دوشنبه، 4 مرداد 1400 - 3:33

در یک سال گذشته ۱۶۶ کولبر ایرانی کشته یا زخمی شده اند

شماره: 11252
Aa Aa

محمودزاده گفته بحث کولبران مشکل اقتصادی است نه سیاسی و امنیتی؛ عادلانه نیست که با گلوله ایرانی، جوانان ایران کشته و خانواده ها آواره شوند.

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی؛
در یک سال گذشته ۱۶۶ کولبر ایرانی کشته یا زخمی شده اند

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کولبری در شأن جوانان ایران نیست گفت:

دولت باید تعریفی برای کولبری داشته باشد چراکه این شغل سخت در شأن یک ایرانی نیست که دنیا هم ببینند جوانی ۲۰۰ کیلو بار را بر کولش گذاشته و از راه‌های سخت عبور می‌کند.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از شفقنا، جلال محمودزاده با بیان اینکه بحث کولبران مشکل اقتصادی است نه سیاسی و امنیتی گفت:

انتظارمان این بود که دولت معابر رسمی را تعریف و کولبران برای جابجایی بار هم از دستگاه های موتوری و ماشین استفاده کنند و در نهایت درآمد توسط شرکت تعاونی بین کولبران توزیع شود اما متاسفانه نه تنها این کار انجام نشد بلکه معابری هم که سال های ۹۷ و ۹۶ به طور رسمی تعریف شده بود را مسدود کردند. حتی دولت ابتدا اقدام به بیمه ۱۵ هزار نفر از کولبران کرد اما بعد از مدتی نه تنها کار را تکمیل نکردند بلکه بیمه این ۱۵ هزار نفر هم لغو شد.

محمودزاده تصریح کرد: دولت زمانی که شغلی را تعطیل می کند باید شغل جایگزینی را تعریف کند اما این کار را هم نکرد و این امر باعث شد کولبران برای معیشت به سمت معابر مرزی و غیر رسمی بروند؛ این معابر غیر رسمی هم معمولا توسط نیروهای انتظامی و مرزبانی کنترل می‌شود و بعضا به سمت کولبران تیراندازی می کنند که در طول یک سال گذشته ۱۶۶ نفر کشته و زخمی شدند. این کولبران جوانان ایرانی و فرزندان این مرز و بوم هستند و عادلانه نیست که با گلوله ایرانی، جوانان ایران کشته و خانواده هایشان آواره شوند. این امر تبعاتی دارد و از نظر امنیتی هم به نفع نظام نیست.

نماینده مهاباد در مجلس در خصوص طرح ساماندهی استفاده از سلاح گرم نسبت به کولبران گفت: به دنبال ارائه طرحی هستیم که استفاده نیروی انتظامی از سلاح گرم در مناطق مرزی نسبت به کولبران را ساماندهی می‌کند. کولبران به صورت گروهی و از مسیر باریکه‌ای به صورت چند هزار نفری حرکت می‌کنند و بر اساس این طرح اگر کسی در این شرایط به آنها شلیک کند جرمش سنگین خواهد بود و مشمول دیه می‌شود که اگر نمایندگان همراهی کنند در بحث تیراندازی به کولبران تجدید نظر خواهد شد. این طرح نهایتا به کمیسیون امنیت ملی رفته و در آنجا مطرح می‌شود که نهایتا در صورت تصویب به صورت نیم بند مشکل کولبران را حل می‌کند اما مشکل درآمد و امنیت آنها همچنان پابرجا است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان