چهارشنبه، 13 مهر 1401 - 5:41

سیدحسن خمینی جانشین بالقوه آیت الله رفسنجانی

شماره: 2347
Aa Aa

اصلاح طلبان می گویند هیچ تصویر هوایی از صدا و سیما از جمعیت عظیمی که برای تشییع آیت االه هاشمی آمده بودند پخش نشده است.

المانیتور؛
سیدحسن خمینی جانشین بالقوه آیت الله رفسنجانی

المانیتور نوشت: آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ستون انقلاب ایران و یکی از موثرترین سیاستمداران ایران روز هشتم ژانویه در سن 82 سالگی درگذشت.

به گزارش «انتخاب»؛ این رسانه امریکایی اورده است: حدود ساعت هفت به وقت تهران بود که پزشکان از احیا آیت الله هاشمی ناامید شدند.

مردم از این خبر که دنیای سیاست ایران را می لرزاند، شوکه شده بودند. سرورهای آژانس های و سایت های خبری طاقت این همه بیننده ایرانی که دنبال اطلاعات جدید در مورد وضعیت آیت الله هاشمی بودند. را نداشت و بسیاری از آنها قطع شدند.

در نهایت خبر اعلام شد: آیت الله هاشمی، رئیس جمهورب اسبق و رئیس پیشین مجلس خبرگان درگذشت و گنجینه ای از اسرار ناگفته را با خود برد.

خیلی زود پس از فوت آیت الله هاشمی، رهبر معظم انقلاب ایران پیام تسلیتی منتشر کردند و او را یار قدیمی، همرزم و همکار نزدیک توصیف کردند.

روحانی نیز با ارسال پیامی، هاشمی را سرمایه گرانبهایی دانست که از دست رفت.

المانیتور در ادامه به پیام تسلیت سیدحسن خمینی اشاره کرد و نوشت: نوه بنیانگذار انقلاب اسلامی جانشین بالقوه آیت الله رفسنجانی برای رهبری جریان های سیاسی بود که تحت پرچم هاشمی حرکت می کردند.

این رسانه تحلیلی در ادامه این گزارش با «تاریخی» توصیف کردن تشییع پیکر آیت الله هاشمی نوشت: حدود 2.5 میلیون نفر در مراسم تشییع پیکر آیت الله هاشمی شرکت کردند که بزرگترین مراسم پس از تشییع پیکر آیت الله {امام} خمینی بود.

حضرت آیت الله خامنه ای که هاشمی را رفیق 59 ساله خطاب کرده بود، نماز میت او را خواندند.

بسیاری در این مراسم حضور داشتند از جمله، حسن روحانی، محمدعلی جعفری و کاظم صدیقی. در این میان، احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران که از مخالفان دوآتشه هاشمی بود، در این مراسم شرکت نکرد.

مردم در مراسم آیت الله هاشمی شعار «عز عزاست امروز، امیرکبیر ایران پیش خداست امروز» را سر می دادند. فضا انقدر احساسی بود که بسیاری از مردم به شدت اشک ریخته و گریه می کردند. همچنین، تصاویری نیز روحانی مغموم در رسانه ها منتشر شد که او را در مراسم تشییع پیکر مردی که پدر معنوی او به حساب می آمد، نشان داده می شود.

گفته می شود روحانی در بیمارستان محل درگذشت آیت الله هاشمی به شدت می گریسته است.

تلویزیون ایران مراسم را پوشش خبری داد اما این پوشش به حدی نبود که اعتدال گرایان و اصلاح طلبان را راضی کند. آنها می گفتند هیچ تصویر هوایی از سوی صداوسیما از جمعیت عظیمی که امده بودند پخش نشده است.

حامیان ایت الله هاشمی معتقدند که صداوسیما رویکرد غیرمنصفانه نسبت به آیت الله هاشمی داشته است.

در چند روز اخیر، بسیاری از اصولگرایانه، اعتدالگرایان و اصلاح طلب از انتقادات غیرمنصفانه از ایت الله هاشمی انتقاد کردند.

ناطق نوری که همراه با آیت الله هاشمی نقش مهمی در پیروزی روحانی ایفا کرد، با بغض به این موضوع اشاره کرد و گفت مگر ما مسلمان نیستیم؟ این جفا بود. هیچکس به اندازه آیت الله هاشمی اذیت نشد.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان