دوشنبه، 11 مهر 1401 - 15:53

یک ایرانی به تلاش برای ترور جان بولتون متهم شد

شماره: 19078
Aa Aa

شهرام پورصفی قصد داشته برای تلافی شهادت سردار سلیمانی با اعطای سیصدهزار دلار به برخی اشخاص مشاور امنیت ملی دولت ترامپ را ترور کند.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا اعلام شد؛
یک ایرانی به تلاش برای ترور جان بولتون متهم شد

وزارت دادگستری آمریکا یک ایرانی را به تلاش برای ترور مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا متهم کرد.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، وزارت دادگستری آمریکا با صدور بیانیه‌ای ادعا کرد که "شهرام پورصفی"، شهروند ایرانی ۴۵ ساله و عضو سپاه پاسداران قصد داشته تا برای تلافی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی در ژانویه ۲۰۲۲ مشاور امنیت ملی دولت ترامپ را ترور کند.

به نوشته شبکه سی ان بی سی، پورصفی قصد داشته تا در اکتبر ۲۰۲۱ (مهر-آبان ۱۴۰۰) با اعطای سیصدهزار دلار به برخی اشخاص در ایالات متحده آن‌ها را به پیاده کردن نقشه ترور "جان بولتون" یا در واشنگتن و یا در مریلند مجاب کند.

اگر پورصفی محکوم شود می‌تواند با ده سال حبس و جریمه نقدی دویست و پنجاه هزار دلاری برای تلاش برای انجام قتل قراردادی و ۱۵ سال حبس و جریمه نقدی دویست و پنجاه هزار دلاری برای حمایت مادی از نقشه ترور فراملی مواجه شود.

  •  

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که «هرگونه اقدام علیه مقام‌های کنونی و پیشین آمریکا برای این تهران پیامدهای شدیدی به همراه خواهد داشت».

وی افزود:

همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا در حفاظت و دفاع از همه آمریکایی‌ها در برابر تهدیدات خشونت‌آمیز از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد. اگر ایران به هر یک از شهروندان ما چه کسانی که هم اکنون به خدمت به آمریکا ادامه می‌دهند یا افرادی که قبلا خدمت کرده‌اند حمله کند با پیامدهای شدیدی روبه‌رو خواهد شد.

  •  

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سناریوسازی مقامات قضایی آمریکا در ارتباط با عناصر ورشکسته سیاسی و بی‌ارزش مانند جان بولتون گفت:

افسانه‌های نخ نما در حال تبدیل شدن به یک رویه تکراری در سیستم قضایی آمریکا است.

او افزود:‌
مقامات قضائی آمریکا در تداوم اتهام زنی های بی پایان این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران و تداوم سیاست شکست خورده ایران هراسانه در یک داستان سرائی جدید اتهاماتی را بدون ارائه مدارک معتبر و مستندات لازم مطرح نموده اند. اینگونه ادعاهای بی پایه و اساس با اهداف و انگیزه های سیاسی صورت گرفته و در حقیقت فرار به جلو، جوسازی تبلیغاتی و خصوصا فرار از مسؤلیت پاسخگویی به جنایات متعدد تروریستی است که دولت آمریکا یا مانند ترور بزدلانه سردار شهید سلیمانی مستقیما در آن دست داشته و یا مانند جنایات تروریستی رژیم صهیونیستی و گروه های تروریستی مانند داعش با حمایت و پشتیبانی آمریکا ارتکاب یافته اند. بافتن این افسانه‌های نخ‌نما و بی اساس در حال تبدیل شدن به یک رویه تکراری در سیستم قضایی و تبلیغاتی آمریکا است و این بار از سناریوسازی در ارتباط با عناصر ورشکسته سیاسی و بی ارزش مانند بولتون برای پیش بردن این روند استفاده شده است. جمهوری اسلامی ایران نسبت به هرگونه اقدام علیه اتباع ایرانی به بهانه این اتهامات مضحک قویا هشدار می دهد و تاکید می‌کند حق هرگونه اقدام در چارچوب مقررات حقوق بین الملل برای دفاع از حقوق دولت و اتباع جمهوری اسلامی ایران را برای خود محفوظ می داند.
 
  •  

آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا به بیانیه وزارت دادگستری آمریکا درباره تلاش یک ایرانی برای ترور جان بولتون واکنش نشان داد.

او در توئیتر نوشت:
پیام ما به ایران روشن است. ما تهدید به خشونت علیه آمریکایی‌ها را تحمل نخواهیم کرد - و این به‌طور قطع شامل مقامات دولتی سابق نیز می‌شود. هر حمله‌ای با عواقب شدید روبرو خواهد شد.
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان