سه شنبه، 27 مهر 1400 - 16:08

روحانی می گوید قدرت ایرانِ امروز می‌تواند قدرت منطقه باشد

شماره: 6791
Aa Aa

هیچگاه قدرت ایران در قرن‌های اخیر در این حد نبوده و چنین توانمندی‌ نداشته‌ایم؛ قدرت ایران در برابر آنهایی که چشم طمع به سرزمین ما دارند بازدارنده است.

در مراسم الحاق زیردریایی فاتح به نیروی دریایی؛
روحانی می گوید قدرت ایرانِ امروز می‌تواند قدرت منطقه باشد

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس جمهور، قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران را برای حراست از منافع کشور دانست و تصریح کرد: هیچ‌گاه قصد تجاوز به سرزمین یا کشوری نداشته‌ایم و همه این ۴۰ سال شاهد و گواه بسیار روشنی است که همواره به خوبی از خودمان دفاع کرده و در برابر متجاوز ایستاده‌ایم، اما چشم طمع به دیگران نداشته‌ایم.

حسن روحانی در مراسم الحاق زیردریایی فاتح به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با تبریک پیشرفت‌های مهم و سرنوشت‌ساز در راستای قدرت دفاعی کشور به همه پرسنل، مهندسین و کارکنان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرماندهی معظم کل قوا و ملت ایران گفت: بی‌تردید قدرتی که می‌تواند صدها مایل دورتر از منافع کشور حراست و حفاظت کند ‌نیروی دریایی است.

رئیس جمهور اظهارداشت: نیروی دریایی نه تنها از سواحل کشور در خلیج فارس، ‌دریای عمان، دریای خزر و دهانه اقیانوس هند دفاع می‌کند بلکه با حضور و اقتدار خود در آب‌های بین‌المللی نیز از منافع جمهوری اسلامی ایران و امنیت کشتیرانی به نفع ملت ایران پشتیبانی کرده و در اقتدار ایران تأثیرگذار است.

الحاق زیر دریایی «فاتح» به ناوگان نیروی دریایی
الحاق زیر دریایی «فاتح» به ناوگان نیروی دریایی

اهم سخنان رئیس جمهور به شرح زیر است:

*حدود ۴۰ سال پیش در اوایل سال ۵۸ در این مرکز با نیروی دریایی و توانمندی آن آشنا شدم و طی این چهار دهه چه در دوران دفاع مقدس و چه بعد از آن، رشادت‌ها و فداکاری‌ها بویژه حرکت در زمینه خودکفایی توسط این نیرو برای ملت ایران جای قدردانی و افتخار است.

*شاید فشار و تحریم دشمنان و  جنگ تحمیلی محرک بیشتری بود تا  بتوانیم در صنعت دفاعی و بویژه در صنعت دریایی و ساخت یگان‌های سطحی و زیرسطحی به خوداتکایی برسیم.

*اگر سلاح به صورت ارزان و عادی در اختیار ما قرار می‌گرفت شاید با این شتاب و این انگیزه دنبال بومی کردن صنعت دفاعی خود نبودیم.

* امروز خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در زمین، هوا و دریا کاملاً به خود متکی بوده و هیچگاه قدرت ایران نه تنها در دهه‌های اخیر بلکه شاید در قرن‌های اخیر در این حد نبوده و چنین توانمندی‌ نداشته‌ایم بویژه آنکه امروز در کنار ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای دلاور بسیج هم حضور دارند و این توانمندی ما را چند برابر کرده است.

الحاق زیر دریایی «فاتح» به ناوگان نیروی دریایی
الحاق زیر دریایی «فاتح» به ناوگان نیروی دریایی

*قدرت ایران امروز می‌تواند قدرت منطقه باشد. امروز ایران و کشورهای دوست در کنار یکدیگر یک قدرت دفاعی سرافراز در آب‌ها، سرزمین و فضای منطقه هستند و نیازی به متجاوزین و حضور نامشروع قدرت‌های غیرمنطقه‌ای در این منطقه ندارند.

* بندرعباس و همه بنادر جنوب ایران، تنگه هرمز و همه آب‌های سرزمینی ما شاهد و گواه دفاع نیروهای مسلح ایران از کشتیرانی آزاد در این منطقه و رسیدن انرژی به سراسر جهان هستند و این نشان آن است که قدرت ایران هرگز تهدیدی برای دیگران نیست.

*روشن است که توانمندی و قدرت ایران در برابر آنهایی که چشم طمع به سرزمین ما دارند بازدارنده است.

*صنعت دریایی در واقع صنعت برخی از پیامبران و انبیاء بزرگ است؛ خداوند به نوح پیامبر فرمان داد که با ساختن کشتی بزرگ آن را وسیله دفاع از مؤمنین و مردان راستین قرار داده و در شرایط خطرناک در برابر متجاوزین بتواند با استفاده از آن از مؤمنین دفاع کند.

* اینکه امروز هم سازنده ناوچه‌های مختلف در کلاس‌های گوناگون بوده و هم انواع زیردریایی در سطوح مختلف می‌سازیم نشان از توانمندی نیروی دریایی است.

*ملت ایران در آغاز پنجمین دهه انقلاب اسلامی، قدردان نیروهای مسلح خود هستند و در مقابل نیروهای مسلح نیز با همه توان و وجودشان به مردم قول می‌دهند که از سرزمین، آب‌ها و آسمان کشور دفاع کرده و در برابر متجاوزان بایستند همانطور که در طول ۴۰ سال گذشته اینچنین بوده‌اند.

 

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان