چهارشنبه، 26 خرداد 1400 - 17:41

در نخستین مناظره انتخاباتی بایدن و ترامپ چه گذشت؟

شماره: 11342
Aa Aa

بایدن از ترامپ خواسته از زمین گلف بیرون بیاید اما ترامپ گفته ارتش ورشکسته‌ را بازسازی کرده و عملکرد بسیار بهتری با سیاهپوستان داشته‌ است.

برگه‌های رای فروخته یا در رودخانه دیده می شوند؛
در نخستین مناظره انتخاباتی بایدن و ترامپ چه گذشت؟

نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فعلی آمریکا و نامزد جمهوریخواهان و جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در دانشگاه کیس وسترن رزرو در شهر کلیولند ایالت اوهایو برگزار شد.

به گزارش اسپادانا خبر، نخستین سوال درباره دیوان عالی و گزینه جایگزین کرسی خالی این دیوان پرسیده شد.

ترامپ گفت:

ما انتخابات را بردیم و حق داریم که این انتخاب را انجام دهیم. اگر دموکرات ها بر سر کار بودند این کار را به سرعت انجام می‌دادند.

جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها اظهارکرد:

مردم آمریکا حق دارند که تصمیم بگیرند عضو دیوان عالی چه کسی باشد. الان ما وسط انتخابات هستیم. ده ها هزار نفر رای خود را داده‌اند و باید صبر کنیم تا مردم آمریکا مشخص کنند که چه کسی را برای ریاست جمهوری بر می گزینند. من مشکلی با این قاضی برگزیده شده ندارم اما اگر اختلاف بر سر بیمه همگانی به دیوان عالی برود، بیش از ۱۰۰ میلیون نفر متضرر می‌شوند.

ترامپ،  بایدن را به افکار سوسیالیستی متهم کرد و گفت:

من هنوز رئیس جمهوری هستم و سنا را در اختیار داریم.

بایدن پاسخ داد: ۲۰۰ هزار نفر به علت ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند.

ترامپ گفت: اگر شما بودید ۲ میلیون نفر در اثر کووید-۱۹ جان می‌باختند.

سوال دوم درباره بیمه خدمات درمانی موسوم به اوباما کر بود. از ترامپ پرسیده شد در این چهار سال می‌خواستید که طرح جایگزین را ارائه دهید اما تاکنون اقدام نکرده‌اید. در  هفته پیش فرمان اجرایی نمادین را درست پنج روز پیش از این مناظره امضا کردید.

ترامپ به مجری برنامه گفت: من فکر می کنم که با شما مناظره می کنم نه بایدن.

بایدن اظهار کرد: همه می‌دانند که شما دروغگو هستید و ترامپ هم در پاسخ گفت شما دروغ می‌گویید.

ترامپ، بایدن را متهم کرد که نماینده سندرز بوده و با طرح های سوسیالیستی او موافقت کرده است.
بایدن تاکید کرد: ترامپ اصلا برنامه‌ای برای مساله بیمه سلامت ندارد و حتی نمی داند درباره چه چیزی صحبت می‌کند.

بایدن درباره این سوال که چرا مردم آمریکا باید به اظهارات شما درباره مقابله کووید-۱۹ اعتماد کنند گفت: رئیس جمهوری هیچ برنامه ای ندارد و گفت که همین است که هست. این را گفت چون خودش همین است که هست. او می دانست که چه چیزی قرار است اتفاق بیفتد، گفت نمی خواهد مردم بترسند، این در حالی است که او می ترسید. من در ماه مارس و پس از آن هم گفتم که ما باید کمک‌های مالی را به مردم ارائه دهیم. شما باید از سنگر و زمین گلف تان بیرون بیایید.

ترامپ گفت: اگر شما می بودید میلیون ها نفر از بین می رفتند، این تقصیر چین بود. من مرزها را بستم و گفتند که این تبعیض نژادی است. شما محال بود که مرزهای آمریکا را ببندید. فرمانداران زیادی گفتند که دولت کار فوق العاده ای کرده است، ما ماسک و دستگاه حفاظتی را فراهم کردیم و تا چند هفته دیگر به واکسن دست می یابیم. اینها به خاطر رسانه های جعلی است، هر کاری کنیم بازتاب منفی می دهند و شما را مثبت جلوه می‌دهند. شما محال بود کار ما را انجام دهید چرا که اصلا در ماهیت شما چنین چیزی وجود ندارد. در مساله آنفلوانزای مرغی چه کار کردید.

بایدن گفت: در آن زمان ۱۴ هزار نفر جان باختند و اقتصاد اینگونه نشد.

سوال بعدی درباره واکسن کرونا بود.

ترامپ گفت: ما آماده توزیع آن هستیم و ارتش آماده این کار است.

بایدن گفت: این همان آدمی است که گفت تا عید پاک این ویروس از بین می رود حتی گفته بود که وایتکس تزریق کنید. ما برای یک لحظه حرف او را باور نمی کنیم، آیا شما با همه دروغ هایی که گفته است را باور می‌کنید؟ اگر او با هوش تر شود، ممکن است بتواند کاری انجام دهد

رئیس جمهوری آمریکا گفت :درباره هوش با من صحبت نکنید، ۴۷ سال زمام امور را داشتید و هیچ کاری نکردید.

بایدن در پاسخ به سوالی درباره مخالفت با بازگشایی کارها اظهار کرد: این برای آن است که او برنامه ندارد، باید کمک مالی پرداخت می شد.

ترامپ گفت: این را به نانسی پلوسی بگو.

بایدن افزود: نانسی پلوسی و چاک شومر اصلا با او ملاقات نمی کنند، آنها برای این مساله برنامه دارند. او فقط در زمین بازی گلف است.

ترامپ از بایدن به خاطر استفاده از ماسک حتی اگر صد متر با دیگران فاصله داشته باشد انتقاد کرد و گفت:

او بزرگترین ماسک را بر صورت خود می‌زند. من ماسک در جیب دارم و هرگاه نیاز باشد از آن استفاده خواهم کرد.

بایدن در باره فاصله اجتماعی گفت: ترامپ بسیار غیرمسئولانه عمل کرده و در گردهمایی‌های انتخاباتی او فاصله اجتماعی رعایت نمی‌شود.

ترامپ گفت: اگر شما می توانستید چنین جمعیتی را جمع کنید، این کار را می کردید.

سوال بعدی درباره اقتصاد آمریکا بود.

ترامپ گفت:

ما بهترین اقتصاد آمریکا را داشتیم تا اینکه ویروس یا طاعون چینی وارد شد. ۱۰.۴ میلیون نفر را به کار بازگرداندیم اما بایدن می‌خواهد کشور را تعطیل کند. به ایالت‌های تحت مدیریت دموکرات‌ها نگاه کنید. یکی از آنها گفت که بعد از نوامبر بازگشایی انجام می‌دهند، چرا؟ می خواهند انتخابات تمام شود. به مصرف مواد مخدر، الکل و طلاق در ایالت‌های بسته شده نگاه کنید. اگر این شخص مسئول بود کل کشور را تعطیل می کرد.

بایدن درپاسخ گفت:

میلیونرها و میلیاردرها در این شرایط وضع خیلی خوبی داشتند. چون مالیات آنها را کم کرد اما افراد عادی چگونه هستند؟ او ۷۵۰ دلار مالیات پرداخت کرده است. او به گونه ای کار می کند که وقتی پست خود را ترک می کند، کمترین اشتغال را داشته باشیم. ایده‌ای که او پافشاری می‌کند که کشور را باز کند، آن هم در بحبوحه کرونا برای چیست؟ او هیچ کمکی به کسب و کار کوچک نکرد. از هر ۶ کسب و کار کوچک، یکی تعطیل شده است.

مجری برنامه از ترامپ پرسید: گزارش تازه ای است که در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ تنها ۷۵۰ دلار برای مالیات درآمد فدرال پرداخت کرده اید، آیا درست است؟

ترامپ گفت: من میلیونها دلار پرداخت کردم. به هیات انتخاباتی بروید و پرونده‌ای شامل ۱۱۸ صفحه وجود دارد.

مجری گفت: سوال من مشخص است، مالیات بر درآمد فدرال شما چقدر بوده است؟

ترامپ اظهار کرد: میلیون‌ها دلار. شما پرونده آن را خواهید دید. من پیش از این یک بازرگان خصوصی بودم.

بایدن گفت: قوانین مالیاتی که او تصویب کرد باعث شد مالیاتی که می دهد کمتر از مالیات یک معلم باشد. برای همین می خواهم قوانین مالیاتی ترامپ را حذف کنم. تو بدترین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بوده ای.

ترامپ پاسخ داد:

من بهترین کار را انجام دادم، ارتش ورشکسته‌ای را که تحویل دادید بازسازی کردم.

بایدن گفت:بسیاری از بخشودگی های مالیاتی او را حذف می کنم، ۹۰ درصد شرکت ها مالیات نمی دهند برای اینکه شمااین قانون را تصویب کردید و اقتصاد را به این وضع درآوردید.

ترامپ افزود: اگر برنامه شما را دنبال کنیم نیمی از شرکت‌ها از آمریکا خارج خواهند شد.

بایدن گفت: ما توانستیم شرایط اقتصادی را از بدترین وضعیت بازگردانیم. من بودم که جنرال موتورز را به اوهایو بازگرداندم اما او خراب کرد.

ترامپ گفت: رونق نبود، ضعیف‌ترین اقتصاد آمریکا بود.

بایدن اظهار کرد: ترامپ کار بسیار کمی کرده است. او از هنر معامله صحبت می‌کند اما اکنون کسری موازنه تجاری ما بدتر از همیشه است.

ترامپ موضوع را به فرزند بایدن کشاند که بایدن گفت هیچ کدام از اینها واقعیت ندارد. اعتبار این حرف ها کاملا رد شده است.

ترامپ گفت: آیا او ۳.۵ میلیون دلار از شهردار مسکو دریافت نکرده است؟

بایدن افزود:

این حقیقت ندارد. ادعا و اعتبار او در رسانه ها و بانک جهانی رد شده است. اگر بخواهیم درباره خانواده صحبت کنیم تا صبح می توانیم درباره خانواده او صحبت کنیم. ای مردم آمریکا اینجا باید درباره شما صحبت کنیم اما او نمی‌گذارد.

موضوع بعدی مسایل نژادی بود. سوالی که پرسیده شد در باره ادعاهای دو طرف در باره تبعیض نژادی و چرایی اعتماد مردم به ادعاهای نامزدها برای مبارزه با تبعیض نژادی بود.

بایدن گفت: موضوع برابری و عدالت است. موضوع رفتار درست و قانون اساسی است. ما همیشه تلاش کردیم اما دست نیافتیم اما هرگز همچون او، راه مان را دور نکردیم. آنچه که در شارلوتزویل رخ داد، او حمایت کرد. وقتی جورج فلوید کشته شد، اعتراض مسالمت آمیز در حال  برگزاری بود اما او از ارتش استفاده کرد تا از پناهگاه خود بیرون آید و به کلیسا برود. این کسی است که از اختلاف نژادی استفاده کرده است. هزاران آمریکایی آفریقایی تبار به خاطر رفتار او در اثر کووید-۱۹ کشته شدند. آیا او منجی آنها خواهد بود؟ او هیچ کاری نکرده است.

ترامپ اظهار کرد:

لایحه مربوط به جرم ها را شما انجام دادید و گفتید که آمریکایی های آفریقایی تبار را به زندان بیاندازند. شما با جامعه سیاهپوستان آمریکا بسیار بدرفتاری کردید. من در مقایسه با دموکرات ها عملکرد بسیار بهتری با سیاهپوستان داشته‌ام. شما حتی نمی توانید قانون را اجرا کنید، چون تمام طرفداران جناح چپ خود را از دست خواهید داد. به پورتلند نگاه کنید، ما به سرعت می توانستیم آنجا را آرام کنیم. برای اینکه ما به نظم و قانون اعتقاد داریم. آنها کنترل شما را به دست گرفته اند.

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید که یک ساختار نژادپرستانه وجود دارد گفت:

بله. یک بی عدالتی نظام مند در اجرای قانون در نیروی پلیس وجود دارد. اگر افراد بدی در نیروی پلیس باشند باید آنها را مجازات کرد.اگر رئیس جمهور شوم نیروهای پلیس و طرفداران جامعه مدنی تشکیل می دهم. پلیس از اتفاقاتی که برای فلوید و تیلور افتاد خوشحال نیست .باید سیستمی داشته باشیم که افراد مجرم را پاسخگو نگهداریم.

ترامپ، بایدن را مخالف نظم و قانون دانست اما بایدن گفت من موافق قانون هستم. در دولت ما جرایم خشونت ‌آمیز ۱۷درصد کاهش داشت.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: اینها واقعیت ندارد، در ایالت‌های دموکرات ها این خشونت ها افزایش داشته است.

مجری پرسید: میزان قتل در تابستان گذشته در آمریکا افزایش یافته است،در حالی که بسیاری از شهرهای تحت اداره جمهوریخواه هستند.

ترامپ گفت: او تحت کنترل جناح چپ است.

سوال: آیا موافق جنبش هواداران سیاهپوستان هستید؟

بایدن گفت: پلیس باید از جوامع حفاظت کند. ترامپ بودجه پلیس های محلی را کاهش داد.

ترامپ گفت:

تنها یک گروه از مجریان قانون که از شما حمایت می کنند را  نام ببرید. بایدن گفت ما وقت نداریم در باره این چیزها صحبت کنیم.

مجری از بایدن پرسید:

آیا شما با مقامات دموکرات اورگان تماس گرفتید تا جلوی خشونت را بگیرید؟

بایدن گفت: من الان مسئولیت رسمی ندارم اما در بیانیه های خود گفتم که باید با خشونت مبارزه کرد. اگر ترامپ خود را کنار می‌کشید، آنها می‌توانستند کار خود را انجام دهند. سخنگوی پیشین کاخ سفید کلی کانوی گفت خشونت‌ها به نفع ترامپ است. او نمی خواهد اوضاع را آرام کند. کاری که می کند آتش را شعله ورتر می سازد.

مجری از ترامپ پرسید:

همیشه طرف مقابل را به خاطر اینکه از جناح چپ انتقاد نکرده، متهم می کنید آیا خودتان حاضرید از سفید پوستان برتری طلب انتقاد کنید؟

رئیس جمهوری آمریکا گفت: یک نفر باید یک کاری در باره طیف چپ انجام دهد.

بایدن گفت: آنتیفا یک ایده است نه گروه. این آن چیزی است که رئیس اف بی آی ترامپ مطرح کرده است.

ترامپ گفت: آنتیفا یک گروه خطرناک است.

بایدن بار دیگر به ثروتمندتر شدن میلیاردرها در طول کووید-۱۹ اشاره کرد و گفت: در دوران ما خشونت ۱۵ درصد کمتر بود. پسر من در عراق بود، ستاره داشت، او یک قهرمان بود نه بازنده. من درباره پسرم بو بایدن صحبت می کنم.

ترامپ گفت: من فقط هانتر را می شناسم که به خاطر استفاده از کوکائین از ارتش خارج شد، هیچ شغلی نداشت تا اینکه معاون رئیس جمهوری شدید.

بایدن پاسخ داد:

حقیقت ندارد. پسرم مشکل مواد مخدر داشت اما خود را درست کرد. هیچ یک از ادعاهای وی صحت ندارد. گزارش دریافت پول از مسکو کاملا رد شده است.

ترامپ در پاسخ به سوالی درباره تغییرات اقلیمی گفت:

ما می خواهیم هوا و آب تمیز داشته باشیم. اگر به پیمان اقلیمی پاریس نگاه کنید از دیدگاه ما فاجعه بود. درباره حریق باید مدیریت جنگلبانی درست داشته باشید. درختان مرده وجود دارند و دولت های قبل باید آنها را جمع می کردند. اینها موجب آتش سوزی می شوند. همه ساله می گویند که کالیفرنیا می سوزد، اگر مدیریت جنگلی داشتیم این طور نمی شد. من با رهبر یک کشور بودم که جنگلهای زیادی دارند، او می گفت درختهایی داریم که ساده تر از درختان کالیفرنیا آتش می گیرد.

مجری از ترامپ پرسید: اگر قایل به این مساله هستید چرا مقررات اوباما را کنار گذاشتید؟

ترامپ گفت:

برای اینکه قیمت انرژی را افزایش می داد، قیمت ماشین ها افزایش می یافت.

مجری برنامه از بایدن پرسید:

شما ۲ تریلیون دلار برای مشاغل سبز پیشنهاد کردید و گفتید که باید وضع به گونه ای باشد که در ۲۰۵۰ گاز کربنی وجود نداشته باشد.

بایدن در پاسخ گفت:

او کاملا در اشتباه است. در دولت ما هزینه انرژی کاهش یافت. هیچ کسی نمی خواهد نیروگاه گازی یا زغال سنگی بسازد. دوم اینکه ماشین های دولتی را به الکتریکی تبدیل کنیم.می توانیم از لحاظ تولید انرژی صفر شویم، نه اینکه مشاغل را از بین ببریم، زیر ساخت های سبز ایجاد کنیم. من به پیمان پاریس باز خواهم گشت. ما درباره کسی صحبت می کنیم که هیچ ارتباطی با سیاست خارجی ندارد.

بایدن به طوفان‌های سهمگینی که در آمریکا می‌آید و اظهارات نقل شده از ترامپ در پیشنهاد استفاده از بمب اتمی کوچک در این طوفان اشاره کرد که ترامپ گفت من هرگز این را نگفته‌ام.

موضوع بعدی درباره اعتبار انتخابات بود که چگونه مردم آمریکا اعتماد کنند که رئیس جمهوری بعدی مشروع است؟

بایدن گفت: مردم باید به سایت مربوطه بروند و رای بدهند. رئیس اف بی آی و اطلاعات داخلی گفتند که هیچ نشانه ای از ناامنی وجود ندارد. باید کسانی که می خواهند رای بدهند، بتوانند این کار را انجام دهند. باید موانع را از سر راه مردم برداریم.

وی خطاب به مردم اظهار کرد: بروید و رای بدهید. او نمی تواند جلوی شما را بگیرد. نتیجه انتخابات هرچه باشد را می پذیرم. اگر ما رای ببریم، او باید برود. می تواند چهار سال دروغ او را تغییر دهیم.

ترامپ در پاسخ گفت:

انتقالی در کار نبوده است، وقتی از هیلاری کلینتون حقه باز بردم، آنها از کارزار من جاسوسی کردند.

وی بار دیگر تقلب انتخاباتی در صورت رای گیری پستی را تکرار کرد و اظهار کرد:

به سوم نوامبر نگاه کنید، فکر می کنم موفق خواهیم شد اما ممکن است تا ماه ها از نتیجه مطلع نشویم. گاهی ۲۰ تا ۳۰ درصد آرا سرگردان خواهند شد. این ها همه کار دموکراتها است که می خواهند تقلب کنند.

رئیس جمهوری فعلی آمریکا درباره رای گیری پستی و اینکه آیا روی دیوان عالی حساب می کنید، گفت:

امیدوارم نیازی به آنها نباشد اما روی آنها حساب می‌کنم. برگه‌های رای فروخته می‌شود یا در رودخانه دیده می شود، اینها خوب نیست.

بایدن گفت: سال ها است که رای گیری پستی وجود دارد. او فقط از شمارش آرا می ترسد.

سوال آخر: در هشت ایالت، کارکنان انتخاباتی اجازه ندارند که کار شمارش آرا را آغاز کنند تا روز انتخابات. ممکن است طول بکشد. آیا شما به هواداران خود توصیه خواهید کرد که آرامش خود را حفظ کنند و دست به خشونت نزنند؟

ترامپ گفت:

من به آنها می گویم که به مراکز رای گیری بروید و مراقب رای خود باشید. من به هواداران خود توصیه می کنم. اگر ببینم که ده ها هزار رای دستکاری شده وجود دارد، آنگاه یک انتخابات متقلبانه بوده است و نمی توانم تحمل کنم.

بایدن اظهار کرد: بله، ما آرا را می شماریم، برخی از این آرا حتی تا روز انتخابات نمی توانند باز شوند. نظامیان ما از پایان جنگ داخلی تا الان با پست رای می داده‌اند، روند همان روند است. هیچ کسی نگفته است که رای گیری پستی متقلبانه است. او حتی نمی داند که درباره چه صحبت می کند، من نتیجه را می پذیرم و او هم خواهد پذیرفت. تمام است. اگر من انتخاب شوم، رئیس جمهوری جمهوریخواهان هم خواهم بود.

 

 

 

 

 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان