاوردی داشته باشد و بعد از هشت سال دست خالی نباشد. فضای کرونا فرصت خوبی است که انتخابات عقب بیافتد و زمانی باشد تا در مذاکرات توافقاتی شود. برای جناح مقابل هم فضای کرونا بهترین فرصت هست تا نارضایتی مردم و عدم حضور مردم در انتخابات را بتواند توجیه کند. اگر کسی رضایت بدهد به فوت یک نفر که می‌توانسته فوت نکند جایگاهش در عالم انسانی کجا خواهد بود؟ منتهی به تدریج و آرام آرام و باغفلت و دور شدن از مردم متوجه نیستیم چه اتفاقی در روح و روان خودمان در حال رخ دادن است. بالاخره هر روز می‌شنویم چند صد نفر از دنیا می‌روند. حالا یا این آمار واقعی است که باید در مدیران کشور زلزله بیاندازد یا غیر واقعی است که چقدر بد است که مدیرانی باشند که با اهداف دیگری به مردم آمار غیر واقعی می‌دهند.

به گزارش اسپادانا خبر، او در گفتگو با خبرگزاری آناتولی ادامه داد:

فضای انتخابات بسیار سرد است و هیچ وقت اینطور نبوده است البته بستگی به اتفاقاتی دارد که خواهد افتاد. اتفاقات زیادی در راه است.

او گفت:

تا آنجایی که یادم می‌آید خیلی قاطعانه از حقوق مردم دفاع کرده‌ام. هرجا روندی برخلاف روند منافع ملی و ارزش‌های انسانی بوده فریاد زدم. در این چند ساله همیشه فریاد احمدی‌نژاد بوده است منتها با واژه‌گزینی و تابلو زدن روی اظهارات و مواضع می‌خواهند تحلیلی بکنند و آن را جای واقع بگذارند. من همینی هستم که روبروی شما نشستم. به همین سادگی حرف‌هایم را می‌زنم. اگر فکر کنیم طی 16 سال آدم هیچ تغییری نکند و تکامل پیدا نکند این تلقی اشتباه است. دو روز ما نباید مساوی باشد. یک عمری داریم و باید به قله برویم منتها من معتقدم با حفظ ارزش‌های انسانی باید تکامل پیدا کنیم. من فکر می‌کنم در این مسیر تلاش کردم. من از روز اول گفتم عدالت و آزادی الان هم همان را می‌گویم. منتها فهم من از عدالت و آزادی امروز با فهم 16سال قبل تفاوت یک کلاس اولی است با لیسانس. 16 سال گذشته، هم دیدم و هم مطالعه کردم و هم عمق و گستره‌اش بیشتر شده است. من همیشه در کنار مردم خواهم ماند.

او در پاسخ به این سوال که آیا مشکلات بین ایران و آمریکا آیا قابل حل است؟ گفت:

همه مشکلات قابل حل هستند. چرا مشکل به وجود آمده است؟ مشکل از زیاده خواهی است. حداقل از یکی از دو طرف. اگر زیاده خواهی نباشد مشکلی به وجود می‌آید؟ اگر همه بپذیریم براساس عدالت و احترام با هم همکاری کنیم مشکلی به وجود می‌آید؟ کدام مشکل است که براساس عدالت قابل حل نباشد؟ باید مسائل را تفکیک کنیم. دو حکومت با هم اختلاف دارند، سوال من این است آیا حکومت‌ها اجازه دارند مانع ارتباط ملت‌ها شوند؟ این سوال جدی است. از همه حقوق‌ها و صاحب نظران می‌خواهم بحث کنند، دو دولت چرا باید مانع ارتباط مردمانشان شوند؟ ارتباط انسانی حق عموم مردم است اما برجام چه‌کار کرد؟ چه دستاوردی داشت؟ برجام در ذات خود دچار تناقض است و نمی‌تواند مشکلی را حل کند. یک قرارداد یک طرفه نوشته شده و چون یک طرفه است مشکل را حل نمی‌کند بلکه تشدید می‌کند. کما اینکه چهار پنج سال است برجام نوشته شده است مشکلات تشدید شده است. الان ایران و آمریکا خیلی دورتر از هم هستند تا 5 سال قبل، در حالیکه این قرار بود مساله را حل کند. در یک قرار باید حتما عدالت باشد و تعهدات طرفین با هم متوازن باشد. منافع دو طرف هم متوازن باشد. این یک اصل حقوقی است، اگر این در نظر گرفته نشود نتیجه‌ای ندارد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان