شنبه، 24 مهر 1400 - 19:19

آمریکا یک ایرانی را به ۶۳ ماه زندان محکوم کرد

شماره: 14875
Aa Aa

مهرداد انصاری به علت تلاش برای دستیابی به قطعات حساس نظامی برای ایران که در تخطی از تحریم های تجاری ایران بوده محکوم شناخته شده است.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد؛
آمریکا یک ایرانی را به ۶۳ ماه زندان محکوم کرد

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد فردی با ملیت ایرانی را به اتهام تلاش برای دست یابی با قطعات دو کاربردی حساس نظامی و انتقال آن ها به ایران به ۶۳ ماه زندان محکوم کرده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت دادگستری آمریکا، مهرداد انصاری به جرم تخطی از قانون «اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی» (IEEPA) به ۶۳ ماه زندان و پس از آن ۳ سال آزادی تحت نظارت محکوم شد. مهرداد انصاری، چهل ساله، ساکن امارات متحده عربی و آلمان توسط هیئت منصفه ی فدرال در مه ۲۰۲۱ به خاطر نقشش در طرحی برای دست یافتن به قطعات حساس نظامی برای ایران که اقدامی در تخطی از تحریم های تجاری ایران بوده است، محکوم شناخته شد.

انصاری با هماهنگی هم دستانش تلاش کرده بود به قطعات دو کاربردی با قابلیت نظامی و غیرنظامی دست بیابد و در مواردی هم به آن ها دست یافته بود که می توانند در سیستم هایی مانند تسلیحات هسته ای، هدایت و تولیدات موشکی، ارتباطات رادیویی تاکتیکی امن، جنگ افزارهای الکترونیکی تهاجمی، عملیات های تخریبی الکترونیک(ایجاد اختلال رادیویی) و سامانه های راداری و جاسوسی مورد استفاده قرار بگیرند. 
مارک جی. لِسکو دستیار دادستان کل در بخش امنیت ملی وزارت دادگستری در این باره گفت:

انصاری و هم دستانش تلاش کرده بودند از طرحی گسترده برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران بهره ببرند.

طبق مستنداتی که در دوران محاکمه ی انصاری به دست آمده او با همکاری دو تن دیگر سعی داشته است از روش های غیرقانونی، ناقض تحریم های آمریکا علیه ایران و بدون مطلع کردن شرکت های آمریکایی این قطعات را به ایران منتقل کند.

همچنین دادگاه فدرال میامی سه ایرانی متهم به تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا از طریق پولشویی و اقدام به خرید تجهیزات تعیین توالی ژنتیک از تولیدکنندگان آمریکایی و ارسال غیرقانونی آن به ایران را احضار کرد.

محمد فقیهی، ۵۲ ساله و استادیار سابق گروه روانپزشکی و علوم رفتاری دانشگاه میامی به همراه همسرش فرزانه مدرسی، ۵۳ ساله و خواهرش، فائزه فقیهی ۵۰ ساله متهم هستند که در چارچوب فعالیت شرکتی خانوادگی به نام ژن اکسپرس(Express Gene) حدود ۳٫۵ میلیون دلار در فاصله اکتبر ۲۰۱۶ تا نوامبر ۲۰۲۰ از طریق ارسال حواله‌های متعددی از حساب‌های فعال در کشورهای مالزی، چین، سنگاپور، ترکیه و امارات عربی متحده دریافت و بخشی از آن را صرف خرید تجهیزات توالی ژنتیکی از تولیدکنندگان آمریکایی و ارسال بدون مجوز آن به ایران کرده‌اند.

فقیهی به هنگام بازگشت مدعی شده که در ایران به هیچ عنوان تحقیقات حرفه‌ای خود را پیگیری نمی‌کند ولی در بازرسی چمدان‌های او ۱۷ ویال حاوی مواد بیولوژیکی به دست آمده که در میان بسته‌های یخ زیر نان و مواد غذایی مخفی شده بودند. او مدیر آزمایشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز بوده که حوزه ژنتیک پزشکی فعال است.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان