شهردار تهران در مدیریت بحران تعلل کرده است | اسپادانا خبر
 
 
جمعه، 14 بهمن 1401 - 19:23

شهردار تهران در مدیریت بحران تعلل کرده است

شماره: 2745
Aa Aa

رحمت اله حافظی با استناد به نحوه پرداخت بودجه شهرداری گفت: شواهد نشان می دهد که شما در انجام وظایف خود تعلل کرده اید، از مردم عذرخواهی کنید.

در جلسه ارائه گزارش پلاسکو توسط شهردار؛
شهردار تهران در مدیریت بحران تعلل کرده است

به گزارش اسپادانا خبر، رحمت اله حافظی در جلسه ارائه گزارش پلاسکو توسط شهردار، ضمن ادای احترام به شهدای آتش نشان و تقدیر از خدمات آتش نشانان در حادثه پلاسکو، اظهار کرد: برخی از دوستان می گویند، مگر می شود 1700 واحد غیر استاندارد در شهر تهران را مدیریت کرد؟ در پاسخ باید گفت چطور اقدام برای دریافت عوارض از دو میلیون واحد مسکونی، تجاری و اداری، امکانپذیر است، اما شناسایی، تذکر و ایمن سازی این ساختمان ها امکانپذیر نیست.

وی ادامه داد: خواهش می کنم مسائل را این طور توجیه نکنید، همین حرف ها را زدید که به اینجا رسیده ایم. آقای شهردار گفتند 1700 نقطه تجمع آب در سطح شهر داشتیم که به 150 مورد رسیده است، این جمله باعث شد یاد خانمی بیفتم که یک ماه پیش در جوی آب افتاد و مفقود شد. آقای شهردار از آن خانم که مفقود شده چه خبر؟

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه در این جلسه استناد به قانون کار شد، گفت: سوال این است که در این مجتمع 600 واحدی چند واحد کارگاه وجود داشته است، آیا این ساختمان پایان کار داشته، کاربری آن چه بوده است؟ این سوالات باید پاسخ داده شود.

حافظی با بیان اینکه بگذارید درباره این مسائل و قضاوت در مورد حادثه پلاسکو قوه قضاییه تصمیم بگیرد، تاکید کرد: خدا را شکر که قوه قضاییه در مورد املاک واگذار شده ثابت کرد که بسیار جدی است و ما هم از این بابت تشکر می کنیم، اجازه بدهید این موضوع که "مقصر چه کسی است " توسط قوه قضاییه رسیدگی و تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به اینکه بحران به سه قسمت قبل از بحران، حین بحران و بعد از بحران تقسیم می شود، افزود: صاحب نظران حوزه مدیریت بحران معتقدند فاز اصلی و بسیار مهم، قبل از بحران است. به استناد قانون، آقای شهردار شما مدیر بحران شهر تهران هستید، بفرمایید چه کرده اید؟ قطعا انتظار می رود که مدیر بحران یک شهر، سناریو، پروتکل ها و چک لیست های لازم برای بحران های محتمل در شهرش را داشته باشد، این موارد را به ما ارائه کنید.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه اتاق بحران شما در ساختمان مدیریت بحران خاک می خورد، اظهار کرد: عدم تخصیص منابع مصوب شورا برای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران را چگونه توجیه خواهید کرد؟ بر اساس گزارش مکتوب معاون برنامه ریزی شهرداری در هشت ماهه امسال فقط و فقط 13.6 میلیارد تومان بابت حقوق و دستمزد پرداخت شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه سایر تخصیص ها از جمله افزایش ایمنی اماکن در برابر سوانح طبیعی به مبلغ 8.6 میلیارد تومان، ساخت و تجهیز سوله های مدیریت بحران به مبلغ 2.7 میلیارد تومان، ایجاد، تکمیل و توسعه سامانه هشدار سیل به مبلغ 2 میلیارد تومان، ایجاد، تکمیل و توسعه سامانه هشدار سریع زلزله به مبلغ 2.9 میلیارد تومان، ایجاد سامانه پرتال فرماندهی حادثه به مبلغ 980 میلیون تومان، تجهیز کانکس های گروه دوام به مبلغ 2.6 میلیارد تومان، ساخت و تجهیز محل های اسکان موقت به مبلغ 1.9 میلیارد تومان و پایش و ارزیابی راهبردی و عملیاتی به مبلغ 204 میلیون تومان تخصیص داده نشده است.

حافظی با بیان اینکه در مجموع 22.1 میلیارد تومان اعتباری است که باید برای مدیریت بحران شهر تهران تخصیص داده می شد، ولی تا کنون تخصیص نیافته است، تاکید کرد: شهرداری فقط حقوق پرسنل را پرداخت کرده است و کاری برای مدیریت بحران انجام نداده است.

وی با بیان اینکه در تاریخ دهم خرداد 94 اعلان کردم که سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران الویت شهرداری نیست و حتی به شوخی تبدیل شده است و فرزند ناخوانده شهرداری است، گفت: از بودجه 35 میلیاردی تومانی مصوب این سازمان در سال ،93 تنها 9 میلیارد آن تخصیص می یابد که 2 میلیارد برای انجام ماموریت اصلی و 7 میلیارد تومان برای پرداخت حقوق بوده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران درباره اعداد و ارقام ارائه شده درباره بودجه آتش نشانی نیز گفت: شهرداری در اعلام بودجه تخصیص یافته به منابع خرید ملک برای آتش نشانی اشاره می کند این در حالیست که آنچه در این میان مد نظر و مورد مطالبه است، منابع محقق شده برای خرید تجهیزات آتش نشانی است. از سال 92 تاکنون 396 میلیارد تومان از محل 2 درصد عوارض ایمنی ساختمان وصول شده که این منبع صرفا مختص تجهیز آتش نشانی بوده که شما 197 میلیارد تومان آن را به آتش نشانی تخصیص داده اید ولی 198 میلیارد تومان تخصیص نیافته و جای دیگری هزینه کرده اید.

وی با بیان اینکه در سال گذشته لیستی توسط آتش نشانی برای اقلام تجهیزاتی مورد نیاز تهیه شد که تمامی تجهیزات مورد نیاز برای عملیات پلاسکو منجمله برش پلاسما در آن لیست بود، گفت: سوال اینجاست چرا این اقلام تهیه نشد، چرا خریداری نشد؟

حافظی با اشاره به گزیده برخی از مسئولان شهرداری از جمله رئیس سازمان آتش نشانی و اعضای شورای شهر تهران در خصوص عدم تخصیص بودجه مصوب به سازمان آتش نشانی در بخش تجهیزات، تصریح کرد: بر اساس اعلام شهردار تهران در مهرماه سال 94، قرار بود که لایحه راه اندازی آتش نشانی هوایی به شورای شهر می رود یک سال و نیم گذشت این لایجه کجاست؟ همچنین در 21 مردادماه سال 92 مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران از پایان مذاکره با یگان هوایی ناجا برای استفاده از این ظرفیت خبر داد، این موضوع به کجا رسیده است؟

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تاکید کرد: همه این موارد نشان می دهد که شما تعلل کردید و باید از مرم عذرخواهی کنید.

حافظی با اشاره به گزیده اظهارات برخی از مسئولان شهرداری طی دو سال گذشته، از جمله رئیس سازمان آتش نشانی و اعضای شورای شهر تهران در خصوص عدم تخصیص بودجه مصوب به سازمان آتش نشانی در بخش تجهیزات، تصریح کرد: بر اساس اعلام شهردار تهران در مهرماه سال 94، قرار بود که لایحه راه اندازی آتش نشانی هوایی به شورای شهر ارائه شود، یک سال و نیم گذشت، این لایحه کجاست؟ در 21 مردادماه سال 93 مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران از پایان مذاکره با یگان هوایی ناجا برای استفاده از این ظرفیت خبر داد، این موضوع به کجا رسیده است؟

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تاکید کرد: آقای شهردار، همه این موارد نشان می دهد که شما تعلل کرده اید و باید از مرم عذرخواهی کنید.

منبع/ ایلنا

نسخه PDF نسخه چاپی ارسال به دوستان