سه شنبه، 28 اسفند 1397 - 7:12

ايران مي گويد غربي ها دبه کرده اند

شماره: 1340
Aa Aa

پایگاه اینترنتی نیوزمکس در گزارشی نوشت: ایران قدرت های بزرگ را متهم کرده است قول های پیشین شان را زیر پا گذاشته و خطوط قرمز تازه ای مطرح کرده اند.

نيوزمکس:
ايران مي گويد غربي ها دبه کرده اند

به گزارش اسپادانا به نقل از نیوزمکس، این اتهام زنی ها پس از آن اتفاق افتاد که باز هم توافق در مهلت تعیین شده بدست نیامد و اکنون کنگره آمریکا زمان بیشتری خواهد داشت تا توافق را بازنگری کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت روز جمعه توافقی در کار نیست و احتمال دارد مذاکره کنندگان پایان هفته را در وین بمانند.

وی درباره موضع قدرت ها در مذاکرات گفت:« حالا دارند زیاده خواهی می کنند.»

بیش از دو هفته است که ظریف دیدارهای فشرده ای با جان کری ، وزیر امور خارجه آمریکا داشته تا برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران به توافقی نهایی برسند و در عوض تحریم های اقتصادی برداشته شوند.

گه گاه وزرای خارجه کشورهای بریتانیا ، فرانسه ، آلمان ، چین و روسیه که بخشی از توافق هستند به ظریف و کری پیوسته اند. این توافق بزرگترین گام در جهت نزدیکی ایران و غرب از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979 خواهد بود.

اما گفتگوها بارها با مانع روبرو شده و در ده روز گذشته دو بار مهلت نهایی تمدید شده و دیپلمات ها از بالا رفتن صدای ظریف و کری در گفتگوها سخن گفته اند.

از آنجا که توافق تا صبح جمعه حاصل نشد، کنگره بدبین آمریکا که تحت کنترل جمهوریخواهان است به جای سی روز ، شصت روز فرصت دارد تا هر گونه توافق نهایی را بازنگری کند.

روز پنج شنبه ، جان کری خیلی آشکارا گفت صبر واشنگتن تمام شده : « نمی توانیم برای همیشه منتظر بمانیم ، اگر تصمیم های سختی گرفته نشود ، آماده ایم ، این موضوع را تمام شده اعلام کنیم.»

علی اکبر ولایتی ، مشاور رهبر عالی ایران ، سخنان جان کری را بخشی از جنگ روانی آمریکا ضد ایران خواند.»

یکی از مقام های ارشد ایران که خواست نامش فاش نشود ، گفت: آمریکا و دیگر قدرت ها دارند موضع شان را تغییر می دهند و از توافق موقتی که در دوم آوریل بدست آمد و هدف از آن فراهم آوردن زمینه برای توافق نهایی بود عقب نشینی می کنند.

وی افزود :« یکباره همه خط قرمز تعریف کرده اند، انگلیس خطوط قرمز خودش را دارد ، آمریکا ، خطوط قرمزی گذاشته ، فرانسه و آلمان هم به همین ترتیب.»

از سوی دیگر، ایرانی ها در سراسر کشور ، آخرین جمعه ماه رمضان را که روز قدس یا روز «مرگ بر اسرائیل» نامگذاری شده برای حمایت از فلسطینی ها ، گرامی داشتند و علاوه بر اعتراض ضد اسرائیل ، شعار مرگ بر «شیطان بزرگ» آمریکا نیز سر دادند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان