جمعه، 26 شهريور 1400 - 15:37

یک نماینده مجلس می گوید ایران در مرز بحران قرار دارد

شماره: 6989
Aa Aa

قاضی پور با بیان این که کارگران زیر خط فقر زندگی می‌کنند می گوید: دولت و کارفرمایان ۶۷ درصد به دستمزد سالیان گذشته کارگران بدهکار هستند.

هزینه اداره زندگی چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است؛
یک نماینده مجلس می گوید ایران در مرز بحران قرار دارد

به گزارش اسپادانا خبر، نادر قاضی‌پور، نماینده حوزه انتخابیه ارومیه و نایب رییس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی بر افزایش حقوق مناسب کارگران تاکید کرد و گفت: امروز بیشتر کارگران حداقل‌بگیر هستند و توان اداره زندگی خود را ندارند. بنابراین،باید در تصمیم‌گیری سال جدید به اندازه‌ای حقوق آنان افزوده شود که بتوانند با گرانی و تورم فعلی زندگی حداقلی را همچنان ادامه دهند.

قاضی‌پور با ابراز تاسف از حقوق‌های پایین کارگران اظهار داشت: دولت در سال‌های گذشته به دلایل متعدد از جمله جنگ تحمیلی حقوق کارگران را افزایش نداد و کارگران نیز نجابت به خرج دادند و برای حفظ نظام و مقابله با دشمن از حق خود گذشتند اما اکنون که در شرایط مناسب‌تری قرار داریم دولت و کارفرمایان باید جبران گذشته را بکنند.

وی با تاکید بر اینکه دولت و کارفرمایان ۶۷ درصد به دستمزد کارگران در طول سال‌های گذشته بدهکار هستند خاطرنشان ساخت: این بدهی بر مبنای دستورالعملی است که دولت اعلام کرده و این واقعیت را پذیرفته است بنابراین تصور نشود که از روی احساسات حرف می‌زنیم.

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه امروزه شرایط زندگی از حالت عادی عبور کرده و به دلیل گرانی و تورم لجام گسیخته در مرز بحران قرار داریم. به همین دلیل افزایش دستمزدها باید واقعی‌تر باشد تا بتواند معیشت کارگران را تامین کند.

قاضی‌پور بر تامین معیشت کارگران تأکید کرد و گفت: نه تنها کارگران توان تامین هزینه‌های روزمره زندگی‌شان را ندارند بلکه به دلیل نداشتن مسکن و اجاره‌نشینی ناچار هستند بخش عمده‌ای از حقوق خود را بابت کرایه مسکن بپردازند.

نایب رییس فراکسیون کارگری مجلس با تأکید بر اینکه کارگران زیر خط فقر زندگی می‌کنند اشاره کرد: بر مبنای بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم برای زندگی در تهران حداقل باید چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد برای یک خانواده چهار نفره وجود داشته باشد تا در نقطه سر به سر باشد. بدین معنا که این حقوق را بگیرد و هزینه‌های درمان، کرایه خانه، خوراک، پوشاک و هزینه‌های جاری‌اش را تامین کند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان