زندانیان ایران و بلژیک با میانجیگری عمان مبادله شدند | اسپادانا خبر
 
 
چهارشنبه، 3 مرداد 1403 - 5:47

زندانیان ایران و بلژیک با میانجیگری عمان مبادله شدند

شماره: 22304
Aa Aa

اسدالله اسدی، دیپلمات پیشین سفارت جمهوری اسلامی در اتریش به اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در فرانسه به ۲۰ سال حبس محکوم شده بود.

وزارت خارجه عمان از آزادی اسدالله اسدی خبر داد؛
زندانیان ایران و بلژیک با میانجیگری عمان مبادله شدند

عمان اعلام کرد که مبادله زندانیان بین بلژیک و ایران در حال انجام است.

به گزارش اسپادانا خبر، در گزارش تلویزیون عمان آمده است که «افراد آزاد شده از تهران و بروکسل به مسقط منتقل شدند تا برای بازگشت به کشورهایشان آمده شوند.»

سلطان نشین عمان از روحیه مثبت بالایی که در مذاکرات مسقط بین طرف‌های ایرانی و بلژیکی حاکم بود و اشتیاق آن‌ها برای حل و فصل این موضوع قدردانی کرد. 

رویتز نیز به نقل از  وزارت خارجه عمان  اعلام کرد که عمان موفق به میانجیگری بین بلژیک و ایران برای حل مسئله شهروندان زندانی شد.

اولیویه ونده کاستیل، شهروند بلژیکی فوریه سال ۲۰۲۲ در ایران بازداشت شد. مدیر سابق «موسسه خیریه امداد بین‌الملل» به ۴۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق در ایران محکوم شده است که طبق قوانین ۱۲.۵ سال از این حبس قابل اجرا است. 

اسدالله اسدی ۵۰ ساله که پیش از این به عنوان دیپلمات در سفارت جمهوری اسلامی ایران در اتریش کار می‌کرد در سال ۲۰۲۱ میلادی از سوی دادگاه شهر آنتورپ به اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در نشست سالانه مجاهدین خلق در فرانسه به ۲۰ سال حبس محکوم شده بود.

امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز نوشت:

اسدی در راه بازگشت به وطن است.

او در توییتر نوشت:

آقای اسدالله اسدی، دیپلمات بی‌گناه کشورمان که بر خلاف حقوق بین‌الملل و به‌طور غیرقانونی بیش از دو سال در آلمان و بلژیک بازداشت بود هم‌اکنون در راه بازگشت به وطن است و به‌ زودی وارد ‎ایران عزیزمان خواهد شد. از تلاش‌های مثبت سلطنت عمان در این مسیر تشکر می‌کنم.

  •  

اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی شاغل در وین پس از توافق ایران و بلژیک با وساطت عمان آزاد و با استقبال علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت و کاظم غریب‌آبادی دبیر ستاد حقوق بشر وارد تهران شد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان