چهارشنبه، 13 مهر 1401 - 6:23

۲۶۵ بیمار از۴۲۰ بیمار سرطانی کهگیلویه و بویراحمد فوت کرده اند

شماره: 2453
Aa Aa

سرطان پستان، معده، کولورکتال و تخمدان شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان و سرطان معده، کولورکتال، مثانه، پروستات و مری شایع ترین بیماری ها در مردان است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد؛
۲۶۵ بیمار از۴۲۰ بیمار سرطانی کهگیلویه و بویراحمد فوت کرده اند

به گزارش اسپادانا خبر اورنگ ایلامی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ۴۰ درصد از سرطان ها قابل پیشگیری هستند گفت: متاسفانه در سال گذشته ۴۲۰ مورد سرطان شناسایی شد که از این تعداد ۲۶۵ مورد فوت کرده اند.

وی سرطان پستان، معده، کولورکتال و تخمدان را شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان کهگیلویه و بویراحمد عنوان و اظهار داشت: شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان نیز، معده، کولورکتال، مثانه، پروستات و مری است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: مراقبت های اولیه توسط مراکز، غربالگری در زمینه‌های سرطان دهانه رحم، سینه، روده بزرگ در افرادی که پرخطر هستند، ارائه برنامه‌های آموزشی، اطلاع رسانی در خصوص آشنایی بیشتر با سرطان و راه های پیشگیری، از جمله راهکارهای مبارزه با سرطان است.

ایلامی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد از سرطان ها قابل پیشگیری هستند، تصریح کرد: کم تحرکی، مصرف دخانیات، تغذیه ناسالم و مصرف الکل، چهار عامل اصلی خطر ایجاد کننده سرطان در افراد بوده، که با خود مراقبتی و تشخیص زود هنگام سرطان می توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

وی گفت: سرطان در حال حاضر به عنوان سومین علت مرگ و میر در اکثر جوامع از جمله در کشور ما مطرح بوده، به طوری که در سال های اخیر میزان بروز برخی سرطان‌ها از جمله سرطان‌های روده و پستان رو به افزایش است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: ۳۸ میلیون مرگ بر اثر بیماری های غیر واگیر در دنیا اتفاق می افتد که از این تعداد ۱۷ میلیون مورد آن مربوط به بیماری های قلبی عروقی است.

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان