پنجشنبه، 4 بهمن 1397 - 6:11

واکنش خبرنگاران به انتشار خبر بازداشت مسعود کاظمی

شماره: 6044

آیا بازداشت مسعود کاظمی در روزنامه‌هایی که چندی قبل خطاب به روزنامه‌نگاران مستقل سراسر جهان بیانیه دو زبانه صادر کردند، حتی به اندازه خبری کوچک در ستون اخبار جایی خواهد داشت؟| رویایی دارم که روزی عزت و حرمت خبرنگاران حفظ شود و قبل از احضار و اثبات جرم، بازداشت نشوند.

جای خبرنگار زندان نیست. جواب ِ پرسیدن و نقد زندان نیست!

ساعاتی پس از انتشار خبر دستگیری مسعود کاظمی روزنامه نگار مستعفی روزنامه شرق در توییتر و مشخص نبودن علت دستگیری و نهاد بازداشت کننده، خبرنگاران به این نوع دستگیری همکارانشان واکنش نشان دادند.
به گزارش اسپاداناخبر، در ادامه واکنش توییتری خبرنگاران را مرور خواهید کرد:

احسان بداغی خبرنگار پارلمانی روزنامه ایران ضمن بیان خبر بازداشت مسعود کاظمی نوشت: «بعد از شش ماه، امروز عصر داشتم می رفتم شهرم سیرجان که پدر و مادرم رو ببینم، خبر دادند مسعود بازداشت شده. دل خوش نباید داشته باشیم گویا…»

محمد مساعد خبرنگار روزنامه شرق هم از سکوت رسانه ها انتقاد کرد و نوشت: «آیا بازداشت مسعود کاظمی در روزنامه‌هایی که چندی قبل خطاب به روزنامه‌نگاران مستقل سراسر جهان بیانیه دو زبانه صادر کردند، حتی به اندازه خبری کوچک در ستون اخبار جایی خواهد داشت؟»

مرتضی گلپور، خبرنگار روزنامه ایران هم تایید عملکرد این روزنامه نگار نوشت :« بازی صبا آذرپیک بازی ما نبود؛ نزاعی اگر بود، بقول شاملو، سر قباهای بیشتر بیشتر بود اما مسعود کاظمی همیشه خبرنگار بود، ولو اینکه رسانه ای نداشت، اما برای قدرت بازی نمی کرد، همیشه “بر” قدرت بود».

فهیمه میری روزنامه نگار دیگری بود که به حوادث دیروز و خبر دستگیری مسعود کاظمی واکنش نشان داد و نوشت:« روز خود را چگونه گذراندید؟ با خواندن خبر بازداشت مسعود کاظمی، بازگشت تحریم‌ها، سوزاندن سگ‌ها، همسرکشى و فرزندکشى با ٨٠ ضربه چاقو! خبرهایى کم و بیش مثل هر روز، لابد در عوض امنیت داریم!»

علی احمدنیا سردبیر سابق اصلاحات نیوز هم در این باره نوشت:« دیشب با مسعود کاظمی بودم. از همه جا صحبت کردیم از خانواده و بچه هامون. بهم گفت: علی تحلیلم اینه در این شرایط قرار نیست فضا تیره تر بشه ماها هر چی باشیم دلسوزیم برای کشورمون. با لبخند گفت دیگه خبری از بازداشت نخواهد بود . اما حالا شنیدم بازداشت شده و شوکم…»

هادی سامع از خبرنگاران پارلمانی هم به دستگیری این روزنامه نگار واکنش نشان داد:«پست های مسعود رو همیشه دنبال می کنم، اصلا اهل تندروی نیست، البته انتقاد می کرد اما جوری نبود که به کسی برخورنده باشه، امیدارم هرچه زودتر آزاد بشه.»

حمیدرضا طهماسبی پور روزنامه نگار و کارشناس ارشد ارتباطات هم با هشتگ مصائب روزنامه نگاری از دستگیری این روزنامه نگار انتقاد کرد:« مسعود کاظمی جاش تو زندان نیست…اونا که دارن حق ملتو بالا میکشن رو بگیرید».

یگانه خدامی خبرنگار روزنامه ایران هم توییت زد:« جای خبرنگار زندان نیست. جوابِ پرسیدن و نقد زندان نیست!»

حمید بازگشا روزنامه نگار دیگری بود که با هشتگ صبا آذرپیک و مسعود کاظمی نوشت:« رویایی دارم که روزی عزت و حرمت خبرنگاران حفظ شود و قبل از احضار و اثبات جرم، بازداشت نشوند.»

الهام نداف روزنامه نگار هم نوشت:« خواستم بگم «زندان جای روزنامه نگار نیست»، اما پشیمون شدم چون تجربهء این سالها نشون داده اتفاقا «زندان خونهء اول و آخرِ روزنامه نگاره» و یه جورِ دردناکِ تهوع آوری «حَقِ شه، سَهمِ شه…».

منبع/ شفقنا