دوشنبه، 4 مرداد 1400 - 0:14

پادشاه عربستان: ایران تهدیدی برای امنیت و صلح جهانی است

شماره: 11274
Aa Aa

سلمان بن عبدالعزیز می گوید این کشور طی دهه‌های گذشته دست صلح به سوی ایران دراز کرده و برای برقراری روابط با تهران تعامل مثبتی داشته است.

در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد؛
پادشاه عربستان: ایران تهدیدی برای امنیت و صلح جهانی است

«سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان سعودی در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد مدعی شد که این کشور طی دهه‌های گذشته دست صلح به سوی ایران دراز کرده و برای برقراری روابط با تهران، تعامل مثبتی داشته است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از انتخاب، پادشاه سعودی، ایران را به حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی متهم کرد و گفت:

«رژیم ایران سال گذشته تأسیسات نفتی پادشاهی سعودی را هدف قرار داد و همچنان به هدف قرار دادن عربستان سعودی از طریق موشک‌های بالستیک و پهپادها ادامه می‌دهد».

بن عبدالعزیز ایران را تهدیدی برای امنیت و صلح جهانی دانست و مدعی شد که تهدید‌های ایران موضعی بین‌المللی و قاطع می‌طلبد تا مانع از توسعه تسلیحات این کشور شده و به «حمایت از تروریسم» توسط تهران پایان دهد.

او با بیان اینکه عربستان سعودی هرگز در دفاع از امنیت خود کوتاهی نخواهد کرد، ایران را به مداخله در یمن متهم کرد و گفت که عربستان سعودی هرگز یمن را در برابر مداخلات ایران تنها نخواهد گذاشت.

بن عبدالعزیز خواستار افزایش فشارهای بین‌المللی به ایران برای ممانعت از دست‌یابی این کشور به «سلاح کشتار دسته‌جمعی» شد و گفت که باید موضع قاطعانه بین‌المللی بتواند برنامه موشکی ایران را متوقف کند.

پادشاه سعودی گفت که ریاض از همه تلاش‌های برای تحقق صلح در جهان از جمله طرح ابتکار عمل کشورهای عربی در فلسطین حمایت می‌کند.

او گفت:

«پادشاه عربستان سعودی از مردم فلسطین برای دست‌یابی به حقوق مشروع خود و تشکیل کشور فلسطین حمایت‌می‌کند».

سلمان بن عبدالعزیز جنبش حزب‌الله لبنان را «تروریست» خواند و مدعی شد که این جنبش اداره سیاسی خود را با «قدرت سلاح» بر لبنان تحمیل کرده است.

او انفجار بیروت را نیز نتیجه سیطره حزب‌الله بر لبنان دانست و مدعی شد که این جنبش، نهادهای دولتی در لبنان را به تعطیلی کشانده و باید برای تحقق امنیت و ثبات و آسایش در این کشور مدیترانه‌ای خلع سلاح شود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان