سه شنبه، 28 اسفند 1397 - 8:13

نفت 75 دلاری عادلانه است

شماره: 1277
Aa Aa

بیژن زنگنه در حاشیه نشست اوپک به خبرنگاران گفت، من فکر می‌کنم که اعضای اوپک معتقدند که قیمت حدود 75 دلار قیمتی عادلانه و قابل قبول برای دو طرف است اما ایران از قیمت‌های کنونی نفت «راضی نیست».

زنگنه:
نفت 75 دلاری عادلانه است

به گزارش اسپادانا به نقل از رویترز، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در روز جمعه در حاشیه نشست اوپک در وین گفت، اکثر اعضای اوپک، 75 دلار را برای قیمت نفت «عادلانه» می‌دانند. این نخستین اظهارنظر عضوی از اوپک است که طرفدار افزایش قیمت‌ها بود. زنگنه دیروز پیش از نشست اوپک به خبرنگاران گفت، من فکر می‌کنم که اعضای اوپک معتقدند که قیمت حدود 75 دلار قیمتی عادلانه و قابل قیول برای دو طرف است.

در عین حال زنگنه افزود، ایران از قیمت‌های کنونی نفت «راضی نیست». همچنین وی خاطرنشان کرد، ایران در نظر دارد تا روزانه 500 هزار بشکه نفت در 2 ماه پس از برداشته شدن تحریم‌ها به سطح تولید خود بیفزاید و طی 6 تا 7 ماه این میزان را به یک میلیون بشکه برساند. وزیر نفت ایران گفت، من فکر نمی‌کنم ما در نتیجه افزایش عرضه، شاهد یک کاهش جدید در قیمت‌ها باشیم، چراکه اعضای اوپک تولید خود را کاهش خواهند داد و جا باز (برای ورود نفت ایران به بازار) خواهند کرد.

وی ادامه داد، ما نامه‌ای به کشورهای عضو اوپک نوشتم. این حق ماست که به بازار بازگردیم. وزرای نفت کشورهای عراق، آنگولا و ونزوئلا نیز در هفته گذشته، قیمت 75 تا 80 دلاری را عادلانه اعلام کرده بودند، اگرچه نشانه‌ایی وجود ندارد که کل گروه یا عربستان، به عنوان موثرترین عضو، آماده کاهش تولید برای دستیابی به این قیمت هستند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان