سه شنبه، 27 مهر 1400 - 14:59

۷۰ درصد کارگران ایرانی زیر خط فقر هستند

شماره: 7497
Aa Aa

۵۶/۶ درصد جمعیت ایران زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و ۱۴درصد افراد علیرغم اینکه به شغل کارگری مشغول هستند به دلایلی از بیمه محرومند.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان خراسان رضوی؛
۷۰ درصد کارگران ایرانی زیر خط فقر هستند

به گزارش اسپادانا خبر و به نقل از ایلنا، سیدحسین رسولی دبیر اجرایی خانه کارگر استان خراسان رضوی به مناسبت روز جهانی کارگر گفت : خانه کارگر در سطح کشور بزرگترین تشکل صنفی و بهترین حامی کارگران است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده کارگران حضور نداشتن در مجلس و دولت است افزود : کارگران اگر به تعداد کافی نماینده در مجلس شورای اسلامی داشته باشند شاهد تصویب قوانینی خواهیم بود تا در نتیجه کارگران با مشکلات فعلی روبه رو نباشند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۵۶/۶ درصد جمعیت ایران زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و ۱۴درصد افراد علیرغم اینکه به شغل کارگری مشغول هستند به دلایلی از بیمه محرومند.

وی افزود: ۷۰ درصد جمعیت ایران کارگر حداقل بگیر هستند و تقریبا با وضعیت تورم فعلی زیر خط فقر قرار دارند و به تعداد این جمعیت، متاسفانه نماینده ای در مجلس شورای اسلامی وجود ندارد .

دبیر اجرایی خانه کارگر استان خراسان رضوی خاطر نشان کرد: یکی از مسائل مهم کارگران حضور نداشتن در تصمیمات عالی کشور است و متاسفانه نتیجه حضور نداشتن کارگران در تصمیمات عالی کشور بدتر شدن وضعیت جامعه کارگری است.

وی نداشتن امنیت شغلی را یکی دیگر از مشکلات کارگران عنوان کرد و گفت : از طرفی شاهد هستیم که کارگران با مشکل درمان روبه رو هستند و در حال حاضر متاسفانه فاصله مزد با معیشت زیاد در جامعه زیاد شده است و در مجلس شاهدیم هر از چندگاهی قوانینی غیر کارشناسی از جمله خروج کارگاه هایی که با ظرفیت ۵ و ۱۰نفر کارگر مشغول فعالیت هستند را از شمول قانون کار به تصویب ‌می‌رسانند .

رسولی با اشاره به اینکه در خراسان رضوی تعداد ۱۲۴۰تشکل کارگری وجود دارد تصریح کرد : متاسفانه تشکل های کارگری به دلیل نداشتن امنیت شغلی استقلال ندارند و درحال حاضر نمی توانند از حقوق کارگران دفاع کنند و متاسفانه از طرفی شاهد هستیم که اکثریت همین نمایندگان کارگری دارای قراردادهای موقت هستند و نه تنها دفاعی از کارگران آن چنان که باید صورت پذیرد انجام نخواهد شد بلکه خودشان نیز در معرض تهدید و اخراج هستند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان