چهارشنبه، 28 مهر 1400 - 4:49

مصباح یزدی هنر ساخت فیلم را یک نعمت الهی خواند

شماره: 7061
Aa Aa

تمام قدرت های بزرگ دنیا سکولاریسم را به شکل های مختلف تقویت، توطئه و تربیت می کنند و بر این اساس عوامل مختلفی را نیز استفاده می کنند.

خالی کردن دین از محتوای زندگی سکولاریسم است؛
مصباح یزدی هنر ساخت فیلم را یک نعمت الهی خواند

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از انتخاب، آیت الله مصباح یزدی در مراسم اختتامیه اجلاسیه مسئولان انجمن های هنری سازمان بسیج هنرمندان کشور گفته:

پیش از انقلاب افرادی برای مبارزه با دستگاه پهلوی آموزش دیدند و گاهی نیز افرادی را نیز ترور کردند و حرف آنها نیز آن بود که می خواهیم با دستگاه ظلم و ستم مبارزه کنیم؛ شاید بانیان این گروه با نیت خیر خدمت به مردم و اجتماع این کار را کرده باشند ولی در عمل تدریجا با افرادی همپا شدند که گرایش های چپ داشتند و اعتقادی به دین نداشتند؛ این گروه بزرگترین ذخایر انسانی کشور را در شرایطی که بیشترین نیاز را به آنها داشتیم از ما گرفتند.

ایشان اظهارکرد: برخی مسایل اجتماعی و فنی ربطی به دین ندارد که از جمله آنها می توان به اهمیت حفظ امنیت و اهمیت کار و... اشاره کرد. بسیاری از امور در این حوزه تابع سلایق است و مرتبط به زندگی جدی مردم نیست؛ مسئولیت های ما در عرصه هایی است که همه مردم به شکل یکسان به آنها نیاز دارند و باید در یک حالت خالصانه به آن عمل کرد.

آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: خالی کردن دین از محتوای زندگی جدی انسان به معنی سکولاریسم است؛ امروز تمام قدرت های بزرگ دنیا همین امر را به شکل های مختلف تقویت و توطئه و تربیت می کنند و بر این اساس عوامل مختلفی را نیز استفاده می کنند.

او گفت: همین گروه سعی می کنند این مساله را نهادینه کنند که هنر نیز سلیقه ای است و ربطی به دین ندارد. تمامی ادیان و نژاد ها از شرق و غرب عالم گرفته یک نوع هنری دارند، پس نباید آن را هنر اسلامی و غیر اسلامی بنامیم و آن را منوط به دین کنیم.

او یادآورشد: تصور دیگر این است که تصور ما از دین را تغییر داده اند. امروزه گام اول انقلاب را با تمام پیچ و خم ها و... گذارنده ایم و دشمنان نیز تصریح دارند که در این گام موفق بوده ایم. رسیدن به جایگاه هنر در جامعه و ارتباط با دین و اهداف انقلاب نیز از نکات بسیار مهمی است که باید به آن پرداخت. ابهام در حوزه ارزشیابی عرصه های مختلف از جمله هنر از جمله چالش های دوران اول انقلاب بود.

آیت الله مصباح یزدی یادآورشد: بسیاری از مسلمانان در جهان حتی با مقوله هنر ارتباط ذهنی دقیقی ندارند و فکر می کنند که هنر بی گناه امکان ندارد.اگر تعریف هنر و گناه با هم انجام شود مشخص می شود که چقدر با هم تفاوت دارند.

ایشان گفت: نمی شود هر هنری را بد دانست و اگر جایی نیز بد است باید ببینیم که چه اتفاقی افتاده است. خوردن گوشت گوسفند سفارش هم شده است ولی اگر در شرایطی قرار گیرد می تواند حرام هم باشد؛ هنر نیز همین گونه است و اگر شرایط آن تغییر کند و نیت و تاثیرگذاری آن عوض شود شرایط نتیجه ای آن نیز تغییر می کند.

آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: خداوند ما را به درک زیبایی شناسی خاص توحیدی سفارش می کند.

استاد حوزه علمیه قم گفت: دایره اختیار انسان بسیار گسترده شده که حتی در دایره خوردن غذاها هم به همین شکل است. یک سری مسایل دارای زینت های طبیعی هستند. کته دیگر است که استفاد از نعمات الهی به چه شکل است؟ اینجاست که پای دین به میان می آید و دین راه را نشان می دهد.

ایشان عنوان کرد: خدا به ما می گوید که زندگی انسان در دنیا به سان یک آزمایشگاه است که در این زندگی می توانند به عرصه ای بروند که این عرصه دارای مرز نیست و هیچگاه تمام نمی شود؛ اصل هدف دین آن است که به ما این هدف را بفهماند که این هدف ورای این زندگی محدود است.

آیت الله مصباح یزدی بیان کرد: بخشی از هنرها است که با گوش انسان سروکار دارد. همه ما می دانیم که در دستورات اسلام در خصوص استفاده از زینت های زندگی برای عبادت خدا است. وقتی انسان در امور اجتماعی و عبادی حاضر می شود بر اساس فرموده اسلام باید زینت داشته باشد و معطر باشد.

ایشان گفت: زیبا سخن گفتن نیز نوعی هنر است؛.هنرهایی چون نمایش و فیلم و... نیز هنرهایی کامل شده برخی دیگر از هنرها است. پس از سیر هنر به مراحل مختلف مجموعه این هنرها به شکل فیلم ها درآمد. هنر ساخت فیلم نیز نعمت الهی است هرچند از غرب گرفته باشیم. این امر به سان همان داروهایی است که فرمول آن را از غرب ایجاد کرده ایم.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) یادآورشد: اگر یک کیفیت هنر، منع شده به معنی این نیست که خداوند با هنر مشکل دارد بلکه به این معنی است که ممکن است کیفیتی از هنر باعث شود که به انسان ضرری برسد. استفاده از هنرها به سان استفاده از نعمات است ولی همین نعمات نیز مرزهایی دارد. در روایات آمده که کسی که قرآن را با صدای خوش نخواند از ما نیست. امام علی از هنرمندان بی نظیر تاریخ بشریت است.

او بیان کرد: در زمینه چارچوب گذاری های اصیل در حوزه هنر کوتاهی هایی انجام شده است. کشور ما در حوزه علمی و نظامی و... توانمند است و امروزخود را در این حوزه ها خودکفا می بینیم ولی باید جهات فکری اموری چون هنر باید تبیین شود. باید اعتراف کنیم که ما در این عرصه یعنی تبیین مباحث هنری و فکری آن کم کاری شده است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان