سه شنبه، 6 فروردين 1398 - 11:22

ایرانی ها برای گردش و تفریح وارد یمن نشده اند

شماره: 1130
Aa Aa

عادل الجبیر، گفت: هدف عملیات جدید «بازگرداندن امید» نظارت مستمر بر کشور یمن از هوا و دریا است تا مطمئن شویم هیچگونه سلاحی وارد این کشور نمی شود و به دست حوثی ها و یا گروه های وابسته به عبدالله صالح نمی رسد.

سفیر عربستان در آمریکا:
ایرانی ها برای گردش و تفریح وارد یمن نشده اند

به گزارش اسپادانا، سفیر عربستان تاکید کرد: اگر حوثی ها و یا هم پیمانان آنها در هر منطقه ای تحرکاتی با اهداف خصمانه داشته باشند با پاسخ مستقیم و قاطع نیروهای عربستان مواجه خواهند شد.
عادل الجبیر افزود: عملیات نظارت بر یمن علاوه بر هوا و دریا از طریق تنگه باب المندب و از طریق سیستم های هوشمند پیشرفته انجام خواهد شد.

وی گفت: ما در حمله به یمن توانستیم همه انبارهای موشک های بالستیک و بیشتر تجهیزات نظامی و توان نظامی حوثی ها را از بین ببریم. ما باید امنیت مرزهای خود را تضمین کنیم و همانگونه که یاد آور شدم این یکی از اهداف عملیات ما بوده است.

سفیر عربستان تاکید کرد: اگر حوثی ها و یا هم پیمانان آنها در هر منطقه ای تحرکاتی با اهداف خصمانه داشته باشند با پاسخ مستقیم و قاطع نیروهای عربستان مواجه خواهند شد.

وی گفت: همانگونه که می دانید ایران همسایه یمن نیست اما با این حال بارها به طور مستقیم و غیر مستقیم حوثی ها را تایید کرده و به آنها کمک نظامی کرده است. این موضوع برای ما کاملا آشکار است و دلایل زیادی نیز برای اثبات آن طی هفته های اخیر وجود دارد لذا هیچ نشانه ای مبنی بر حسن نیت ایرانی ها در یمن وجود ندارد.

عادل الجبیر در ادامه درباره سرنوشت علی عبد الله صالح، رئیس جمهور سابق یمن گفت: همانگونه که می دانید شورای امنیت مجازات هایی را علیه وی وضع کرده است. عبد الله صالح یمن را به لبه پرتگاه کشاند. آثاری که وی از زمان شروع عملیات انتقال حکومت در یمن برجای گذاشته است جز ویرانی نیست و نشانه ای از حسن نیت در وی دیده نمی شود. نقش صالح در یمن نقشی ویران گر بوده است نه سازنده.

سفیر عربستان در آمریکا درباره راه های جلوگیری از ورود سلاح به یمن گفت: من تعجب می کنم که برخی از صحت نقش ایران در یمن سؤال می کنند. ما دلایل آشکاری داریم که نشان دهنده نقش ایران و حزب الله در این کشور است. به نظر من ایرانی ها برای گردش و تفریح وارد یمن نشده اند.

عادل الجبیر در ادامه گفت: ما یک ماه پیش قایقی را توقیف کردیم که حامل سلاح های سنگین بود که برای حوثی ها حمل می شد. در این قایق نوشته هایی را به دست آوردیم که به زبان فارسی نوشته شده بود و همین نشانه ها سؤالات زیادی را برای ما ایجاد کرد.

وی گفت: ما برای جلوگیری از ورود سلاح به یمن همه قایق های عبوری را که به سمت یمن در حرکت هستند بازرسی می کنیم تا مطمئن شویم هیچگونه سلاحی به این کشور قاچاق نمی شود و در دسترس حوثی ها قرار نمی گیرد.

الجبیر گفت: ما اجازه نمی دهیم ایران دوباره در یمن مشکل آفرین شود.

وی درباره شهروندان یمنی که بر اثر حملات جنگنده های عربستانی کشته شده اند گفت: آمارهایی که در این باره داده می شود متفاوت است و برخی از این آمارها بزرگ نمایی شده است اما من در این باره نمی توانم آمار دقیقی بدهم با این حال اگر لازم باشد گزینه نظامی ما همواره آماده اجرا است.

سفیر عربستان در آمریکا تصریح کرد: ایران بخشی از مشکل یمن است نه بخشی از راه حل.

وی درباره نقش آمریکا در حمله عربستان به یمن گفت: آمریکا همواره از لحاظ لوجستیکی و اطلاعاتی به ما کمک کرده است لذا در حمایت آمریکا از ائتلاف و حمایت از مشروعیت و عملیات سیاسی در یمن تغییری دیده نشده است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان