سه شنبه، 28 دى 1400 - 8:39

یک نماینده مجلس خواستار حاکم شدن نظام پارلمانی در ایران شد

شماره: 11119
Aa Aa

قاضی‌زاده‌هاشمی گفته ما نیاز داریم در موقع لزوم سریعا افراد را عوض کنیم اما با شرایط کنونی اگر سراغ هرکسی برویم بحران سیاسی ایجاد می‌شود.

کابینه را می‌توان بارها ساقط کرد؛
یک نماینده مجلس خواستار حاکم شدن نظام پارلمانی در ایران شد

سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، نائب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:

درحال حاضر مشکلات زیادی در پاسخگوسازی مسئولان وجود دارد و باید اقدامات جدی‌تری انجام شود؛ نظام ما یک نظام ریاستی است. باید برای برای پاسخگو کردن مسئولان باتوجه به توزیع اختیارات در کشور فکری جدی کرد که نیازمند برنامه‌های بنیادی‌تر است.

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایسنا، وی با اشاره به اینکه یک نظر این است که نخست‌وزیری را احیا کنیم تا مجلس بتواند دولت را رصد کند افزود:

مجلس اکنون نمی‌تواند بسیاری از برنامه‌های دولت را رصد کند، رییس‌جمهور نیز یک فرد برخاسته از آرای مردم است و نمی‌توان به راحتی به سراغش رفت زیرا یک نماد سیاسی است. وقت آن است که گفت‌وگو برای پاسخ‌گوسازی کابینه انجام شود.

نماینده مشهد و کلات تصریح کرد:

لازم است که در کشور مدتی طولانی نظام پارلمانی حاکم شود. کابینه را می‌توان بارها ساقط کرد، بعد از جنگ جهانی دوم یک حزب ۵۰ سال بر ژاپن حکومت کرد اما میانگین عمر کابینه‌هایش کمتر از دو سال بود. ما نیاز داریم در موقع لزوم سریعا افراد را عوض کنیم اما با شرایط کنونی اگر سراغ هرکسی برویم بحران سیاسی ایجاد می‌شود. اکنون ما سراغ هر وزیری برویم یک برخورد با رییس‌جمهور صورت می‌گیرد، اما اگر کابینه در اختیار نخست‌وزیر منصوب مجلس باشد این فرسایش‌ها وجود نخواهد داشت.

 

برچسب ها: 
نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان