سه شنبه، 28 اسفند 1397 - 7:01

دیپلمات روس: برای ما، یک ایران نزدیک به آمریکا خطرناک تر از یک ایران هسته ای است!

شماره: 1227
Aa Aa

اقدام اخیر روسیه در مورد S300 چنان به نظر می رسید که از این پس تهران و مسکو به بهترین دوستان جهان تبدیل شده اند که هر کاری که دوست داشته باشند را با یکدیگر انجام می دهند.

بیزنس ایسنایدر:چرا پوتین از توافق هسته ای هراس دارد؟
 دیپلمات روس: برای ما، یک ایران نزدیک به آمریکا خطرناک تر از یک ایران هسته ای است!

به گزارش اسپادانا، بیزنس ایسنایدر در گزارشی تحت عنوان «چرا روسیه از توافق هسته ای هراس دارد؟» نوشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بلافاصله پس از اعلام تفاهم لوزان اعلام کرد که ممنوعیت صادرات اس 300 به ایران لغو شده است.

با این حال، روسیه بدین خاطر که نگران است جایگاه خود در صحنه ی جهانی پس از بهبود روابط تهران و واشنگتن تضعیف شود، سرعت عمل نشان داده است، نه به این خاطر که عاشق ایران است.

گئورگی میرسکی کارشناس روس مسائل خاورمیانه گفت: چندین سال پیش، یکی از دیپلمات های ما می گفت «برای ما یک ایران نزدیک به آمریکا خطرناک تر از یک ایران هسته ای است. اگر به این ماجرا به عنوان بازی با حاصل جمع صفر نگاه کنید، ایران نزدیک به غرب به معنای تضعیف جایگاه روسیه است.»

وی افزود: به همین منظور روسیه باید خود را پیش از اجرای توافق اماده کند و به ایران نشان دهد که قابل اعتمادترین شریکی از که تهران می تواند روی آن حساب کند.

بیزنس ایسنایدر در ادامه نوشت: روسیه ترجیح می دهد که ایران تحت تحریم باشد تا این کشور با امریکا رابطه اقتصادی برقرار کند.

از سوی دیگر، توافق با ایران به معنای کاهش قیمت نفت است که این نیز خبر ناگواری برای روس ها محسوب می شود.

این نشریه آنلاین آمریکایی در پایان نوشت: در نهایت، روس ها علاقمند نیستند که تهران را که دروازه ورودشان به نفوذ اقتصادی و سیاسی در خاورمیانه محسوب می شود را از دست دهند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان