دوشنبه، 17 مرداد 1401 - 6:00

جهانگیری: جامعه ایران باید به سمت اجماع و تفاهم حرکت کند

شماره: 6826
Aa Aa

نخبگان، صاحبنظران، اندیشمندان و گروه‌‌های مرجع که مردم به حرف آنها اعتماد دارند نیازهای اصلی کشور را در اولویت قرار دهند. 

ضمن ابراز تاسف از برخی اختلاف‌‌‌ها در کشور؛
جهانگیری: جامعه ایران باید به سمت اجماع و تفاهم حرکت کند

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایلنا، اسحاق جهانگیری در ششمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور که در دانشگاه خاتم برگزار شد با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب و دستورالعمل‌‌‌های موجود در این بیانیه گفت: بار اصلی تحقق منویات مقام معظم رهبری بخصوص در بخش توسعه علم و فناوری بردوش دانشگاهیان، انجمن‌‌های علمی و مراکز علمی و پژوهشی کشور قرار دارد. 

وی افزود: وقتی در کشور درباره مسائل بنیادی به درک مشترک برسیم و درباره راهکارها نیز به اجماع برسیم احتمال حل مسائل بسیار بیشتر از زمانی خواهد بود که هم درباره مسائل و هم درخصوص راهکارها اختلاف نظر وجود داشته باشد.

معاون اول رئیس‌‌‌جمهور با ابراز تاسف از برخی اختلاف‌‌‌ها در کشور درباره مسائل و راهکارها اظهار داشت: البته در شرایط خطیر امروز کشور بر سر برخی مسائل و راهکارها اجماع و تفاهم به وجود آمده و همین اجماع و تفاهم بیانگر عقلانیت بسیار بالایی است.

معاون اول رئیس‌‌جمهور ادامه داد: در شرایطی که محدودیت‌‌ها، سردرگمی و یأس بیشتر می‌‌شود اگر جامعه به درجه‌‌ای از عقلانیت برسد که به جای یأس و سردرگمی به سمت اجماع و تفاهم حرکت کند زمینه حل مسائل و مشکلات فراهم می‌‌‌شود.

جهانگیری در تبیین این موضوع به رفتار گروه‌‌ها و جریان‌‌ها سیاسی پاکستان در به تعویق انداختن اختلاف‌‌نظرها اشاره و تصریح کرد: در همین سال‌‌های اخیر و در دوره ترامپ وقتی آمریکا کشور پاکستان را به اعمال تحریم و فشار تهدید کرد گروه‌‌ها و جریان‌‌های سیاسی پاکستان که در شرایط عادی با یکدیگر رویارویی داشتند در برابر تهدید خارجی زیر یک سقف جمع شدند تا با تفاهم کشورشان را از خطر عبور دهند. 

وی افزایش ظرفیت ملی را مهمترین ضرورت برای حل مسائل کشور و سرعت بخشیدن به توسعه ملی ارزیابی و خاطرنشان کرد: ما در مقطعی هستیم که نخبگان، صاحبنظران، اندیشمندان و گروه‌‌های مرجع کشور که مردم به حرف آنها توجه و اعتماد دارند باید نیازهای اصلی کشور را در اولویت قرار دهند. 

معاون اول رئیس‌‌‌جمهور یکی از اولویت‌‌های کشور را ترمیم و بالا بردن سرمایه اجتماعی برشمرد و ابراز داشت: اعتماد همگانی و امید به آینده باید در کشور افزایش پیدا کند چرا که این موارد نیازهای اصلی کشور برای برون رفت از مشکلات پیش‌‌رو است؛ البته همین نقطه کانونی تمرکز دشمن نیز هست. آنها می‌‌خواهند کاری کنند تا مردم نسبت به آینده مأیوس باشند و اعتماد متقابل میان جامعه و حکومت دچار آسیب جدی شود. 

جهانگیری با بیان اینکه هیچ کشور، ملت و جامعه‌‌‌ای وقتی از خارج تحت فشار است به مسائل داخلی و اختلافات دامن نمی‌‌زند عنوان کرد:‌ آنها به دنبال راهکارهایی هستند تا از اختلافات کاسته و از طریق گفت‌وگو مسایل را حل و فصل کنند و اجازه نمی‌‌دهند اختلافات کهنه و قدیمی استمرار پیدا کند.

وی ارتقای سطح استقلال و اقتدار ملی کشور را یکی دیگر از اولویت‌‌ها در مواجهه با مسائل جهانی و منطقه‌‌ای دانست و یادآور شد: در اجلاس ورشو عده‌‌ای دور هم جمع شدند و با کمک آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی‌‌ها تلاش کردند تا ایران‌‌هراسی را که با دیپلماسی قوی کشورمان از بین رفته را مجدداً احیا کنند اما به فضل الهی مفتضح و ناموفق شدند. اما نخبگان و دانشگاهیان باید به این بیندیشند که چگونه باید در برابر چنین مسائلی مواجهه عاقلانه و عالمانه‌‌ای داشته باشیم تا بتوانیم اقتدار و استقلال کشور ا عزتمندانه حفظ کنیم.

معاون اول رئیس‌‌‌جمهور با اشاره به توفیقات جمهوری اسلامی ایران در مسائل بین‌‌المللی و روی کار آمدن گروه های دوستدار ایران در عراق، افغانستان و لبنان عنوان کرد: این موقعیت ایران و نیز شکست گروه‌‌های تروریستی نظیر داعش با کمک ایران، حسادت برخی کشورها را برانگیخته و می‌‌خواهند اقتدار منطقه‌‌ای ایران را از بین ببرند. 

جهانگیری با تأکید بر اینکه ما با مردم مسلمان عربستان و دیگر کشورهای عربی منطقه مسئله‌ای نداریم گفت: جریانی می‌‌خواهد اقتدار منطقه‌‌‌ای جمهوری اسلامی ایران را به چالش بکشاند و مواجهه با این مسئله باید مواجهه‌‌ای عالمانه باشد تا بتوانیم با کمترین هزینه از این مسائل عبور کنیم. 

وی با اشاره به چالش‌‌ها و ساختارهای معیوب اقتصاد کشور نظیر اتکا به نفت، دولتی بودن، تورم، مسئله بودجه دولت و نقدینگی اظهار داشت: این مسائل در بیانیه گام دوم انقلاب رهبری نیز مورد تأکید قرار گرفته و باید برای حل این مسائل با کمک نخبگان کشور گام برداریم. 

معاون اول رئیس‌‌‌جمهور توسعه علمی را پیش نیاز توسعه ملی دانست و با تأکید بر اینکه بدون توسعه علمی نمی‌‌توان به توسعه پایدار دست یافت تصریح کرد: بار اصلی توسعه علمی بر دوش مراکز علمی، دانشگاه ها، مراکز پژوهشی، پارک‌‌های علم و فناوری و نهادهای واسط یعنی انجمن های علمی است. 

جهانگیری با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های گسترده‌‌ای در انجمن‌‌های علمی کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: دولت دست خود را به سوی همه دلسوزان کشور و به‌‌خصوص جامعه علمی و نخبگان دراز می‌‌کند و از آن استمداد می‌‌طلبد تا بتوانیم با سربلندی از مشکلات عبور کنیم. 

 

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان