چهارشنبه، 19 مرداد 1401 - 17:57

اولین لژیونرهای والیبال بانوان ایران با حجاب اسلامی در اروپا

شماره: 2085
Aa Aa

هفته گذشته باشگاه شومن کلاب بلغارستان با ارائه پیشنهادی خواستار جذب دو بازیکن تیم ملی بانوان ایران شد؛ مائده برهانی و زینب گیوه. در صورت پیوستن این دو بازیکن به تیم بلغاری آنها تبدیل به اولین بانوان والیبالیستی می شوند که با پیشنهاد تیم های اروپایی لژیونر می شوند.

پس از پیشنهاد باشگاه شومن کلاب بلغارستان؛
اولین لژیونرهای والیبال بانوان ایران با حجاب اسلامی در اروپا

به گزارش اسپاداناخبر و به نقل از "ورزش سه"، هفته گذشته باشگاه شومن کلاب بلغارستان با ارائه پیشنهادی خواستار جذب دو بازیکن تیم ملی بانوان ایران شد؛ مائده برهانی و زینب گیوه. در صورت پیوستن این دو بازیکن به تیم بلغاری آنها تبدیل به اولین بانوان والیبالیستی می شوند که با پیشنهاد تیم های اروپایی لژیونر می شوند.

قبل از گیوه و برهانی بانوانی بودند که از ایران سابقه حضور در لیگ های اروپایی داشتند اما آنها ایران را با پیشنهاد تیم های اروپایی ترک نکردند بلکه به قصد امور دیگری به اروپا رفتند و در آنجا به بازی مشغول شدند. شیرین حق شناس یکی از مطرح ترین لژیونرهای والیبال ایران بود که در تیم اسکوباکن دانمارک توپ می زد که پس از سال ها بازی در این تیم حالا مربیگری آنها را بر عهده دارد. پرویز کاظمی و احمد مساجدی هم ایرانی هایی بودند که سابقه عضویت در این تیم را داشتند.

لیلا امینی ستاره والیبال بانوان ایران در دهه شصت هم به انگلیس رفت و پس از سال ها زندگی در این کشور به بازی در لیگ والیبال آن مشغول شد. آذر خزائی دیگر والیبالیست آن دهه هم سال ها در تیم های محلی ایتالیا بازی می کرد که در حال حاضر مربیگری یکی از همان تیم های پایه را بر عهده دارد.
این بازیکنان برای تحصیل یا اقامت به کشورهای اروپایی می رفتند که در کنار کار اصلی خود والیبال را هم پیگیری می کردند اما مائده برهانی و زینب گیوه اولین بانوان ایرانی خواهند بود که با پیشنهاد باشگاه های اروپایی ایران را ترک خواهند کرد. البته پیشنهاد رسمی باشگاه شومن کلاب بلغارستان هم هنوز به دست باشگاه های کنونی این دو بازیکن نرسیده است تا جایی که احمد سعادتمند مدیر عامل باشگاه بانک سرمایه ایران که مائده برهانی در تیم آنها توپ می زند گفته است:« بانک سرمایه یک باشگاه حرفه‌ای است و انتظار داریم که تیم شومن کلاب اگر خواستار بازیکن ملی‌پوش ماست به صورت حرفه‌ای با ما وارد مذاکره شود. ما بخش خصوصی هستیم و برای بازیکنان این تیم هزینه کرده‌ایم. باید در قبال این جابه‌جایی یک یا چند بازیکن دیگر جذب کنم. مائده برهانی یکی از بازیکنان خوب تیم بانک سرمایه است و در صورت لژیونر شدن او باید بازیکنی در سطح برهانی را جایگزین کنیم. در خصوص برنامه باشگاه بانک سرمایه با برهانی و مربیان تیم صحبت کرده‌ام. ما کاملا حرفه‌ای عمل می‌کنیم و در صورتی که تیم بلغاری به صورت حرفه‌ای و قانونی با ما وارد مذاکره نشود با حضور مائده برهانی در این تیم خارجی مخالفت خواهیم کرد.»

از طرفی دیگر این بازیکنان برای حضور در لیگ های خارجی با موضوع حجاب اسلامی رو به رو بودند که باشگاه هایی شرایط حضور این دو بازیکن را با پوشش خاص خود تنها می پذیرفتند. زینب گیوه در این باره می گوید:« آنها شرط ما را برای بازی با حجاب اسلامی پذیرفتند. درصورت توافق تیم دانشگاه آزاد که در حال حاضر با این تیم قرارداد دارم به کشور بلغارستان می‌روم. سال های گذشته هم از تیم های خارجی پیشنهاد همکاری داشتیم اما تا به مرحله عقد قرارداد می رسیدیم آن ها با حجاب ما به مشکل برمی خوردند و به خاطر همین از رفتن بازمی ماندیم. در مکاتباتی که با مسئولان باشگاه شومن بلغارستان داشتیم به آن ها اعلام کردیم که باید با حجاب در مسابقات و تمرینات حاضرشویم آن ها هم مخالفتی با این موضوع نکردند.»

حالا مائده برهانی در انتظار پاسخ جلسه هیات مدیره باشگاه بانک سرمایه است و زینب گیوه هم درخواست صدور رضایت نامه اش را از باشگاه دانشگاه آزاد ارائه کرده تا در صورت موافقت این دو باشگاه این دو بازیکن روز شنبه پاسخ رسمی خود را برای حضور در بلغارستان به تیم شومن خواهند داد. تیم شومن در حال حاضر رتبه پنجم سوپر لیگ بلغارستان را در اختیار دارد و در صورت توافق آنها با بازیکنان ایرانی بعد از تعطیلات کریسمس این دو بازیکن اولین تجربه خود در لیگ های اروپایی را پشت سر خواهند گذاشت.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان