چهارشنبه، 30 بهمن 1398 - 4:00

ملک سلمان در مورد توافق هسته ای نگران دو موضوع است؛ مسئله عدم بازگشت تحریم ها و راستی آزمایی ایران

شماره: 1358
Aa Aa

دیلی تلگراف نوشت: عربستان و رژیم صهیونیستی در مورد نگرانی های خود از توافق هسته ای ایران از یکدیگر حمایت کردند.

وزیر دفاع آمریکا در عربستان:
ملک سلمان در مورد توافق هسته ای نگران دو موضوع است؛ مسئله عدم بازگشت تحریم ها و راستی آزمایی ایران

به گزارش اسپادانا، ملک سلمان، پادشاه عربستان روز چهارشنبه در دیدار با اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا در مورد توافق هسته ای ایران ابراز نگرانی کرد.

کارتر که برای جلب حمایت متحدان آمریکا در خاورمیانه از توافق هسته ای چهاردهم ژوئیه به منطقه سفر کرده است گفت در دیدار با ملک سلمان در شهر جده، پادشاه عربستان گرچه ظاهرا از این توافق استقبال کرد اما در مورد آن ابراز تردید و نگرانی کرد.

این دومین روز متوالی بود که کارتر به نگرانی های متحدان آمریکا در مورد توافقی که در وین حاصل شد گوش می داد. رئیس پنتاگون روز سه شنبه نیز با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار کرد. وی نیز در این دیدار این توافق را یک «اشتباه تاریخی» خواند. نتانیاهو همچنین پیشنهاد افزایش کمک نظامی اوباما را در ازای کنار گذاشتن مقابله با دولت وی در کنگره رد کرد.

ملک سلمان نیز که تاج و تخت عربستان را در ماه ژانویه به ارث برده است، از روند راستی آزمایی توافق هسته ای ابراز تردید کرد. کارتر به خبرنگاران گفت ملک سلمان همچنین در مورد ساز و کار برقراری مجدد تحریم ها در صورتی که ایران شرایط توافقنامه را نقض کند، سوالاتی مطرح کرد. وزیر دفاع آمریکا گفت این ها سوالاتی بود که می دانستیم مطرح خواهد شد.

وی اعلام کرد ملک سلمان برای دیدار با اوباما به واشنگتن دعوت شده است.

نتانیاهو همچنین روز چهارشنیه در سخنانی در کنست با تکرار انتقادهای خود از توافق هسته ای ایران، به نگرانی های عربستان اشاره کرد و گفت این توافق بدی است که باید با آن مخالفت شود.

مقامات وهابی عربستان، ایران را دشمن اصلی خود در منطقه می دانند. این دو کشور به طور مستقیم با یکدیگر مقابله می کنند.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان