سه شنبه، 25 مرداد 1401 - 17:27

فیلترینگ توییتر و فیسبوک و ممنوعیت ماهواره می‌توانند از نو بررسی شوند

شماره: 2123
Aa Aa

مقام‌های قضایی نمی‌توانند ممنوعیت این شبکه‌ها را اعلام کنند و کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای، نهاد رسیدگی‌کننده به این مساله است و اگر آنها فیلترینگ را بردارند، قوه قضائیه نمی‌تواند مانع شود.

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی؛
فیلترینگ توییتر و فیسبوک و ممنوعیت ماهواره می‌توانند از نو بررسی شوند

به گزارش اسپاداناخبر و نقل از جام نیوز، علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفته است ادامه فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک و قانون ممنوعیت ماهواره مواردی هستند که می‌توانند از نو بررسی شوند.

آقای مطهری گفته است فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی امری موقتی است.

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس گفته است فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی پس از حوادث انتخابات سال ۱۳۸۸ روی داد و به گفته او، چنین تصمیمی "برای همان دوره است و دیگر مشکلی برای استفاده از این شبکه‌ها وجود ندارد."

نایب‌رئیس مجلس ایران گفته است که دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران و شماری از اعضای دولت و سیاستمداران در این شبکه‌ها عضویت دارند.

آقای مطهری در باره اظهارنظر مقام‌های قضایی ایران که گفته‌اند فیلترینگ توییتر "به هیچ وجه" برداشته نمی‌شود، گفت: مقام‌های قضایی نمی‌توانند ممنوعیت این شبکه‌ها را اعلام کنند و کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه‌ای، نهاد رسیدگی‌کننده به این مساله است و اگر آنها فیلترینگ را بردارند، قوه قضائیه نمی‌تواند مانع شود.

نایب‌رئیس مجلس ایران گفته است صدور احکام فیلترینگ و ممنوع کردن ماهواره بر اساس شرایط خاص بوده و اکنون این شرایط از بین رفته و باید بازنگری شوند.

آقای مطهری گفته است "این که بخواهیم همه رسانه‌ها را ممنوع کنیم و مردم فقط از یک کانال و رسانه اطلاعات دریافت کنند همان روش حکومت‌های کمونیستی است که مردم فقط از یک رادیوی تک موج اطلاعات دریافت می‌کردند و دیدیم که نتوانستند آن ساختار را حفظ کنند."

به نوشته وب سایت بی بی سی، قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات دریافت ماهواره ای در سال ۱۳۷۳ در مجلس تصویب شد و بر اساس آن استفاده و نگهداری تجهیزات ماهواره ممنوع است.

آقای مطهری بر راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و شبکه‌های اجتماعی داخلی نیز تاکید کرده و گفته است راه‌اندازی چنین شبکه‌هایی باعث می‌شود "مردم به شبکه های اجتماعی خارجی مراجعه نکنند یا کمتر مراجعه کنند."

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان