سه شنبه، 28 اسفند 1397 - 7:31

کری: امیدوارم، اما ابراز نمی کنم/ دو موضوع بسیار مهم و مورد اختلاف در گفتگوها چیست؟

شماره: 1306
Aa Aa

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: با وجود این مشکلات دشوار، به واقع می توانیم شاهد مسیری رو به جلو باشیم که ما را به یک موافقتنامه بسیار خوب خواهد رساند. من در این خصوص امیدوار هستم، اما هنوز باید منتظر باشیم و ببینیم آیا می توانیم به این هدف دست پیدا کنیم یا نه.

افزایش احتمال تمدید «چند روزه» مذاکرات
کری: امیدوارم، اما ابراز نمی کنم/ دو موضوع بسیار مهم و مورد اختلاف در گفتگوها چیست؟

به گزارش اسپادانا، جاش ارنست در جریان نشست خبری روز پنجشنبه کاخ سفید همچنین افزود که باراک اوباما توافقی را که مبتنی بر بیانیه هسته ای لوزان باشد مورد تایید قرار می دهد و هر گونه توافقی که از بیانیه لوزان عدول کرده باشد مورد قبول رییس جمهور اوباما نیست.

ابراز خوشبيني محتاطانه کري در خصوص گفتگوهاي هسته اي ايران

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد در خصوص مذاکرات هسته ای با ایران امیدوار است، اما نمی خواهد پیش از سر رسیدن ضرب الاجل سی ام ماه ژوئن برای دستیابی به توافق، در این خصوص ابراز امیدواری کند.

کری در گفتگو با خبرنگاران، پس از ارائه گزارش سالانه حقوق بشر آمریکا در پاسخ به پرسشی گفت: «من همیشه امیدوار هستم. بله، امیدوار هستم، اما این موضوع را ابراز نمی کنم.»

کری روز جمعه به وین می رود تا به مذاکره کنندگان شش کشور قدرتمند جهان و ایران بپیوندد و در گفتگوهای هسته ای ایران شرکت کند.

یک مقام ارشد آمریکایی پیش از سفر کری در این باره به خبرنگاران گفت مذاکره کنندگان آمریکایی، مسیر دستیابی به «یک توافق بسیار خوب» را می توانند تصور کنند، اما باید منتظر باشیم تا ببینیم آیا می توان به توافق دست پیدا کرد یا نه.

امیدواری آمریکایی ها

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد مذاکره کنندگان آمریکایی، مسیر دستیابی به یک توافق هسته ای بسیار خوب را با ایران، ممکن می دانند و در این خصوص امیدوار هستند.

وی افزود با این وجود، هنوز باید منتظر بود و دید که آیا توافق حاصل می شود یا نه.

این مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود افزود همه هفت کشور شرکت کننده در مذاکرات، خود را به ضرب الاجل تعیین شده سی ام ماه ژوئن متعهد می دانند، اما عقیده دارند این ضرب الاجل در صورت لزوم می تواند «اندکی» تغییر کند تا بدین ترتیب، موارد اصلی هر گونه موافقتنامه به درستی رعایت شود. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه به وین می رود تا به دیگر مذاکره کنندگان با ایران بپیوندد.

دو موضوع بسیار مهم و مورد اختلاف در گفتگوها، زمان بندی و گستره کاهش تحریم ها و همچنین نظارت و راستی آزمایی لازم برای تضمین جلوگیری از تقلب ایران در موافقتنامه است.

این مقام ارشد آمریکایی در کنفرانس تلفنی خود به خبرنگاران گفت: «با وجود این مشکلات دشوار، به واقع می توانیم شاهد مسیری رو به جلو باشیم که ما را به یک موافقتنامه بسیار خوب خواهد رساند. من در این خصوص امیدوار هستم، اما هنوز باید منتظر باشیم و ببینیم آیا می توانیم به این هدف دست پیدا کنیم یا نه.»

ديپلمات آمريکايي: مذاکرات هسته اي احتمالا تمديد مي شود

شبکه تلویزیونی العربیه در خبری فوری به نقل از یک مقام دیپلمات آمریکایی اعلام کرد: مذاکرات هسته ای ایران احتمالا به بعد از سی ام ژوئن موکول می شود.

مقام غربي : هنوز مشخص نيست مهلت مذاکرات هسته اي تمديد شود

یک منبع دیپلماتیک غربی روز پنجشنبه اعلام کرد گروه پنج بعلاوه یک و ایران هنوز در خصوص تمدید ضرب الاجل برای مذاکرات هسته ای تهران به توافق نرسیده اند.

این منبع در این باره خاطر نشان کرد : «موضوع تمدید مذاکرات و تاریخ نشست وزرا همچنان نامشخص است».

یک منبع دیگر نزدیک به مذاکرات هسته ای نیز اظهار داشت تاریخ نشست وزرا هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان