حضور پهپاد ترکیه در ایران ناموفق بود | اسپادانا خبر
 
 
دوشنبه، 28 خرداد 1403 - 14:04

حضور پهپاد ترکیه در ایران ناموفق بود

شماره: 25488
Aa Aa

پهپاد ترکیه به دلیل نداشتن تجهیزات تشخیص و کنترل «نقاط زیرِ ابر» موفق به اعلام دقیق محل سانحه بالگرد رئیس جمهور نشد و در نهایت به کشور مبدأ بازگشت و نقطه دقیق حادثه سانحه بالگرد توسط پهپادهای ایرانی نیروهای مسلح کشف شد.

در اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح اعلام شد؛
حضور پهپاد ترکیه در ایران ناموفق بود

مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد:

به دنبال وقوع سانحه برای بالگرد رئیس جمهور و هیأت همراه و وجود شرایط آب و هوایی بسیار نامساعد و پیچیدگی جغرافیایی و کوهستانی بودن منطقه و نیز حضور پهپادهای پیشرفته ایرانی مجهز به رادار «سار» برای انجام مأموریت در شمال اقیانوس هند و فاصله طولانی آن‌ها با محله سانحه بالگرد،چ در مجموع نیروهای امدادی ناگزیر از راه‌های زمینی عملیات جستجو را آغاز کردند.

به گزارش اسپادانا خبر، در ادامه این اطلاعیه آمده است:

در این شرایط ستاد کل نیروهای مسلح پس از اعلام همکاری کشورهای دوست با پیشنهاد نزدیک‌ترین کشور یعنی ترکیه موافقت کرد؛ اما با وجود اینکه ترکیه پهپاد مجهز به دوربین‌های دید در شب و حرارتی را به منطقه اعزام کرد این پهپاد به دلیل نداشتن تجهیزات «تشخیص و کنترل نقاط زیر ابر» موفق به اعلام دقیق محل سانحه بالگرد نشد و در نهایت به کشور ترکیه بازگشت.

نهایتاً در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه نقطه دقیق حادثه سانحه بالگرد توسط نیروهای امدادگر زمینی و پهپادهای ایرانی نیروهای مسلح که از مأموریت در شمال اقیانوس هند فراخوانده شده بودند، کشف شد.

پهپادهای مجهز به «رادار سار» قادر به تشخیص و کنترل نقاطِ زیر ابرهای فشرده هستند.

همچنین مرکز ارتباطات ستاد کل نیروهای مسلح با ارسال پیام‌هایی از تلاش‌ و همکاری‌ و همدردی همه کشورها از جمله روسیه و چین و به ویژه کشور دوست ترکیه تشکر و قدردانی کرد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان