شنبه، 3 آبان 1399 - 6:09

ایران انجام حملات سایبری گسترده دولتی به این کشور را تایید کرد

شماره: 10698
Aa Aa

موسوی با بیان این که مهاجمان به اهداف اصلی خود دراین حملات نرسیده اند گفته آتش سوزی‌های اخیر ایران ربطی به این حملات نداشته است.

با اعلام سخنگوی وزارت امورخارجه ایران؛
ایران انجام حملات سایبری گسترده دولتی به این کشور را تایید کرد

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفت:

هزاران حمله سایبری به صورت روزانه به زیرساخت‌های کشور می‌شود که چیز جدیدی نیست. اکثر این حملات بدون هیچ تاثیری توسط سامانه های پدافند و «تیمهای واکنش به حوادث کامپیوتری»  ما دفع می‌شوند. در چندماه اخیر چند حمله سایبری با ابعاد گسترده تر هم به زیرساخت های کشور رخ داده که با تحلیل ابعاد و فناوری بکار رفته می‌توان گفت از ناحیه دولت‌ها پشتیبانی یا انجام شده است. مهاجمان به اهداف اصلی خود دراین حملات نرسیده اند. بررسی‌های فنی و الکترونیک فارنزیک توسط متخصصان داخلی انجام شده و دولت‌های حمایت کننده و هدایت کننده حملات به همراه گروه های مباشر این حملات شناسایی شده اند. حجم ارتکاب به جرائم و اعمال نقض مقررات بین المللی که اکثر اعمال این مورد اخیر توسط دولت آمریکا صورت می گیرد یک مساله نگران کننده برای همه جهان است که جامعه بین المللی باید پاسخ مناسبی به آن بدهد.

به گزارش اسپادانا خبر، او می گوید:

آتش سوزی‌های اخیر ربطی به حملات سایبری نداشته است. در مورد دستور آقای ترامپ خیلی طبیعی است که بگوئیم از این پس هر حمله سایبری به ایران بشود مظنون اصلی دولت آمریکا خواهد بود مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. ما پیگیری بین المللی این دستور غیر قانونی و مجرمانه و اثبات مسئولیت دولت آمریکا را در دستور کار قرار خواهیم داد. همچنین حق را برای دفاع مشروع و پاسخ متناسب و مقتضی به تجاوز و لطمه به کشورمان را به حملات سایبری و غیر سایبری محفوظ می‌داریم. آتش سوزی محدود در جنگل و پالایشگاه و غیره در فصول تابستان نه عجیب است و نه مختص به امسال بوده است. ایران حق خود در انجام عمل متقابلِ مناسب و متناسب را در زمان مقتضی محفوظ می داند. ما ممکن است در دفاع از خود در مقابل حملات سایبری از هر وسیله ای اعم از فضای سایبری یا سایر جنگ افزارها استفاده کنیم. ما همه تلاش خود را بکار خواهیم بست تا مسئولیت بین المللی کشوری که آغاز کننده یا تسهیل کننده چنین حملاتی باشد را اثبات کرده و آنها را در مقابل اعمال غیر قانونی خود پاسخگو نماییم.

 

منبع| اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه ایران

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان