پنجشنبه، 20 مرداد 1401 - 13:33

جریان انقلاب آگاه باشد؛ در هر فتنه‌ای جای پای نفاق دیده می‌شود

شماره: 18420
Aa Aa

انسجام میان قوا، نهادها، نیروهای مسلح و همه ما تحت فرماندهی رهبر انقلاب است| در قوای سه‌گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه‌ها نشویم.

همایش قوه قضائیه با حضور روسای سه قوه برگزار شد؛
جریان انقلاب آگاه باشد؛ در هر فتنه‌ای جای پای نفاق دیده می‌شود

سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران در همایش قوه قضائیه در محل سالن اجلاس سران گفت:

در حادثه هفتم تیر و قضایای سال ۶۰ جریان نفاق با پشتیبانی نظام سلطه تصمیم داشت که جبهه انقلاب و نمادهای انقلاب را ترور شخص و ترور شخصیت کند.

به گزارش اسپادانا خبر، وی گفت:

دهه ۶۰ را به یاد بیاورید و ببینید منافقین چگونه و چه چهره هایی را ترور کردند و با نشر شایعات و تهمت ها به سمت حاشیه سوق دادند با شهادت مرحوم رجایی و بهشتی و چهره های نماد انقلاب می خواستند جریان انقلاب را به حاشیه رانده و تسلط نظام سلطه را بر کشور فراهم کنند. در جنگ اراده ها خداوند اراده کرد و حق طلبان و جبهه انقلاب را بر جبهه نفاق پیروز کرد.

رئیسی با بیان اینکه در هر شیطنت و فتنه‌ای در این ۴۰ سال کشور جای پای نفاق دیده می‌شود گفت:

جریان نفاق با نظام سلطه سعی داشتند شیطنت خود را ادامه دهند اما جریان انقلاب باید آگاه باشد تا جریان نفاق نتواند اهداف پلید خود را دنبال کند.

وی ادامه داد:

ساختار سازی را از فکر شهید بهشتی و خبرگان اول داریم که این ساختار و سازوکار را برای جریان ولایت در جای جای نظام ایجاد کردند و ما باید از این جهت قدردان آنها باشیم.

او گفت:

از عزیزان مسئول در قوه قضاییه تشکر می‌کنم که به دنبال احقاق عدالت هستند و بسیاری در دستگاه قضایی بی نام و نشان برای تحقق عدالت در تلاش هستند. به ویژه از رئیس مجرب قوه قضاییه با سابقه ۴۰ ساله کار قضایی تشکر می کنم که گفتمان حفظ سرمایه اجتماعی و ارتقای آن ضمن مبارزه با فساد و گسترش عدالت را در دستور کار دارند.  امیر المومنین(ع) در این روایت بر عدل و سخاوت تاکید داشتند و آن را در راس امور می‌دانستند. جامعه را باید بر عدالت بنا کرد و سنگ زیربنای جامعه اسلامی بر عقلانیت، عدالت، معنویت و اخلاق است. روابط اجتماعی باید بر اساس عدالت تاسیس شود. در مجلس قانون عادلانه، در قضاوت، قانون و قضاوت عادلانه ملاک است. 

وی با بیان اینکه امروز پیوست عدالت باید در دستور کار همه تصمیم گیری ها باشد و این امری ضروری است اظهار کرد:

باید دید چقدر به عدالت نزدیک شدیم یا خدای ناکرده از آن فاصله گرفتیم. هیچ موضوعی در فرهنگ دینی ما بعد از توحید به گستردگی و فراگیری عدالت وجود ندارد. توحید و عدالت، بعثت و عدالت و... عدالت در اجرا، عدالت در سیاست و عدالت در همه حوزه ها امری فراگیر است.

رئیسی عدالت در قضا و داوری را از جلوه‌های مهم عدالت دانست و گفت:

حق به معنی قرار واقعی عالم هستی است و شناخت حق و گرایش به آن و ایستادگی بر حق امری بسیار مهم و در هم تنیده است.

وی هواپرستی را آفت حق‌گرایی دانست و گفت:

برخی حق را می‌شناسند اما جوسازی‌ها و فضاسازی‌ها اجازه نمی‌دهد حق را بگویند و به حق عمل کنند.

او با بیان اینکه قرآن در موضوع تغییر قبله و ولایت امیرالمومنین (ع) به پیامبر تاکید می‌کند که نگران جوسازی‌های کسانی که می‌خواهند او را از مسیر حق بازدارند نباشد گفت:

خداوند نصرت را برای مجاهدان راه خود تضمین کرده است.

او بیان کرد:

یکی از وظایف قوه قضاییه پیشگیری از وقوع جرم است. من بارها به همکاران و دوستانی که در دستگاه قضایی در خدمتشان بودم عرض کردم الان هم در دولت حرف من همین است که هیچ دستگاهی را در کشور نمی‌شناسم مگر اینکه ماموریت پیشگیری از وقوع جرم دارد. تمام تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در کشور باید مبتنی بر کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و کاهش ناهنجاری‌ها و رشد هنجارهای اقتصادی و فرهنگی در جامعه باشد. اگر دستگاه‌ها درست عمل کنند در آخر نوبت به دستگاه قضایی خواهد رسید. در این رابطه اقدامات پیشینی و پسینی وجود دارد اقدامات پیشینی این است که در این رابطه قوانین و مقرراتی عادلانه، ضدفساد، ضد تبعیض از سوی دستگاه‌های اجرایی گذاشته شود و بعد هم دستگاه اجرایی پیگیری کند و نظارت‌ها هم دقیقا صورت بگیرد. مجریان باید از هر ناظری که بتواند آسیب‌ آنها را به آنها به بنمایاند قبل از اینکه آسیب به جامعه سرایت کند استقبال کنند. ما نظاران بخش‌های نظارتی در مجلس و دستگاه قضایی برای دولت کمک می‌دانیم. باید نظارت‌ها را برای خود مغتنم بدانیم به ویژه آنکه نظارت‌ها مدیران را نسبت به آسیب‌ها مطلع می‌کند قبل از اینکه دیگران مطلع شوند زیرا همه ما به دنبال این هستیم که آسیب و بی‌عدالتی وجود نداشته نباشد. اگر عزیزی از سر دلسوزی از بیرون نظاره‌گری می‌کند و می‌بیند که امروز زمینه آسیب فراهم شده و عنوان می‌کند که مبدا این آسیب جامعه را دچار خسارت می‌کند و باید از او قدردانی کرد. 

وی گفت:

از تضمین‌های اجرای عدالت در جامعه داوری عادلانه است. اگر کسانی مرتکب فساد شدند و دستشان به فساد آلوده شد حتماً قضاوت عادلانه و کیفر آنها می‌تواند در جهت اجرای عدالت در جامعه کمک کند. امروز نسبت به فساد قبل از شما و قبل هر کس باید مسئولین در دستگاه‌های مختلف خود نسبت به وقوع فساد حساس باشند و حس داشته باشند. این حساسیت آنها می‌تواند پیشگیرانه باشد. یعنی قبل از آنکه دستگاه‌های مسئولی که نظارت در آنها نهادینه شده اگر هر کسی فهمید که در گوشه و کنارش فساد و کجی و زمینه آن وجود دارد باید نسبت به آن حساسیت داشته باشد. خط قرمز ما بی‌استناد سخن گفتن و حساسیت داشتن نسبت به این قضیه است در اینجا هم همین نکته جریان دارد و مورد تاکید همواره من است.

او گفت:

کمک عزیزان نسبت حفظ اموال و آبروی افراد و منابع طبیعی، محیط زیست و مجموعه اقدامات کمک بسزایی برای دولت و همه بخش‌هایی است که در کشور ماموریت و مسئولیت دارند. ما باید بدانیم که رمز موفقیت‌مان در کشور انسجام همه نیروهایی است که به نام انقلاب خدمت می‌کنند. انسجام میان قوا، نهادها، نیروهای مسلح و همه ما تحت فرماندهی رهبر انقلاب است. ما در قوای سه‌گانه تصمیم گرفتیم گرفتار حاشیه‌ها نشویم و حتماً به متن خواهیم پرداخت. در ادوار گذشته مسئولان و دست‌اندرکاران گرفتار حاشیه‌ها شدند، برخی از کارها عقب ماند لذا ما عقب‌ماندگی‌ها و مشکلاتی داریم و تصمیم جدی ما این است که گرفتار حاشیه‌ها نشویم و به متن بپردازیم. من در این چند ماه که در دولت حضور دارم، ضمن اینکه به آینده کشور و آینده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور بسیار امیدوار هستم شاهد عقب‌ماندگی‌هایی نیز هستم که قاعدتاً کشور نباید دچار این عقب ماندگی‌ها می‌شد از این رو دغدغه‌ها و رنج‌های مردم امروز قابل تامل است.

رئیسی با بیان اینکه سه قوه نسبت به پیشرفت و عدالت تلاش می‌کنند گفت: در مسیر رو به جلو برای پیشرفت و عدالت نه حق عقبگرد داریم و نه حق درجا زدن، نه حق سیر قهقرایی و ارتجاعی داریم و نه توقف کردن و ایستایی چراکه کشور یک راه بیشتر ندارد و آن هم پیشرفت و عدالت است و ما این راه‌ را با قوت و توکل به خداوند و با مشارکت مردم و انسجام همه قوا پیش خواهیم برد.

  •  

محمدباقر قالیباف، ییس مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت:

امام راحل سبب ایجاد نظام مقدس جمهوری اسلامی شد تا اسلام و امت اسلامی احیاء شوند.

او گفت:

امیدواریم در این مسیری که انقلاب تعیین کرده است پایدار و ثابت قدم باشیم و عاقبت بخیر شویم. بیانیه گام دوم انقلاب در چله دوم انقلاب سند تحول ما است و باید با تجربه گذشته رو به آینده حرکت کنیم. امروز ما بر اساس یک نظریه سیاسی که حضرت امام راحل رضوان الله علیه به آن تاکید داشتند و آن مبتنی بر ولایت فقیه بود، حکومت و یک نظام سیاسی را برپا داشتیم. نظام مقدس جمهوری اسلامی امروز مبتنی بر این نظریه و برخاسته از اسلام سیاسی است که حضرت امام تبیین کردند و این نظام سیاسی باعث حیات مجدد اسلام و عزت امت اسلامی شده است.

  •  

محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه نیز در این همایش بیان کرد:

در حالی که جهان بین دو قدرت شرق و غرب مادی تقسیم شده بود کسی گمان نمی برد یک نهضت دینی بتواند بدون وام گرفتن و بدون اتکا به شرق و غرب پیروز شود. برخی افراد در مخیله شان هم خطور نمی کرد که چنین اتفاقی در عصر حاضر محقق شود. خداوند عنایت کرد و به دست یک بنده صالح خودش و به دست امت دین باور انقلاب عظیمی را علیرغم دشمنان و مستکبران به پیروزی رساند. امام و امت توانستند با پیوند وسیع یک الگوی وسیع از حکمرانی به نام مردم سالاری دینی ارائه دهند.

محسنی اژه ای گفت:

اگر مردم بدانند کارگزاران نظام برای آن‌ها، برای تحقق عدالت،عدالت اجتماعی و فراهم کردن بستر جهت رشد دنیا و آخرت آن‌ها تلاش می‌کنند تردید نکنید که مردم پشت سر کارگزاران نظام خواهند بود. امروز وظیفه خود می‌دانم با تمام توان به کمک قوه مجریه بیایم. می‌دانم اگر دولت در برنامه‌هایش موفق باشد قوای قضائیه و مقننه هم موفق خواهند بود. مسئولیت قوه مجریه با مسئولیت قوه قضاییه قابل مقایسه نیست.

وی با بیان اینکه امروز وظیفه خود می‌دانم با تمام توان با مجلس انقلابی تشریک مساعی داشته باشیم تا با کمک هم قوانین متناسب با زمان، متناسب با خدمت به مردم و متناسب با مقابله با نقشه‌های دشمن تدوین کنیم گفت:

وظیفه خود می‌دانم با همکاری تمام نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی آرامش، رفاه و امنیت مردم را تامین کنیم. باور دارم تقویت قوه قضاییه از لحاظ نیروی انسانی و اداری به نفع مجلس و دولت خواهد بود. تقویت قوه قضاییه می‌تواند به منویات قوه مجریه کمک کند. تقویت قوه قضاییه می تواند موجب اجرای بهتر قوانین مجلس شود.

رئیس دستگاه قضا بر نقش و مسئولیت قوه قضائیه در حفظ و ارتقاء امنیت و آرامش مردم و جامعه در نتیجه همکاری و تعامل با دستگاه‌ها و نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی اشاره کرد:

باور دارم چنانچه قوه قضاییه از لحاظ عده و عُده و تجهیز نیروی انسانی و اداری و امکاناتی تقویت شود دولت و مجلس نیز از این امر منتفع می‌شوند. تقویت قوه قضاییه سبب می‌شود این قوه با توان بیشتری در جهت گسترش عدالت و کمک به دولت گام بردارد و دستگاه قضایی با تقویت شدن می‌تواند حمایت بیشتری از ناحیه مردم برای نظام بدست آورد.

محسنی اژه‌ای گفت:

قوه قضاییه در نتیجه تقویت شدن می‌تواند با اهتمام و توان بیشتری در راستای نظارت بر حُسن اجرای قوانین مصوب مجلس گام بردارد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان