جمعه، 2 آبان 1399 - 2:34

وزیر ارتباطات ایران: وزیر قطع ارتباطات نیستم

شماره: 11127
Aa Aa

آذری جهرمی گفته خرید و فروش وی پی ان جرم نیست؛ در صورت برخورد قهری با شبکه های اجتماعی، سطح تعارض مردم با حاکمیت افزایش می یابد.

عده ای اعتقاد راسخی دارند که هر شبکه ای فیلتر شود؛
وزیر ارتباطات ایران: وزیر قطع ارتباطات نیستم

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفت:

خرید و فروش وی پی ان جرم نیست. نه در فیلترینگ و نه در فروش وی پی ان منطقی وجود ندارد و معیار مشخصی برای مردم و در برخی موارد برای ما نیز وجود ندارد البته فیلترینگ در تمام دنیا وجود دارد اما ما نمی توانیم پلتفرمی که مورد استفاده بیشتر مردم قرار دارد با قانون و حکمی ببندیم و طبیعی است که مردم در مقابل آن می ایستند و از فیلترشکن استفاده می کنند.

به گزارش اسپادانا خبر، آذری جهرمی تصریح کرد:

زمانی که در حدود 30 میلیون نفر به دنبال فیلتر شکن باشند باید یک لشگری هم آماده کنید که به دنبال فیلتر فیلترشکن ها باشند.

وی افزود: زمزمه ای درباره فیلتر اینستاگرام نیست و من چیزی نشنیده ام اما عده ای اعتقاد راسخی دارند که هر شبکه اجتماعی باید فیلتر شود.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه فضای مجازی آفاتی دارد گفت:

راه برخورد با این آفات آموزش و سواد رسانه ای است و مشخص کردن مسوولیت مدنی افرادی که در این فضا فعالیت می کنند و اگر بخواهیم از قوه قهریه برای برخورد با عوارض فرهنگی در شبکه های اجتماعی داخلی استفاده کنیم سطح تعارض مردم با حاکمیت افزایش می یابد.

وی افزود: نباید دو قطبی در این فضا بسازیم. عوارض و آفات واقعی است و اهداف دشمن برای دست اندازی به حوزه های امنیتی و اطلاعاتی ما و تغییر ذایقه مردم جدی است و این موارد فقط برای ما نیست و در کشوری مانند آمریکا که صاحب تکنولوژی است نیز وجود دارد و باید برای آن برنامه ریزی کرد.

آذری جهرمی با عنوان اینکه وزیر ارتباطات، وزیر وصل ارتباطات نه قطع آن است گفت:

اختیار قطع و فیلترینگ در قانون به وزیر ارتباطات داده نشده و وزارت ارتباطات مسوولیت توسعه این حوزه را دارد و مبنای ما نیز قانون است و بر اساس قانون قاضی و یا کمیته تعیین مصادیق چنین اختیاری دارد ما موظف به تبعیت از قانون هستیم حتی اگر از آن راضی نباشیم.

وی افزود: من به حکم قانون وزیر هستم و تا در این موقعیت قرار دارم باید از قانون تبعیت کنم.

وزیر ارتباطات به سوالی درباره شرکت در انتخابات 1400 به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری نیز این چنین پاسخ داد: از لحظه رای اعتماد در مجلس این زمزمه از نمایندگان آغاز شد و کسانی که این موضوع  را مطرح می کردند قصد داشتند شرایط کار در حوزه را سخت تر کنند، اما تاکنون چنین موضوعی در ذهن من نبوده و برنامه ای نداشته ام.

وی به پرونده کلاهبرداری ارزش افزوده نیز اشاره ای کرد و افزود: در ابتدا مبلغ 100 میلیارد تومان تخلف مشخص شد که به طور کامل به مردم بازگشت داده شد و پرونده 8 شرکت که اقدام به کلاهبرداری کرده بودند به پلیس ارجاع و شکایت یک میلیون و 300 هزار نفر  نیز در این حوزه به دادسرا ارسال و پرونده باز است و باید با مبالغ کسر شده صحت سنجی و رسیدگی شود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان