سه شنبه، 28 دى 1400 - 14:50

نهضت آزادی ایران از عملکرد محمدجواد ظریف تقدیر کرد

شماره: 10559
Aa Aa

در بخشی از این نامه آمده تاسی به راه دکتر مصدق در راستای تنش‌زدایی، بهبود روابط دیپلماتیک و گسترش همکاری‌های ضدجنگ قابل ارزیابی است.

با ارسال نامه ای به وزیر خارجه ایران؛
نهضت آزادی ایران از عملکرد محمدجواد ظریف تقدیر کرد

نهضت آزادی ایران در نامه ای خطاب محمد جواد ظریف نوشت:

عملکرد کارشناسانه، مسئولانه و توام با ابتکار عمل جنابعالی و همکارانتان که در پرتو ظرفیت همراه‌سازی ارکان تصمیم‌ساز نظام در خدمت تحقق برنامه سیاست خارجی مبتنی بر صلح، توسعه و استقلال ایران قرار گرفت و نهایتا در الگوی «برجام» متجلی شد.

متن نامه نهضت آزادی ایران به این شرح است:

 

بسمه‌تعالی

برادر ارجمند، جناب آقای دکتر محمدجواد ظریف

وزیر محترم امور خارجه

با سلام و تحیت و آرزوی سلامتی و تداوم خدمت به مردم و تامین منافع ملی ایران

 

عملکرد کارشناسانه، مسئولانه و توام با ابتکار عمل جنابعالی و همکارانتان که در پرتو ظرفیت همراه‌سازی ارکان تصمیم‌ساز نظام در خدمت تحقق برنامه سیاست خارجی مبتنی بر صلح، توسعه و استقلال ایران قرار گرفت و نهایتا در الگوی «برجام» متجلی شد در راستای تنش‌زدایی، بهبود روابط دیپلماتیک و گسترش همکاری‌های جهانی ضدجنگ قابل ارزیابی است و همچنین ایستادگی و اصرار بر منافع ملی ایران در برابر کارشکنی‌های داخلی و بحران‌آفرینی‌های بیگانه که از دو سو، مشی مسالمت‌آمیز جنابعالی را در تنگنا قرار داده‌اند، همواره مورد تایید و قدردانی نهضت آزادی ایران قرار داشته است.

مواضع اخیر که در شورای امنیت سازمان ملل متحد ابراز داشتید و تاسی به راه و ذکر نام دکتر مصدق در هنگام دفاع از حقوق اساسی و حاکمیت ملی ایران مستتر در قطعنامه ۲۲۳۱، عملی شجاعانه و قابل تقدیر در راستای اقناع افکار عمومی جهان و آشنا ساختن نسل جوان با افتخارات ملت ایران به شمار می‌رود. دکتر محمد مصدق، مخالف سرسخت استعمار و استیلای خارجی بود، سیاست‌مداری عدالت‌خواه و استقلال‌طلب و خواهان توسعه ملی و به رسمیت شناخته شدن حقوق ملت‌ ایران در سراسر جهان بود اما «راه مصدق» الگویی همه‌جانبه است که استقلال ایران و رهایی پایدار از سلطه بیگانه را در گرو تحقق کرامت بشر، ارزش‌های دمکراتیک و رفع ساختارهای استبدادی می‌بیند و عمیقاً باور دارد که «حاکمیت ملی» و استقلال و عدالت راستین، در ادامه «حاکمیت ملت» و پذیرش «آزادی‌های اساسی» به دست می‌آید.

نهضت آزادی ایران یادآوری می‌کند که «مصدق» سیاست‌مداری اخلاق‌گرا، مسلمان، آگاه، مسئولیت‌پذیر و شجاع بود که در راه مبارزه توامان با استبداد داخلی و استیلای خارجی، شدائد فراوانی را متحمل شد و نه تنها مهر خود را بر تاریخ ایران زد که فراتر از مرزهای کشورمان و در حافظه تاریخی جهان، با نامی زنده و به مثابه الگویی از مشی سیاست‌ورزی اخلاقی و متکی به «حقوق اساسی ملت‌ها» ماندگار شد و در مقام الهام‌بخش مبارزات آزادی‌بخش و استقلال‌خواه تمامی ملت‌های محروم و ستم‌دیده جهان اعتبار یافت.

اندیشه راهبردی مصدق در حوزه سیاست خارجی و تحقق حاکمیت ملی، سرلوحه آرمان «نه شرقی، نه غربی» در انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ قرار گرفت و بعدها نیز همین امر در قانون اساسی و تدوین دکترین سیاست خارجی ایران تبلور یافت و در حوزه سیاست‌ورزی داخلی نیز، تاکید مصدق بر «آزادی، حاکمیت ملت و حقوق شهروندی» همچنان در صدر ارزش‌های ملی و آموزه‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی به ویژه اصل نهم آن جا دارد که بر تفکیک‌ناپذیری آزادی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی ایران تصریح می‌کند.

نهضت آزادی ایران در خاتمه، ضمن اعتراض به رفتار موهن و ابهام‌آمیز نمایندگان مجلس یازدهم که با بهره‌گیری از ناامیدی اجتماعی و در پی مشارکت حداقلی مردم به خانه ملت راه یافتتد، بیش از گذشته ضرورت و اهمیت مجلسی را که باید عصاره فضایل ملت و برآمده از مشارکت گسترده ملی باشد، یادآوری می‌کند. امید است که جنابعالی به عنوان کارشناسی زبده و مسلط به دانش سیاسی و تجربه ارزشمند در حوزه ارتباطات دیپلماتیک در پرتو تلاش‌هایی که آگاهانه و مسئولانه در این راستا پذیرا می‌شوید در پیمودن صراط حق‌گرایی و مسیر دستیابی به صلح، توسعه، عدالت و امنیت ایران و خاورمیانه، توفیق یابید.

 

نهضت آزادی ایران

۱۸ تیر ۱۳۹۹

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان