سه شنبه، 28 دى 1400 - 7:19

حزب اعتماد ملی خواستار رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد شد

شماره: 10247
Aa Aa

در بخشی از نامه آمده حصر، مجازات است و حسب اصول ۳۲، ۳۳ و ۳۴ قانون اساسی، اعمال مجازات از صلاحیت های قوه قضائیه و نه مراجع دیگر است.

در نامه‌ای به رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران؛
حزب اعتماد ملی خواستار رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد شد

حزب اعتمادملی در نامه‌ای به سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران خواستار رفع حصر ۱۰ ساله مهدی کروبی، زهرا رهنورد و میرحسین موسوی شدند. 

به گزارش اسپادانا خبر، متن این نامه به شرح ذیل است:

حضرت آیت الله جناب آقای سید ابراهیم رئیسی
رییس محترم قوه قضائیه

باسلام و احترام؛

مستحضرید حضرت آیت الله مهدی کروبی دبیر کل محترم حزب اعتماد ملی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و از بهمن ماه/۱۳۸۹ ودر پی یک تصمیم نانوشته در حصر خانگی بسر می برند ؛ پس از رخداد حادثه و آسیب جسمانی اخیر پیش آمده برای ایشان حزب اعتماد ملی بر آن شد که طی این نامه بصورت مختصر مراتب ذیل را به استحضار برساند:

 

۱) حصر مجازات است و حسب اصول ۳۲ ؛۳۳و ۳۴ قانون اساسی و اصل تفکیک قوا اعمال مجازات از صلاحیت های قوه قضائیه است و مرجع دیگری در این خصوص صلاحیت ندارد.

 

۲) با گذشت قریب به یک دهه اعمال مجازات حصر خانگی همواره تقاضای حداقلی آیت الله کروبی محاکمه علنی توسط دادگاه صلاحیتدار بوده است.

 

۳) زیبنده و شایسته نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران نیست که مجازاتی بر شهروندان بدون رسیدگی قضایی و صدور حکم توسط محکمه صلاحیتدار اعمال گردد.

جناب آقای کروبی که با گذشت ۸۳ سال سن ایام کهنسالی عمر خود را با مشقت تحمیلی و در حصر خانگی ومحرومیت از بدیهیات زندگی عادی و حال نامساعد جسمی سپری می نماید در طول یک ماه اخیر بدلیل فشارهای ناشی از این حصر با افت شدید فشار خون(۵/۵ درجه) و پوکی استخوان مواجه گشته که بر اثر عدم تعادل جسمانی ناشی از آن دچار شکستگی استخوان دست گردیده و هم اکنون با سختی ایام را سپری می نماید.

تصور این شرایط در مورد آیت الله کروبی با آن سابقه ی مبارزاتی درخشان و سالها زندان در دوران مبارزه برای ‌پیروزی نهضت امام خمینی برای همه دوستداران عدالت و آزادی دردناک است و دل همه دلسوزان انقلاب اسلامی و آزادگان را به درد می آورد.

نیک می دانید که این وضعیت در خصوص جناب آقای مهندس میرحسین موسوی و همسر بزرگوارشان سرکار خانم دکتر زهرا رهنورد نیز جاری و ساری است

بنا بر این انتظار می رفت که این معضل از همان آغازدوره مسئولیت جنابعالی بر قوه قضاییه حل و فصل می گردید که اینگونه نشد.

اکنون امید و انتظار این است با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع پیگیری قانونی و مصلحانه امر در دستور کار حضرتعالی و دستگاه قضایی کشور قرار گیرد و حصرآیت الله مهدی کروبی و همچنین مهندس میر حسین موسوی و همسر گرامی اش خانم دکتر زهرا رهنورد که از مواریث دوران مدیریت قضایی قبل بوده در دوره مدیریت جدید خاتمه یافته و این قفل سیاه با کلید جنابعالی گشایش یابد.

 

حزب اعتماد ملی
۲۶/خرداد/۱۳۹۹

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان