چهارشنبه، 26 مرداد 1401 - 9:11

پاسخ قاطع ایران به ماجراجویی های آمریکا نباید دست کم گرفته شود

شماره: 12296
Aa Aa

در این نامه آمده جمهوری اسلامی به دنبال درگیری نیست اما اگر اقدامات جنگ طلبانه آمریکا کنترل نشود مسئولیت کامل تمام عواقب بر عهده آمریکا خواهد بود.

در نامه ایران به شورای امنیت و سازمان ملل آمد؛
پاسخ قاطع ایران به ماجراجویی های آمریکا نباید دست کم گرفته شود

نمایندگی ایران خطاب به رییس شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل نامه ای ارسال کرد.

به گزارش اسپادانا خبر، در این نامه اعلام شده است که ماجراجویی نظامی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان به ویژه در هفته‌های اخیر افزایش یافته و آمریکا علاوه بر اعزام سلاح های پیشرفته و بسیار پیچیده به این منطقه در چند هفته گذشته به انجام برخی اعمال تحریک‌آمیز نظامی نیز مبادرت کرده است که از جمله شامل به پرواز درآوردن تعدادی از بمب افکن‌های راهبردی دوربرد خود در روزهای اخیر بر فراز خلیج فارس می‌باشد. به موازات این تحرکات مقامات آمریکا نیز کماکان به ارائه اطلاعات جعلی، ایراد اتهامات بی اساس و بیانات تهدید کننده و تحریک ‌آمیز علیه جمهوری اسلامی ایران، ادامه داده‌اند و مجموع این گونه اقدامات ستیزه جویانه این کشور ،محیط امنیتی پیشاپیش پرتنش این منطقه بسیار حساس را وخیم‌تر ساخته است. 

در ادامه این نامه آمده است: این اقدامات جنگ طلبانه اگر کنترل نشود می‌تواند تنش را به سطح هشدار دهنده ای افزایش دهد و بدیهی است که مسئولیت کامل تمام عواقب آن نیز بر عهده آمریکا خواهد بود.

نمایندگی ایران با اعلام این که جمهوری اسلامی ایران به دنبال درگیری نیست لیکن توانایی و عزم قاطع آن برای حفاظت از مردم خویش، دفاع از امنیت، حاکمیت، تمامیت ارضی و منافع حیاتی خود و همچنین پاسخ قاطع به هرگونه تهدیدی یا استفاده از زور علیه ایران نباید دست کم گرفته شود. از آنجا که چنینی ماجراجویی نظامی در تضاد آشکار با اهداف و اصول ساز مان ملل بوده و دارای آثار جدی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین المللی است از شورای امنیت انتظار می‌رود آمریکا را وادار سازد به اصول و قواعد حقوق بین الملل پایبند باشد و این اقدامات غیرقانونی خود را متوقف کند.

وزیر امور خارجه ایران نیز در گفتگوی تلفنی با «شیخ احمد ناصر المحمد الصباح»، وزیر امور خارجه کویت به برخی از تحرکات مشکوک و شیطنت‌های ایالات متحده در منطقه، اشاره و تصریح کرد:

مسئولیت عواقب هرگونه ماجراجویی احتمالی بر عهده واشنگتن خواهد بود.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان