جمعه، 15 اسفند 1399 - 12:59

ماجرای ساخت و ساز غیرقانونی حسن روحانی در نیاوران چیست؟

شماره: 10290
Aa Aa

در حالی که یک عضو شورای شهر تهران خبر ساخت چهار هزار متر بنای غیرقانونی را تایید کرده نهاد ریاست جمهوری این خبر را کذب محض خوانده است.

ملک مذکور متعلق به نهاد ریاست جمهوری است؛
ماجرای ساخت و ساز غیرقانونی حسن روحانی در نیاوران چیست؟

پیرو انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر ساخت بنایی با متراژ 4 هزار متر به عنوان ملک و ساختمان شخصی رئیس جمهور در منطقه جماران، روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری ضمن تکذیب این خبر در اطلاعیه‌ای در این خصوص توضیحاتی را ارایه کرد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ریاست‌جمهوری،‌ روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری در خصوص موضوعات مطرح شده توضیحات زیر را ارائه کرده است:

1- ملک مذکور از جمله املاک قدیمی متعلق به نهاد ریاست جمهوری است و به هیچ وجه مالکیت شخصی ندارد و در سال‌های گذشته نیز از سوی نهاد ریاست جمهوری مورد استفاده قرار گرفته است.

2- این ملک قدیمی بر اثر گذر زمان و عدم رسیدگی در سال‌های گذشته دچار آسیب‌های جدی و به شکل نیمه مخروبه در آمده بود که در چند سال قبل برای ساخت گودبرداری شده بود. رها شدن گودبرداری مورد اعتراض همسایگان بوده و بیم آن می رفت که به منازل آنان نیز آسیب بزند، به همین جهت ساخت آن در سال گذشته در دستور کار قرار گرفت.

3- کاربری ملک مذکور مسکونی و شخصی نبوده و ساختمانی با کاربری اداری است و انتشار خبر ساخت منزل مسکونی برای رئیس جمهور در عین کذب بودن، یک شیطنت آشکار و کاملاً با اغراض مشخص صورت گرفته است.

4- ساخت این ملک با هماهنگی کامل با شهرداری تهران انجام شده و موضوع تخلف و ساخت خارج از روابط نیز کاملاً فاقد حقیقت است.

5- این خبرسازی کذب بر اساس برخی قرائن موجود از سوی کسانی صورت گرفته که طی سال‌های گذشته برنامه‌ای برای این ملک داشته‌اند که به علت عدم توفیق در رسیدن به اهدافشان دست به فضاسازی‌هایی اینجنین زده‌اند.

پیش تر اما رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران خبر ساخت چهار هزار متر بنای غیرقانونی در نیاوران و منتسب به رئیس جمهور ایران را تایید کرده بود.

مصطفی فقیهی، روزنامه‌نگار با انتشار توئیتی خبر داده بود:

"روحانی و ساخت چهار هزار متر بنای غیرقانونی در نیاوران! قبل‌تر گفته بودم، روحانی قصد مهاجرت به جماران دارد اما او اینک درحال ساخت چهار هزار متر بنا بدون اخذ جواز از شهرداری و در زمینی دارای کاربری باغ است، آن‌هم بدون رعایت ضوابط و مقررات و ۱۰۰ درصد سطح اشغال! "

محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران نیز در پاسخ به توییت فقیهی در صفحه شخصی خود نوشت:

"این خبر را بررسی کردم. متأسفانه حقیقت دارد! دو تن از اعضای شورا از محل بازدید کردند و با تذکری که داده شد پروانه به تاریخ ۲۹ خرداد صادر شد. وجود برخی تخلفات محرز است ان‌شاءالله اطلاع رسانی بیشتر انجام خواهد شد."

پس از پاسخ حق شناس، فقیهی با انتشار توئیتی نوشت:

"خبر خوب: ۲۴ ساعت پس از توییتم در مورد ساخت و ساز غیرقانونی آقای حسن روحانی، طبقه سوم ملک ایشان در جماران تخریب شد. اگرچه هنوز ۱۰۰ درصد سطح اشغال جای سوال جدیست! "

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان