دوشنبه، 20 ارديبهشت 1400 - 0:04

چرا گفتگوی یک ساعته معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران حذف شد؟

شماره: 10128
Aa Aa

سیاری در این گفتگو از روایت نادرست جنگ در تلویزیون، عدم نمایش درست ارتش و تمایزهای ارتش با دیگر نیروهای نظامی ایران انتقاد می کند.

ناشنیده‌های ارتش از زبان امیر سیاری؛
چرا گفتگوی یک ساعته معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران حذف شد؟

«ناشنیده‌های ارتش از زبان امیر سیاری»، تیتر ویدئویی بود که روز 4‌خرداد در سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی یا ایرنا منتشر شد. این ویدئو که یک گفت‌وگوی یک ساعته با معاون هماهنگ‌کننده ارتش بود دو ساعت بعد از انتشار حذف شد. خبرگزاری ایرنا در خصوص چرایی این مسئله توضیحی نداده اما برخی از کانال‌های تلگرامی از ناراحتی محسن رضایی، فرمانده اسبق سپاه و دستور ستاد کل نیروهای مسلح در این خصوص خبر دادند که البته به طور رسمی تایید نشده است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از هفت صبح، با وجود اینکه به طور کلی گفته شده بود که این مصاحبه «درباره نقش و فعالیت‌های ارتش از انقلاب اسلامی تا جنگ تحمیلی، دوران صلح و برخی چالش‌ها و موفقیت‌های این نهاد نظامی» بوده است اما حالا و به استناد یک فایل 13‌دقیقه‌ای از این مصاحبه که در فضای مجازی منتشر شده است می‌توانیم نسبتا بفهمیم که دلیل جنجالی شدن این مصاحبه چه بوده است. سیاری در این بخش منتشر شده از مصاحبه خود به سه محور اشاره کرده است: نخست، انتقاد از روایت رسانه‌ای نادرست از جنگ در تلویزیون، دوم، انتقاد از عدم نمایش درست ارتش در رسانه‌ها و سوم، بیان تمایزهای ارتش با نیروهای نظامی دیگر.

در محور اول او به سریال کیمیا و به طور مشخص به نمایش نبرد خرمشهر در آن اشاره دارد و حضور زنان در بخش نظامی جنگ خرمشهر را رد می‌کند و می‌گوید در آن زمان ما برای پایین آوردن جنازه یک خانم از یک درخت هفت شهید دادیم. چطور ممکن است که اجازه بدهیم زنان در جنگ شرکت کنند؟ در محور دوم او به فیلم سینمایی «چ» اشاره می‌کند و در آن از نحوه بازنمایی تیمسار فلاحی در فیلم ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و البته به تهیه‌کنندگی موسسه اوج انتقاد می‌کند. سومین محور این سخنان اما تمایز ارتش با نیروهای نظامی دیگر است. به طور مشخص، سیاری در این بخش به عدم ورود ارتش به اقتصاد و سیاست اشاره می‌کند و می‌گوید ورود به این دو عرصه باعث می‌شود که ارتش از انجام وظایف اصلی خود باز بماند. در ادامه این سخنان سیاری به پروتکل‌های نظامی ارتش برای مسائل رسانه‌ای نیز اشاره می‌کند و می‌گوید در شرایطی که هنوز هم در کنار همه نیروهای مردمی دوربین وجود دارد ارتش هنوز هم ورود دوربین به ستاد فرماندهی خود را ممنوع می‌داند.

در این مصاحبه البته حرف‌های دیگری هم زده می‌شود. سیاری موازی‌کاری بین سپاه و ارتش را رد می‌کند ولی با زبان بی‌زبانی می‌پذیرد که برخی از ناهماهنگی‌ها و عدم انجام وظایف در حیطه مشخص خود باعث اشکالاتی در جنگ هم شده است.

 

 

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان