پنجشنبه، 20 مرداد 1401 - 12:18

آمریکا تحریم های ایران را به نحو تشریح‌شده در برجام متوقف کند

شماره: 18496
Aa Aa

او گفته که توانایی آژانس اتمی در تایید فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تضمین ماهیت صلح‌آمیز آن کلید اجرای کامل و مؤثر برجام است.

نماینده سازمان ملل در جلسه شورای امنیت؛
آمریکا تحریم های ایران را به نحو تشریح‌شده در برجام متوقف کند

نمایندگان حاضر در جلسه شورای امنیت سازمان ملل اظهاراتی را درباره ایران مطرح کردند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، رزماری دیکارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح در جلسه شورای امنیت عنوان کرد که مدیر کل سازمان ملل در گزارش اخیر خود به اطلاع شورای امنیت رسانده است که ایران تصمیم گرفته تا دوربین‌های آژانس اتمی در چندین سایت را بردارد و این مسئله ممکن است برای اطلاعات جمع‌آوری‌شده آژانس «تبعاتی زیانبخش» داشته باشد.

او با بیان این که ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده ایران به بیش از ۱۰ برابر سقف مجاز در برجام رسیده گفت که توانایی آژانس اتمی در تایید فعالیت‌های هسته‌ای ایران و تضمین ماهیت صلح‌آمیز آن کلید اجرای کامل و مؤثر برجام است:

اقدام‌های ایران در خصوص افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌شده و خاموش کردن دوربین‌های نظارتی آژانس پیامدهای سنگینی به دنبال خواهد شد.

او ادعا کرد:

تحقیقات سازمان ملل متحد نشان می‌دهد موشک‌هایی که توسط انصارالله مورد استفاده می‌گیرد به طور کامل یا قطعاتی از آن توسط ایران ساخته شده است.

وی ادامه داد:

همراه با دبیرکل از جمهوری اسلامی ایران و آمریکا می‌خواهیم فورا همکاری ذیل برجام را از سر بگیرند. از آمریکا می‌خواهیم تحریم‌های خود علیه ایران را به نحو تشریح‌شده در برجام رفع یا متوقف کند. از ایران نیز می‌خواهیم اقدامات مغایر با برجام را به عقب برگرداند.

اولاف اسکوگ، نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل نیز در اظهاراتی گفت:

پیام من این است که باید بر اساس متن توافقی که روی میز در دسترس است از فرصت‌ برای نهایی‌سازی توافق استفاده شود. حال زمان آن است که بر آخرین مشکلات برجسته غلبه کنیم، توافق را به نتیجه رسانده و برجام را احیا کنیم. ما کاملا متوجه‌ایم که ایران در پی خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه آمریکا - که پیش‌تر برداشته شده بودند - با پیامدهای اقتصادی منفی مواجه شده است و ما از این بابت عمیقا متاسفیم.

ژانگ جون، نماینده چین در سازمان ملل در این جلسه بیان کرد:

باید قبول کنیم که ریشه اصلی بحران هسته‌ای ایران آمریکاست که باید مسئولیت‌پذیر باشد و یک بار برای همیشه اشتباهاتش را تصحیح کند.

ریچارد میلز، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز در جلسه شورای حکام ادعا کرد:

از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دریافته‌ایم که موشک‌های کروز و بالیستیک پرتابی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی - یا قطعات آنها - منشا ایرانی دارند.

او گفت:

ایالات متحده آماده بازگشت دوجانبه به برجام است. ما اطمینان داریم این اقدام، امنیت بین‌المللی را ارتقا خواهد بخشید. توپ در زمین ایران است و تصمیم برای بازگشت به سمت اجرای کامل برجام به عهده ایران است. ما از ماه‌ها پیش آماده به سرانجام رساندن مذاکرات وین بوده‌ایم. توافق وین از اوایل مارس آماده است. ما تنها زمانی می‌توانیم این توافق را به جمع‌بندی برسانیم که ایران خواسته‌هایش که خارج از حیطه توافق هستند را کنار بگذارد. اینکه ایران در مذاکرات دوحه درخواست‌های فراتر از برجام مطرح کرده ما را مأیوس کرده است. ایران هنوز هیچ اضطرار زمانی برای به سرانجام رساندن توافق و به اتمام رساندن این بحران نشان نداده است.

وی ادامه داد:

اقدام ایران در اشاعه و انتقال فناوری‌های موشکی به گروه‌های نیابتی خود در منطقه باید متوقف شود. ایالات متحده آماده بازگشت دوجانبه به برجام است. ما اطمینان داریم این اقدام امنیت بین‌المللی را ارتقا خواهد بخشید. توپ در زمین ایران است و تصمیم برای بازگشت به سمت اجرای کامل برجام به عهده ایران است

باربارا وودبارد، نماینده انگلیس در این نشست نیز در اظهاراتی گفت:

امروزه برنامه هسته‌ای ایران از هر زمان دیگری پیشرفته‌تر است. گسترش برنامه هسته‌ای ایران تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی محسوب می‌شود. ایران به افزایش توانایی‌های غنی‌سازی‌ ادامه داده و در حال نصب و استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته است.

وی ادامه داد:

ایران در حال انباشت سریع اورانیوم با غنای ۲۰ و ۶۰ درصد است و به کم‌کردن نظارت‌های آژانس اتمی ادامه می‌دهد. ایران با سرعت غنی‌سازی کنونیخود احتمالا تا انتهای سال می‌تواند مواد لازم برای تولید سریع اورانیوم با غنای ۹۰ درصد برای چندین وسیله هسته‌ای را بسازد.

او اقدام ایران مبنی بر توسعه موشک‌های بالیستیک را مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانست:

تنش‌زایی هسته‌ای ایران تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل است. ایران از طریق نصب سانتریفیوژهای پیشرفته توان خود برای غنی‌سازی را افزایش داده و ۲۷ دوربین نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را قطع کرده است. ایران همچنین در حال ساخت موشک‌های بالیستیک به نحو مغایر با ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ است

ترینه هایبربک، معاون نماینده دائم نروژ در شورای امنیت نیز در اظهاراتی از اقدام ایران در رابطه با قطع‌کردن تجهیزات آژانس بین‌المللی انرژی ابراز تاسف کرد و گفت:

شرایط پیرامون برجام همچنان تنش‌زا و غیرقابل پیش‌بینی است. نروژ حامی راسخ گفت‌وگوهای دیپلمتیک سازنده برای کاهش تنش‌ها و افزایش اطمینان و همکاری‌هاست. ما از تمامی طرفین می‌خواهیم که خودداری نشان دهند و از اقداماتی که ممکن است به تشدید تنش‌ها منجر شود پرهیز کنند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان