دوشنبه، 20 ارديبهشت 1400 - 23:56

عامل اسیدپاشی های اصفهان هنوز مشخص نشده است

شماره: 11075
Aa Aa

حسین ذوالفقاری گفته ریشه های بحران های اجتماعی ایران به مسایل اقتصادی ، سیاسی باز می گردد و ریشه برخی، خارج از کشور است‌؛ بحران ها تک علتی نیست.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ایران؛
عامل اسیدپاشی های اصفهان هنوز مشخص نشده است

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور ایران در نشست خبری خود به مناسبت هفته دولت و درباره انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی در روز ۲۱ شهریور در ۹ استان و ۲۴ شهرستان اظهار کرد:

نامزدها حق تشکیل ستاد انتخابات ندارند و از فرصت فضای مجازی و صداسیما می توانند استفاده کنند. در شعب اخذ رای باید فاصله دو متری رعایت شود. مجریان شعب از قبل غربالگری می شوند. اولویت محل شعب در  فضای باز است و شعب از قبل ضدعفونی می شود. رای دهندگان باید فواصل را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند. برگزاری هرگونه تجمع ممنوع است. اگر نامزدی رعایت نکند از حضور در شبکه تلویزیونی استانی محروم می شود و حتمی ممکن است به دستگاه قضایی معرفی شود.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، وی خاطرنشان کرد:

کشور با هوشیاری مردم و تلاش نیروهای نظامی، امنیتی، انتظامی و بسیج و شورای‌های تامین و مرزبانی از امنیت خوبی برخوردار است. تحریم ها، حمایت مالی و اطلاعاتی دستگاه های اطلاعاتی کشورهای متخاصم برای ناامن کردن کشور انجام می شود. تحریک مردم در فضای مجازی انجام می شود و منشاء هشتک ها برای ایجاد تجمع در خارج از کشور است. این اقدامات برای ناامن سازی و سوری سازی کشور است. در این زمینه به هوشیاری بیشتری نیاز است و حتی در برخی موارد هوشیاری مردم بیشتر از برخی مسئولان است. رویکرد شورای امنیت کشور، پیشگیری است و ۸۵ درصد فعالیت ما در حوزه پیشگیری است. مسایل مربوط به نارسایی ها در خدمت رسانی به مردم، مسایل اقتصادی و اجتماعی، مساسل صنفی و کارگری را رصد کردیم و ۶۱۰ پیشنهاد به مسئولان ارائه کردیم و این باعث شد از تنش های اجتماعی جلوگیری شود. در ۹ جرم شاهد کاهش و در ۱۰ جرم شاهد افزایش هستیم و در مجموع شاهد تغییر در میزان مراسم نیستیم. در پنج ماه اول سال گذشته، ۵۱۹ فراخوان عمده داشتیم  و امسال ۱۷۲۲ مورد داشتیم. با کنترل های اطلاعاتی شاهد کاهش اقدامات تروریستی هستیم. در سه ماه اول امسال  ۱۴ تروریست کشته و ۳ نفر از نیروهای ما شهید شدند. اقدامات تروریستی کاهش نیافته است بلکه کنترل ما بیشتر شده است. در سال ۹۷، ۱۹ نفر از عوامل ما و  در سال ۹۸ ، ۹ نفر از نیروهای ما شهید شدند. در سال ۹۷، ۲۰ تروریست توسط ما کشته شدند در سال ۹۸، ۴۴ نفر کشته شده اند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور تصریح کرد:

در دولت یازدهم کمترین بحران های اجتماعی را داشتیم. از سال ۹۶ اتفاقاتی در کشور رخ داد که منجر به افزایش بحران ها شد. ریشه های بحران به مسایل اقتصادی ، سیاسی باز می گردد و ریشه برخی مسایل، خارج از کشور است‌ و بحران ها  تک علتی نیست. مستندات مکتوب وقایع سال های ۹۶ و ۹۸ و ریشه های ایجاد آن وجود دارد. شورای امنیت  وقایع آبان ۹۸ را پیش بینی کرده بود و نظر ما این بود که قیمت بنزین تک نرخی باشد. پیش بینی اعتراضات را هم کرده بودیم. ما پیامدهای اجتماعی اجرای طرح افزایش قیمت بنزین را پیش بینی کرده بودیم. قرار بود سال گذشته قسمت گازوییل افزایش یابد که ما گفتیم این کار شدنی نیست‌. درخواست کردیم قبل اجرای طرح، مسئولان مزایای طرح را برای مردم توضیح دهند اما معتقد بودیم زمان اجرای طرح اعلام نشود تا مردم به پمپ بنزین ها نروند. در ساعات اولیه اجرای طرح، مشکلی وجود نیامد اما از ظهر جمعه برخی مسئولان داخل کشور و یک گروه از خارج کشور اقداماتی را آغاز کردند و عده ای از مردم هم اعتراض کردند و بعد حوادث دیگری رخ داد. گزارش های مستند و مکتوب این وقایع وجود دارد و اگر روزی لازم باشد،  آمادگی داریم تا شرح اتفاقات را به صورت مستند ارائه کنیم‌. این گزارش ها در شورای امنیت وجود دارد.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت پرونده اسیدپاشی اصفهان اعلام کرد:

این پرونده واقعا رسیدگی شد. عزم همه این بود که پرونده حل شود ولی پرونده هنوز باز است و معلوم نشد که این کار توسط چه کسی انجام شد. با کمال تأسف این پرونده هنوز به نتیجه نرسیده است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان