دوشنبه، 6 تير 1401 - 1:36

قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی باقی ماند

شماره: 17904
Aa Aa

فریدون عباسی، مرتضی آقاتهرانی و الیاس نادران از دیگر کاندیدا‌های ریاست مجلس بودند. عباسی ۳ رای، آقاتهرانی ۵۳ رای و نادران ۲۱ رای بدست آوردند.

در انتخابات هیأت رییسه و با ۱۹۴ رای نمایندگان؛
قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی باقی ماند

در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی و در جریان انتخابات هیأت رییسه مجلس یازدهم محمدباقر قالیباف با ۱۹۴ رای از ۲۸۱ رای مأخوذه به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی انتخاب شد.

به گزارش اسپادانا خبر، فریدون عباسی، مرتضی آقاتهرانی و الیاس نادران نیز از دیگر کاندیدا‌های ریاست مجلس بودند. عباسی ۳ رای، آقاتهرانی ۵۳ رای و نادران ۲۱ رای بدست آوردند.

آرای باطله 10 رأی بوده است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین علی نیکزاد را با ۱۶۸ رای و عبدالرضا مصری را با ۱۶۸ رای از ۲۷۵ رای ماخوذه به عنوان نواب رئیس انتخاب کردند و بر اساس قرعه کشی نیکزاد نایب رییس اول و مصری هم نایب رییس دوم شد.

مجتبی ذوالنوری، ابراهیم عزیزی (نماینده کرمانشاه) و هاجر چنارانی نیز برای تصدی جایگاه نایب رییسی مجلس کاندیدا شده بودند که ذوالنوری ۱۳۵ رای، عزیزی ۴۷ رای و چنارانی نیز ۶ رای کسب کردند.

حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی کاندیداهای گزینه ریاست مجلس برای اجلاسیه سوم مجلس یازدهم را معرفی کرد.

بر اساس آیین نامه داخلی مجلس، انتخاب رئیس در نوبت اول با اکثریت مطلق آراء نمایندگان و انتخاب نواب رئیس، دبیران و ناظران هر کدام‌جداگانه و با اکثریت نسبی و رأی مخفی و با ورقه خواهد بود. در صورتی که در انتخاب رئیس در نوبت اول اکثریت مطلق حاصل نشود در نوبت دوم‌ اکثریت نسبی کافی خواهد بود.

تبصره ۱ – چنانچه آراء برای رئیس، نواب رئیس، دبیران، ناظران با یکدیگر برابر باشد، حسب مورد به قید قرعه تعیین می‌شوند.

تبصره ۲ – در صورتی به فرد غایب در جلسه می‌توان رأی داد که قبل از تشکیل جلسه مربوط به انتخابات هیأت رئیسه کتباً نامزدی خود را به‌معاونت قوانین مجلس اعلام کرده باشد.

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان