سه شنبه، 28 دى 1400 - 13:46

ابراهیم رئیسی از دادستان ها خواست مو را از ماست بکشند

شماره: 10989
Aa Aa

رئیس قوه قضائیه ایران گفته به قاضی متعهد و نفوذناپذیری که مقابل جریان قدرت و ثروت می ایستد و با عزت زندگی می کند افتخار می کنیم.

در دیدار با شورای معاونین دادسرای عمومی و انقلاب تهران؛
ابراهیم رئیسی از دادستان ها خواست مو را از ماست بکشند

سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در دیدار با شورای معاونین دادسرای عمومی و انقلاب تهران، دادستان ها و دادیاران را «سرداران لشگر قضایی عدالت طلب و تحولخواه» معرفی کرد که ارتباط راهبردی مستمری با موضوع امنیت و فرایند دادرسی و اجرای احکام و دوران پس از اجرای احکام قضایی دارند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، رئیس قوه قضاییه، نقش دادستان ها در شوراهای امنیتی و نظارتی و تعقیب و مجازات مجرمان و بازآفرینی اجتماعی و رصد فعالیت های محکومان پس از تحمل کیفر را مهم دانست و گفت:

دادستان ها در تمام مراحل یک اقدام قضایی حضور دارند و در هیچ یک از مقاطع غایب نیستند.

رئیسی تصریح کرد: همانطور که کوه زمین را از اضطراب حفظ می کند، دادستان ها و آرای قضات در حفاظت از جامعه در برابر اضطراب ها نقش اساسی دارند و همه آحاد یک جامعه در سایه حضور و تلاش دادستان ها در تأمین امنیت اجتماعی احساس آرامش می کنند.

رئیس دستگاه قضا به دادستان‌ها متذکر شد که با استفاده از همه ظرفیت های قضایی انگیزه ها و ابزار جرم را از بین ببرند و نگذارند کسی در امنیت اجتماعی اخلال ایجاد کند و اگر فرد یا افرادی نیز مرتکب جرم شدند با آنها قاطعانه برخود نمایند.

رئیسی با اشاره به تاثیرگذاری اقدامات مراجع قضایی در پایتخت به عنوان الگویی برای دیگر شهرهای کشور گفت: کمبود نیروی انسانی و امکانات بخش های قضایی در تهران باید با اقدامات جهشی برطرف شود اما کاستی ها نباید مانع از خدمت رسانی شود و با کار دقیق و سریع می توان گام های اساسی در احقاق حق و اجرای عدالت برداشت.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر لزوم مدیریت بازار و همچنین برخورد قاطع، متناسب و بازدارنده با متجاسران به قانون متذکر شد:

برهم زنندگان نظم و امنیت، مجرمان و سارقان حرفه‌ای هرگز نباید احساس امنیت کنند و نباید به سوءاستفاده گران و اخلالگران نظام تولید و توزیع و نظام ارزی و پولی میدان داده شود.

رئیسی با اشاره به برخی جرائم مشهود در خیابان های پایتخت و تاکید بر این که هیچ‌ نقطه از شهر نباید مأمن و جولانگاه مجرمان و خلافکاران شود تصریح کرد: دستگاه قضایی به هیچ عنوان اجازه نمی دهد افرادی با ایجاد لانه‌ های فساد در منازل و معابر، به امنیت و آسایش مردم آسیب بزنند و برخورد با چنین افرادی عبرت آموز خواهد بود.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر لزوم پیگرد قانونی ترک فعل دستگاه ها از دادستانی خواست که ایجاد اردوگاه‌ های نگهداری و بازپروری معتادان متجاهر را از ستاد مبارزه با مواد مخدر و اجرای طرح تفصیلی در مناطق جرم خیز جنوب تهران را از شهرداری پیگیری کند.

رئیسی در ادامه، جامعه سالم را جامعه مبتنی بر اخلاق، معنویت، عدالت و عقلانیت توصیف کرد و گفت: باید با اجرای طرح های پیشگیرانه به سوی شکل گیری جامعه سالم حرکت کنیم و هیچ دستگاهی حق ندارد از انجام مسئولیت ها و وظایف خود در این مسیر سر باز بزند.

رئیس دستگاه قضا با بیان این که حضور قوه قضاییه در شوراهای مختلف کشور تشریفاتی و برای پر کردن صورتجلسات نیست افزود: قوه قضاییه در شوراها جایگاه نظارتی دارد و اگر نمایندگان قوه در این شوراها نقش خود را در پیشگیری از وقوع جرم و کاهش زمینه های فساد به درستی انجام دهند، اخلال در امور به حداقل می رسد.

رئیسی نقش دادستان ها در تأمین حقوق عامه و اجرای قانون و عدالت را مهم دانست و توجه آنها به «اجرای درست و دقیق احکام قضایی»، «نظارت بر زندان ها» و «پذیرش وثیقه از بازداشت شدگان موقت در دادسراها» را مورد تأکید قرار داد و گفت:

در دادسرا باید با صبر و حوصله به پرونده ها رسیدگی کرد و مو را از ماست کشید تا از سرنخ ها به سرمنشاءهای ناامنی برسیم.

رئیس قوه قضاییه از اقدام جهادی دادسراها در رسیدگی به پرونده های کثیرالشاکی تقدیر کرد و تعیین تکلیف این پرونده ها را موجب امنیت خاطر سرمایه گذاران و مالباختگان دانست.

رئیسی همچنین از تدبیر دادستان ها در رسیدگی به مسائل مربوط به شرکت ها و کارخانجات تقدیر کرد که ضمن برخورد با تخلفات و عوامل فساد، اجازه ندادند خواست دشمنان‌ و بدخواهان‌ در خاموش یا کم فروغ شدن چراغ تولید در کشور تحقق‌ یابد.

رئیس‌ قوه قضاییه از تلاش دادستان ها برای بازگشت مطالبات بانک ها به خزانه و نظام بانکی هم تقدیر کرد و متذکر شد:

بانک ها باید تسهیلات را با تأمین وثایق لازم به افراد واجد شرایط پرداخت کنند تا معوقات به وجود نیاید که نیازمند پیگیری ها و اقدامات قضایی باشد.

رئیسی بر لزوم حفظ کرامت انسانی مراجعان و همکاران دستگاه قضا نیز تاکید کرد و گفت:

قاضی متعهد و نفوذناپذیر که مقابل جریان قدرت و ثروت می ایستد و با عزت زندگی می کند، به دستگاه قضایی عظمت و اعتبار می دهد و برای ما محترم و ارزشمند است و به او افتخار می کنیم.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان