پنجشنبه، 1 فروردين 1398 - 11:31

رویترز: روحانی، تندروها را بی اطلاع از زندگی مردم توصیف کرد

شماره: 1286
Aa Aa

رویترز نوشت: در حالی که گفتگوهای ایران وارد هفته هایی پایانی خود می شود، حسن روحانی رئیس جمهور این کشور روز یکشنبه با ارائه دفاعی محکم از مذاکرات هسته ای در تجمعی داخلی، وعده داد توافقی حاصل خواهد شد که سختی تحریم ها را از میان برخواهد داشت.

دفاع محکم رئیس جمهور ایران از مذاکرات هسته ای؛
رویترز: روحانی، تندروها را بی اطلاع از زندگی مردم توصیف کرد

به گزارش اسپادانا، روحانی در سخنرانی در گردهمآیی در شهر بجنورد در شمال شرقی ایران به مناسبت دومین سالگرد پیروزی وی در انتخابات سال 2013، از گفتگوهای هسته ای حمایت کرد.

وی در جمع هزاران نفر اعلام کرد: «با هدایت مقام معظم رهبری و حمایت مردم، ما هم اورانیوم را داخل ایران غنی سازی خواهیم کرد هم چرخ اقتصاد را خواهیم چرخاند».

وی افزود: «ما می خواهیم ملت شاد و سرزنده باشد، اقتصادی پررونق و رفاه اجتماعی داشته باشد -- و سانتریفوژ نیز داشته باشد».

در حالی که تیم مذاکره کننده ایرانی در تلاش برای دستیابی به یک توافق هسته ای به سراسر جهان سفر کرده، روحانی در ماه های اخیر به منظور قبولاندن مذاکرات هسته ای به مردمی که بی اعتمادی شدیدی به غرب دارند، بیشتر وقت خود را در شهرستان ها گذرانده است.

وی با به تصویر کشیدن پیشرفت در گفتگوهای هسته ای به عنوان یک پیشرفت دیپلماتیک برای ایران، گفت: «ما به سازمان ملل خواهیم رفت، جایی که تحریم ها علیه ما وضع شد، و آنجا ما آنها را لغو خواهیم کرد».

ایران قصد دارد تا سی ام ماه ژوئن به توافقی با شش قدرت دست یابد که در ازای برخی محدودیت هایی موقت علیه برنامه هسته ای این کشور، تحریم ها را کاهش خواهد داد ولی مذاکره کنندگان با انتقاد تندروهایی مواجه شده اند که می گویند آنها در حال اعطای امتیازات بسیاری زیادی هستند.

روحانی تلاش کرده است این تندروها را به عنوان افرادی که از واقعیت های روزانه پیش روی ایرانی های تحت تحریم اطلاعی ندارند، به تصویر بکشد.

وی با اشاره به افزایش قیمت اجناس خارجی، گفت: «آنهایی که می گویند تحریم ها مهم نیست، از جیب مردم خبر ندارند».

رئیس جمهور ایران اعلام کرد دولت وی اقداماتی درباره مسائلی از جمله خدمات درمانی، امنیت غذایی و محیط زیست انجام داده است.

وی گفت لغو تحریم ها به پیشرفت بیشتر منجر خواهد شد.

روحانی روز شنبه در یک کنفرانس خبری همچنین به مناسبت سالگرد انتخاب خود، درباره چشم انداز گفتگوها، محتاط تر بود و هشدار داد اگر قدرت های جهان، مسائل تازه ای را مطرح کنند، ممکن است دستیابی به توافق به تعویق بیافتد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان