سه شنبه، 28 دى 1400 - 8:19

جهان امروز روی ستون‌های لرزان قرار گرفته است

شماره: 11260
Aa Aa

 آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته هر طور شده تا پایان امسال که 100 روز به آن مانده است باید در جهان یک صلح سراسری ایجاد کنیم.

در گردهمایی مجازی مجمع عمومی سازمان ملل؛
جهان امروز روی ستون‌های لرزان قرار گرفته است

 آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به اختلافات خطرناک میان چین و آمریکا گفت: نمی‌توان تصور کردکه دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان در دو جهت مختلف و مخالف حرکت کنند.

گوترش با تاکید بر اهمیت حرکت جهانی به سوی انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی سبز گفت:

قطعا سرمایه‌گذاری‌های جهانی به سمت کشورهایی می رود که در جهت انرژی‌های تجدید پذیر حرکت کرده باشند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از برنا، دبیرکل سازمان ملل همچنین با اشاره به آثار و عواقب زیان‌بار شیوع ویروس کرونا در جهان هشدار داد که برای نخستین‌بار در سه دهه اخیر، فقر در جهان در حال رشد است.

وی با بیان اینکه جهان امروز روی ستون‌های لرزان قرار گرفته است گفت:

همزمان با بحران‌های بهداشتی، با بی‌سابقه‌ترین میزان بیکاری از زمان رکود بزرگ مواجه هستم و حقوق بشر با تهدیدهای خطرناک مواجه است. امروز همه شاهدیم که چگونه یک ویروس جهان را به زانو درآورده است.

وی با اشاره به موضوع بحران‌های جاری در منطقه آسیا و خاورمیانه گفت: در افغانستان تلاش برای برقراری صلح ادامه دارد و امیدواریم این تلاش‌ها به نتیجه برسد. در سوریه بعد از 9 سال درگیری، همچنان شاهد هستیم که انسان‌ها جان خود را از دست می دهند. 

گوترش گفت: در خاورمیانه اقداماتی برای برقراری صلح دیده می شود،.در کرانه باختری و مناطق اشغالی نیز این روند را می بینیم. در لیبی مذاکرات ادامه دارد و قطعنامه‌های سازمان ملل برای حل کردن اختلافات بین جناح‌های درگیر صادر می شود. سعی می کنیم به هر نحوی شده در تمام مناطق جهان به خشونت‌ها پایان دهیم. 

دبیرکل سازمان ملل با اشاره مجدد به موضوع شیوع کرونا گفت: در مناطق مختلف جهان می بینیم که همه‌گیری کرونا بیشتر شده است. گروه‌های سودجو و خرابکار از این شرایط به نفع خود استفاده می کنند و جان انسان‌ها را به خطر می اندازند. 

«اکنون زمان آن است که هر طور شده صلح را در جهان حکمفرما کنیم و هر طور شده تا پایان امسال که 100 روز به آن مانده است باید در جهان یک صلح سراسری ایجاد کنیم.» جهان نمی‌تواند بپذیرد که هر یکی از اقتصادهای بزرگ جهان در مسیر خود حرکت کنند. این امر مخاطرات و هزینه‌های سنگینی دارد و اگر درگیری‌های نظامی هم وجود داشته باشد اوضاع وخیم‌تر می شود. سازمان ملل همواره پاسخ مناسبی به این مسائل داده و کوشیده است هر جا که لازم است حضور یابد. باید برای پیوستگی و همبستگی اجتماعی در جهان تلاش کنیم و این یعنی باید سیاست‌های جدیدی برای حمایت‌های اجتماعی تعیین کنیم، مانند بیمه‌های سراسری و تعیین حداقل دستمزدها، ایجاد امکان دسترسی به فناوری‌های جدید برای همه مردم. ما باید برای تعالی حقوق بشر و برابری برای همه انسانها، زنان و مردا تلاش کنیم. 

دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر اهمیت محافظت از صنایع هوایی و مسافرت‌های هوایی مطابق با قرارداد پاریس گفت: باید به اتفاق در کنار هم این اقدامات را انجام دهیم تا هیچ کشوری عقب نماند:

«باید از طریق یک پیمان جدید بین‌المللی مشکلات کنونی را حل کنیم و کالاهای اساسی را برای همه تامین نماییم. در حال حاضر موانعی برای رسیدن به این اهداف وجود دارد. این پیمان باید براساس عزت هر فرد و ارزش‌های جهانی باشد، برای حمایت از نسل‌های آینده و باید مطمئن شویم که همه به منابع دسترسی می یابند. طبق این پیمان جدید باید به سمتی برویم که قدرت تقسیم شود و تنها چند ابرقدرت، قدرت را در دست نداشته باشند.»

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان