محسن رضایی می گوید آمریکا در حال فروپاشی است | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 12 خرداد 1402 - 14:35

محسن رضایی می گوید آمریکا در حال فروپاشی است

شماره: 11628
Aa Aa

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته فروپاشی فلسفی برای اداره جهان عامل سقوط آمریکا بوده و ارزش آزادی بدون عدالت با شکست مواجه شده است.

در همایش افول آمریکا، روند گذشته و تحولات آینده؛
محسن رضایی می گوید آمریکا در حال فروپاشی است

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش بین‌المللی افول آمریکا، روند گذشته و تحولات آینده گفت:

انقلاب ما انقلابی است که حرف‌های نویی دارد که در تعارض با فرهنگ و تمدن غرب است و لذا افول آمریکا برای ما یک موضوع مهم و اعتقادی است. در ۲۰۰ سال اخیر، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در منطقه از موضع برابر برخورد نکرده اند و در دوره ترامپ از موضع برخورد یک کشور متمدن با عقب مانده‌ها برخورد کرده است و بسیار از اظهارات توهین آمیز ترامپ در مورد کشور‌های اسلامی از جمله عربستان سعودی ناخشنودیم.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، فرمانده پیشین سپاه پاسداران بیان کرد: عامل اصلی عقب نگاه داشتن بسیاری از کشورها، سیاست نانوشته غرب واروپا آمریکا در ۲۰۰ سال اخیر بوده است که امروز دامن خود آن‌ها را گرفته است. در دهه اخیر، این تکبر وخود خواهی به حدی رسیده است که علیه مردم خود، پای بر گلوی افراد می‌گذارند و به جان و مال مردم بی احترامی می‌کنند. اقتصاد آن‌ها نیز در یک رقابت نفس گیر با اقتصاد‌های نوظهور در حال عقب نشینی است. بدهی‌های زیاد و از همه مهمتر نداشتن هزینه نیرو‌های سرکوبگر خود در خارج آمریکا بحران اقتصادی را بیش از گذشته کرده است. دلار‌ها‌ی باپشتوانه سیاسی مانند بمب ساعتی علیه آمریکا عمل خواهد کرد. قدرت دفاعی آمریکا که ابزار مهمی در سلطه گری آمریکا بوده است به شدت تضعیف شده است. کاهش نیرو‌های آمریکا، شکست نظامیان امریکا در افغانستان و عراق وسوریه، قدرت دفاعی و امنیتی آن‌ها را کاهش داده است و آمریکا رهبری خود را در بسیاری از نقاط جهان از دست داده و نبرد‌های نیابتی هم به جایی نرسیده است. طرح کنار هم آوردن اعراب و اسرائیل در مقابل گفتمان مقاومت هم به نتیجه نخواهد رسید.

رضایی ادامه داد:

بحران سیاسی درون آمریکا و فرانسه، حکایت از نوعی بحران فلسفی وارزشی در غرب دارد. جنبش‌های گوناگون و شنیدن صدای جدایی طلبی در آمریکا و طرح متلاشی شدن ایالات متحده نشان از بحرانی بزرگ دارد. فروپاشی فلسفی برای اداره جهان عامل سقوط آمریکا بوده و ارزش آزادی بدون عدالت در غرب با شکست مواجه شده است. همانطور که عدالت نیز بدون آزادی در سوسیالیزم بی نتیجه بود، آمریکا نیز با چنین بحرانی در آزادی بدون عدالت مواجه شده است. هر دو این ارزش‌ها بدون انسانیت دروغی بیش نیست. تشدید ناکارامدی دولت‌های لیبرال دموکراسی و بی اعتمادی مردم به آن‌ها نیاز به تشکیل الگوی جدیدی است که بر اساس ازادی وعدالت درسایه حقیقت انسان تفسیر و پیاده سازی کند. امروز بحران فلسفی را در تئوری پردازانی چون فوکویاما ملاحظه می‌کنیم همان‌هایی که ۲۰ سال پیش از بهشت رویایی لیبرال دموکراسی حرف می‌زدند امروز از پایان لیبرالیسم سخن می‌گویند و دهه‌های آینده سال‌های بحران‌های بزرگ در اروپا و غرب خواهد بود.

رضایی با اشاره به مشکلات اقتصادی جامعه ایران گفت:

وقتی نظام‌های اقتصادی غربی در حال فروپاشی هستند جای تعجب است که از این نظام‌ها در کشور ما الگو برداری شود. اگر ما بخواهیم در برابر این افول آمریکا جهش پیدا کنیم باید در همه زمینه‌ها قوی بشویم. نباید تنها از فروپاشی آمریکا خوشحال بشویم ولی به قوی شدن خودمان نیاندیشیم. این برای ما کافی نیست. قدرت علمی و فناورانه خود را باید در منطقه جایگزین کنیم و رویکرد‌ها و نظریاتی را جایگزین اداره اقتصاد کنیم که از دل انقلاب و اسلام برخیزد. اگر صرفا نظاره گر افول آمریکا باشیم و کشور‌ها و تمدن‌های دیگر جای افول آمریکا را پر کنند، ما تنها تماشاچی این تحولات خواهیم بود. ما باید از این فرصت استفاده کنیم و بدون بهره بردن از تحول علمی و فناوری‌های جدید امکان پذیر نیست.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان